חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חג הסוכות
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1917 - כל המדורים ברצף
לחבק גם את הערבה
יש חדש
לולב בשבת כזכר למקדש?
חג הסוכות
יופי של מצווה
יֵצאו מים חיים מירושלים
המים שיבשו את תכנית הזדון
רציתי לשאול
ברכת 'לישב בסוכה'
שלומי בונה סוכה

לב שלם

"אתרוג דומה ללולב" (מדרש רבה). מדקדקים הרבה באתרוג, שלא תימצא בו שום פגימה, מפני שיותר מכל האיברים מסוכנת פגימה כלשהי בלב.

(עיטורי תורה)

המחשבות עיקר

לא האתרוג עיקר אלא המחשבות הטובות. הלוא יש לי ייחוס אבות וגם יש לי אתרוג ולולב מהודרים, ובכל-זאת לא פעלתי שום דבר בנענועיי. ואילו השמש רבי צבי מרימנוב לא היו לו אתרוג ולולב מהודרים, ובכל-זאת כשעשה נענועים התחולל רעש בשמיים.

(רבי נפתלי מרופשיץ)

השלמת השמחה

"וחגותם אותו חג לה' שבעת ימים בשנה" (אמור כג,מא). הלשון "בשנה" לא נאמר בשום חג, ומזה משמע שחג הסוכות נוגע לכל השנה יותר מחגי הפסח ושבועות. כי בשמחת החג מתקנים את העבודות של כל השנה שהייתה חסרה בהן השמחה, ועל-ידי שמחת חג הסוכות נחשבות עבודות כל השנה כאילו נעשו בשמחה.

(שם משמואל)

שמחה בקדושת החג

"חג הסוכות תעשה לך שבעת ימים באספך מגרנך ומיקבך... ושמחת בחגך" (דברים טז,יג). זמנו של חג הוא "באספך מגרנך ומיקבך", אבל לא בזה השמחה, כי העושר לבדו לא יוסיף שמחה, אלא "ושמחת בחגך" – בעצם רוממות קדושת החג, בעיצומו של יום ובייחודו, במקרא קודש – חגים וזמנים לששון.

(חת"ם סופר)

הסוכה מצילה

"כי יצפנני בסוכה ביום רעה יסתירני בסתר אוהלו" (תהילים כז,ה). בפסוק זה יש רמז למובא בספרים הקדמונים שמצוות סוכה היא סגולה להינצל מכל דבר רע חס ושלום. שאם נגזרה על אדם גזירה רעה חס ושלום, הקב"ה מצפינו בסוכה, היינו שהוא שומר לו את זכות מצוות הסוכה ומסתירהו בסתר אוהלו.

(בני יששכר)

עראי וקבע גם יחד

"בסוכות תשבו שבעת ימים" (כג,מב). כל שבעת ימים צא מדירת קבע ושב בדירת עראי (סוכה ב). כל שבעת הימים אדם עושה סוכתו קבע וביתו עראי (סוכה סח). הסוכה חייבת להיות דירת עראי דווקא, ועם זה עליה להיות קבע.

(הרבי מליובאוויטש)

הזריחה העתידית

"כל האזרח בישראל ישבו בסוכות" (כג,מב). "כל האזרח" – מה שאני עתיד להזריח לעתיד לבוא, "בישראל" – בתוך ישראל ובפנימיותם, הרי עכשיו "ישבו בסוכות" – גילוי זה מתגלה עליהם כיום בבחינת 'סוכה' ומקיף, כי בזמן הזה אין הגילוי הזה יכול להתגלות בהם בפנימיות.

(לקוטי תורה)

החיים כדירת עראי

חיי האדם על פני האדמה בעולם הזה הם בבחינת סוכה – דירת עראי. בשנים שקצבו לנשמה לחיות בתוך גופו של האדם בעולם הזה צריך הוא לעסוק בעבודת הבירורים, בתורה ומצוות, ועל-ידי כך ישלים את הכוונה העליונה בירידת נשמתו לעולם הזה.

(ספר המאמרים קונטרסים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)