חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האויבים גיבורים ואנחנו ננצח
שלחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1909 - כל המדורים ברצף
לראות אור ולא שחור
יש חדש
האויבים גיבורים ואנחנו ננצח
עקב תשמעון
נימוק אלוקי
עשרה נביאים נשלחו
להציל את הערֵבים
רציתי לשאול
פינוי השולחן קודם ברכת המזון
ספר על החייל החטוף שינה חיים

משה רבנו מדבר אל בני ישראל לקראת המלחמה עם יושבי ארץ כנען: "כִּי תֹאמַר בִּלְבָבְךָ, רַבִּים הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה מִמֶּנִּי אֵיכָה אוּכַל לְהוֹרִישָׁם? לֹא תִירָא מֵהֶם! זָכֹר תִּזְכֹּר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה ה' אֱלֹקֶיךָ לְפַרְעֹה וּלְכָל מִצְרָיִם".

בהמשך שב משה ומציין את גבורתם של יושבי הארץ: "שְׁמַע יִשְׂרָאֵל, אַתָּה עֹבֵר הַיּוֹם אֶת הַיַּרְדֵּן לָבֹא לָרֶשֶׁת גּוֹיִם גְּדֹלִים וַעֲצֻמִים מִמֶּךָּ, עָרִים גְּדֹלֹת וּבְצֻרֹת בַּשָּׁמָיִם. עַם גָּדוֹל וָרָם בְּנֵי עֲנָקִים... מִי יִתְיַצֵּב לִפְנֵי בְּנֵי עֲנָק?".

מסקנה הפוכה

נשאלת השאלה: מדוע משה רבנו מאדיר את כוחם של יושבי הארץ בתיאורים שמזכירים את דברי המרגלים? גם הם סיפרו על עַם עַז, היושב בערים בצורות, ושיש בו ילידי ענק. "חזק הוא ממנו!", טענו ברמיזה כלפי הקב"ה. והנה גם משה אומר שהגויים האלה "גדולים ועצומים ממך"!

כאשר המרגלים תיארו את גבורתם של תושבי הארץ קמה סערה גדולה, ואילו כעת, הדברים היוצאים מפי משה רבנו עוברים בשקט! ברור, המסקנה שמשה רבנו מסיק הפוכה מזו של המרגלים: משה קובע ש"ה' אֱלֹקֶיךָ הוּא... יַשְׁמִידֵם וְהוּא יַכְנִיעֵם לְפָנֶיךָ, וְהוֹרַשְׁתָּם"; בעוד המרגלים טענו "לֹא נוּכַל לַעֲלוֹת". ועדיין תמוה מדוע משה משמיע באוזני בני ישראל דברים שעלולים להפיל עליהם אימה.

אומר את האמת

זאת ועוד: עומד משה רבנו ונושא את דבריו שבוע ימים קודם פטירתו, ערב הכניסה לארץ. אין ספק שהעצמת האויב סמוך למלחמה איננה תורמת לנחישות הלוחמים.

אלא שעל משה נאמר "משה אמת ותורתו אמת". לכן משה היה חייב לומר את האמת לבני ישראל. מתוך אהבתו הגדולה לבני עמו ביקש להדגיש את מעלתם הגדולה, שביכולתם לנצח אפילו גויים רבים, גדולים ועצומים.

יש לך כוחות

כעת הדברים מקבלים משמעות שונה לגמרי. אין אלה דברי הפחדה, אלא דברי העצמה. הוא אומר לבני ישראל: אתם מסוגלים לגבור אף על הגיבורים ביותר, אף שהדבר איננו אפשרי במבט טבעי. אתם קשורים עם הקב"ה שהוא מעל לטבע ותנחלו ניצחון מובהק.

יש כאן הוראה גם בעבורנו, שהרי התורה היא נצחית: התורה איננה מתכחשת לניסיונות העומדים לפני היהודי. היא יודעת שיהודי עלול להיבהל מהגויים שהוא פוגש או מה'גוי' שבקרבו – "א-ל זר שיש בגופו של אדם, הווי אומר זה יצר הרע" (שבת קה,ב). ועם זה התורה אומרת ליהודי "לא תירא מהם!". כשיהודי מתמודד עם ניסיונות עליו לזכור שעצם העובדה שהקב"ה מנסה אותו מוכיחה שניתנו לו כוחות נפשיים להתגבר על הניסיון, ואף 'לכבוש' את 'ארץ ישראל' השייכת לו ולמלא את תפקידו בעולם.

(תורת מנחם, כרך סה, עמ' 113)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)