חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ספר על החייל החטוף שינה חיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1909 - כל המדורים ברצף
לראות אור ולא שחור
יש חדש
האויבים גיבורים ואנחנו ננצח
עקב תשמעון
נימוק אלוקי
עשרה נביאים נשלחו
להציל את הערֵבים
רציתי לשאול
פינוי השולחן קודם ברכת המזון
ספר על החייל החטוף שינה חיים

נער מתבגר מרמות, שחיפש את דרכו בחיים, שקע בספר על החייל ירון חן הי"ד, שנחטף ונרצח בדיוק לפני שלושים שנה. בעקבות הספר חייו התהפכו

תעודת זהות. מאיר חן, בן 75. עבד בתעשייה האווירית. לפני שלושים שנה בדיוק, בח"י במנחם-אב תשנ"ג, עמד בנו, החייל ירון חן הי"ד, בטרמפיאדה, בדרכו מבסיס 'רמה', שבו שירת, לביתו בירושלים. רכב נושא לוחית רישוי ישראלית עצר לידו. ברכב ישבו שלושה מחבלים וחטפו אותו. ירון נרצח כעבור זמן קצר. הפיגוע זעזע את עם ישראל.


זיכרונות שהדהימו. האב השכול

הבן הבכור. ירון היה הבן הבכור שלנו, ותמיד הצטיין במידות טובות ובאהבת התורה. אחד הדברים המיוחדים שנכתבו עליו היו במחברת זיכרונות, במעבר מבית הספר לישיבה הקטנה. חברים כתבו עליו זיכרונות שהדהימו אותנו. אחד כותב: "תמיד הוצאת אותי ממקום עבירה - ועל כך אני חייב לך טובה". השני כותב: "לימדת אותנו מצוות, ולשון הרע לא הסכמת לשמוע או לדבר". אלה דברים לא-שגרתיים כשהם נכתבים על נער צעיר.

ספר זיכרון. בשנה הרביעית לנפילתו של ירון הוצאנו את הספר 'בצל כנפיך ארנן', קובץ מאמרים לזכרו, בעריכת הסופר שמחה רז. בני המשפחה והחברים תיארו את דמותו המיוחדת וסיפרו עליו דברים מופלאים.

אם הבן. הגב' ברוריה, אימו של ירון, מספרת כי הם לא מפסיקים לקבל דרישות שלום מבנם: "לפני כשלושה חודשים, בשעה 12 בצהריים, נשמעו דפיקות בדלת. בפתח עמד יהודי שסיפר כי בא מארה"ב לביקור קצר בארץ והחליט לבוא אלינו. אין לי מושג איך השיג את כתובתנו. הוא סיפר ששירת עם ירון ארבעה חודשים, וישב אצלנו שעתיים וחצי לספר על הבן ועד כמה הושפע ממנו. זה לא דבר של מה בכך".

שינוי כיוון. מאיר ממשיך: באחת האזכרות לירון ניגש אליי אברך צעיר, הציג את עצמו בשם יאיר סילברשטיין, וסיפר כי קריאת הספר על ירון שינתה את חייו. הוא נולד וגדל בשכונת רמות בירושלים והתחנך באותו בית ספר ממלכתי-דתי שבו למד ירון. כשהיה בגיל ההתבגרות חיפש את דרכו והרגיש אבוד למדיי, ואז נפל לידיו הספר על ירון.

נגע בלב. יאיר סיפר לי: "לא הכרתי את ירון אישית וגם יש בינינו פערי גילים, אבל שמו היה מוכר לי מאוד בעקבות האירוע. התחלתי לקרוא בספר ונשאבתי לסיפור חייו. גיליתי שיש כאן אוצר אנושי. דווקא העובדה שהיה אדם צעיר, שלמד בבית הספר שבו למדתי וגדל בשכונה שבה התגוררתי - כבשה אותי. דמותו עוררה בי תחושה של התרוממות רוח. החלטתי שאני רוצה לחקות את דרכו. מכאן ואילך חיי התהפכו".

דמות ייחודית. עוד סיפר לי יאיר: "גיליתי שירון היה חברותי, סוחף, הלב של החבר'ה, ובה בעת למד תורה שעות על גבי שעות. היה יושב בשתיים בלילה ולומד, ולמחרת קם בשעה מוקדמת לתפילת שחרית. השילוב הזה קסם לי. הוא לא חי בשני עולמות נפרדים, אלא הוביל את כל מי שהיה סביבו לעולם של ערכים, של תורה, של יראת שמיים".

להמשיך את דרכו. יאיר התבטא שהתחושה שמילאה אותו בסיום קריאת הספר הסתכמה בביטוי 'חבל על דאבדין'. הוא חש צער על שהפסדנו אדם כזה. ועם זה, מילאה אותו ההכרה שעליו להמשיך מהמקום שבו ירון עצר. לדבריו, בכל התקדמות שלו בתורה, במוסר, ביראת שמיים, בקירוב לבבות, עמד ירון מול עיניו. "העובדה שכיום אני בן תורה, מנהל משפחה של תורה, באה מאותו שינוי מיוחד שעברתי, והכול בזכותו של ירון", אמר לי.

מורשת חיה. כיום יאיר הוא אברך בן 36, המקדיש את עיתותיו ללימוד התורה. הוא שומר איתנו על קשר חם. בחג הסוכות האחרון ביקר אצלנו עם כל ילדיו, ואני ורעייתי ממש רווינו נחת. אמנם איבדנו בן לפני שלושים שנה, אבל אנחנו זוכים לראות את המורשת שלו חיה – באדם שעבר מהפכה בחייו בעקבותיו.


מורשת חיה.
החייל החטוף ירון חן הי"ד


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)