חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המטרה האמיתית של הנסיעה
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1916 - כל המדורים ברצף
פתאום רואים מי אנחנו
יש חדש
השבת מברכת את יום הכיפורים
יום הכיפורים
"את העבר – אני אתקן"
החזרת הצדיקים בתשובה
המטרה האמיתית של הנסיעה
רציתי לשאול
קוסמטיקה ביום הכיפורים
החלום המפתיע שב ונשנה

האדמו"ר פרץ בבכי נרגש: "ברוסיה מסרנו את נפשנו על שמירת התורה והמצוות. הם יכלו לירות בנו! לשלוח אותנו לסיביר הקפואה לשנים רבות! ובכל-זאת מסרנו את נפשנו, על אף כל הקשיים"

כמה חודשים ריחפה בחלל האוויר שאלת הוויזה. האם יצליחו הורי החתן, המתגוררים בארץ ישראל, לקבל אישור מהרשויות בארה"ב לנסוע לחתונת בנם האמורה להתקיים שם?

זה היה כאשר הרב יצחק טברסקי, בנו של האדמו"ר מרחמסטריווקה, רבי יוחנן טברסקי, בא בקשרי השידוכים עם בתו של האדמו"ר מסקוֶור, שהתגורר בארצות-הברית. העובדה שרבי יוחנן נולד ברוסיה גרמה קשיים גדולים בקבלת ויזה, בשל היחסים הקרים בין המדינות באותם ימים.

ההמתנה לקבלת הוויזה עיכבה את קביעת מועד החתונה. כשחלפו כמה חודשים החליט אבי הכלה שאי-אפשר עוד להשתהות, ויש לקבוע תאריך לחתונה. לשמחת כולם, זמן קצר קודם החתונה קיבלו ההורים המאושרים את הוויזות המיוחלות, והצליחו להגיע לארצות-הברית.

לפני החתונה הלכו ההורים עם החתן אל הרבי מליובאוויטש, לקבל את ברכתו. לרבי יוחנן הייתה היכרות מוקדמת עם הרבי. סבו של הרבי, רבי מאיר-שלמה ינובסקי, שימש רב בניקולייב, העיר שבה נולד הרבי. בימי מלחמת העולם הראשונה נאלץ האדמו"ר לברוח מהעיירה רחמסטריווקה לניקולייב. הרבי היה בא מעת לעת לבקר את סבו, וכך נוצרה ההיכרות ביניהם.

האורחים הוכנסו אל חדרו של הרבי והשיחה התנהלה בלבביות. הרבי בירך את ההורים והחתן. בתוך הדברים אמר הרבי לאדמו"ר מרחמסטריווקה: "נמצא כאן בניו-יורק יהודי ששם משפחתו לנדסמן, והוא משמש פרופסור באוניברסיטה. בעברו היה שומר תורה ומצוות, אך בבואו לארצות-הברית נטש את דרך היהדות". הרבי גילה לרבי יוחנן שהוא ניסה להחזיר את היהודי לחיי תורה ומצוות, ללא הצלחה.

"האם אתה מוכן לפעול בעניין הזה?", שאלו הרבי, ורבי יוחנן השיב בחיוב. הרבי הרים את שפופרת הטלפון, וחייג אל ביתו של הפרופ' לנדסמן. "נמצא כאן הרב טברסקי מניקולייב והוא מעוניין לפגוש אותך", אמר לו הרבי. "מתי יהיה לך נוח לפוגשו?". הפרופסור השיב שיום שישי אחרי הצהריים הוא זמן מתאים. הרבי מסר לו את כתובת הבית שבו האדמו"ר מתארח וקבע פגישה ביניהם.

ואכן, ביום שישי אחרי הצהריים הופיע פרופסור לנדסמן בבית מארחיו של רבי יוחנן. מייד עם פגישתם החלו השניים לשוחח על מאורעות המלחמה וכיצד נמלטו ממנה, כדרכם של שני ניצולים שחיו באותה עיר.

"מה הביא אותך לארצות-הברית?", שאל לנדסמן. רבי יוחנן סיפר על חתונת בנו העומדת להתקיים בניו-יורק. הפרופסור הוציא מכיס חליפתו פנקס המחאות ורשם המחאה כמתנה לחתונה. "לא אקח את ההמחאה בטרם נסיים את השיחה בינינו", אמר האדמו"ר לפרופסור המופתע. "האם יש כאן בעיה כלשהי?", תהה.

רבי יוחנן לא השיב והחל לשוחח עם האיש על מצב שמירת התורה והמצוות שלו. "מה על שמירת השבת?", שאל האדמו"ר. "הדבר קשה לי", הצטדק הפרופסור. "בחורף אני חוזר מהאוניברסיטה מאוחר, כשהשבת כבר נכנסת, ואם לא אתייצב לעבודה, תיפגע פרנסתי".

"ומה על הכשרות?", הוסיף רבי יוחנן לשאול. לנדסמן השיב שאילו הייתה ליד ביתו חנות המוכרת מוצרי מזון כשרים, הדבר היה מקל עליו, אבל כדי להשיג מוצרים כשרים עליו להרחיק, והמאמץ קשה לו. וכך, בכל עניין יהודי שהעלה רבי יוחנן, היה לפרופסור תירוץ מן המוכן מדוע אין הוא מקיים זאת.


סירב לקבל את ההמחאה. האדמו"ר מרחמסטריווקה (עומד במרכז)

פתאום פרץ האדמו"ר בבכי נרגש. "ברוסיה מסרנו את נפשנו על שמירת התורה והמצוות", אמר בסערת נפש. "הם יכלו לירות בנו! לשלוח אותנו לסיביר הקפואה לשנים רבות! ובכל-זאת מסרנו את נפשנו על שמירת התורה והמצוות, על אף כל הקשיים.

"וכשסוף-סוף באנו למדינה שיש בה חופש דת, וכל אחד ואחד יכול לשמור מצוות בלי קושי, דווקא עכשיו מחפשים תירוצים מדוע לא לשמור מצוות?!...".

הפרופסור התרגש מאוד מהדברים. פרץ של דמעות החל לזרום מעיניו. "רבי", התייפח, "אני מבטיח לך שאחזור לשמור מצוות".

בדקות שלאחר מכן הדריך אותו האדמו"ר כיצד יוכל להנהיג את שמירת המצוות בפועל, והציע לו פתרונות להתמודדות עם האתגרים הכרוכים בשמירת שבת וכשרות.

כשסיימו את השיחה שוב הוציא הפרופ' לנדסמן את ההמחאה ורצה לתיתהּ לאדמו"ר. "רק כשאשמע מהרבי מליובאוויטש שחזרת לשמור תורה ומצוות – אקבל ממך את המתנה", השיב לו האדמו"ר.

כעבור שלושה שבועות צלצל הטלפון בביתו הזמני של רבי יוחנן, שעדיין שהה בארצות-הברית. קולו של הרבי מליובאוויטש נשמע מעברו השני של קו הטלפון.

"ודאי אתם חושבים שבאתם לארצות-הברית כדי להשיא את בנכם", אמר לו הרבי. "עליכם לדעת שבאתם לכאן כדי להחזיר את היהודי הזה לצור מחצבתו. לנדסמן כבר שומר תורה ומצוות!".

(על-פי סיפורו של הרב נחמן-יוסף טברסקי, נכדו של האדמו"ר מרחמסטריווקה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)