חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חזון הבית השלישי
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1907 - כל המדורים ברצף
כשהשנאה מחפשת סיבות
יש חדש
גאולה מתוך המרורים והלענה
תשעה באב
מי ניצח?
חזון הבית השלישי
כוחו של ויתור
רציתי לשאול
השינויים במוצאי הצום
המלחמה על קיום המקדש

הַבַּיִת הַנִּצְחִי. על 'שבת חזון' אומר רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב כי 'חזון' הוא מלשון 'מחזה' – בשבת זו מראים לכל אחד ואחד מישראל את בית המקדש השלישי מרחוק. הוא מביא על כך משל מאב שעשה לבנו בגד יקר, והבן קרעו. עשה לו האב בגד שני, ואף אותו קרע הבן. עשה האב בגד שלישי, אך לא מסרו לבנו. הוא שומר את הבגד אצלו ורק "לפרקים רחוקים ידועים" הוא מראה לבן את הבגד, באומרו שאם יתנהג כראוי – יקבלו. על-ידי כך האב מרגיל את בנו ללכת בדרך הישר, עד שדרך זו נעשית "כמו טבע" בנפשו, ואז הוא מקבל את הבגד.

אבל הלוא האב (הקב"ה) ידע כי בנו (עם ישראל) יקרע את המלבוש היקר (בית המקדש), ובכל-זאת נתן לו אותו בפעם הראשונה והשנייה. למה בפעם השלישית הוא תובע שההליכה בדרך הישר תשתרש "כמו טבע" בנפשו? – מפני שמהותו של הבית השלישי היא הנצחיות והקיום התמידי. כפי שהזוהר אומר על הפסוק (תהילים קכז,א) "אִם ה' לֹא יִבְנֶה בַיִת, שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ" – שהבית הראשון והשני היו "בניינים של בן-אדם, שאין בהם קיום כלל", ואולם הבית השלישי, שיהיה בניינו של הקב"ה – יתקיים לעד.

שִׁלּוּב הַמַּעֲלוֹת. בית המקדש השלישי ימזג בתוכו את שתי המעלות הנפרדות שהיו בבית הראשון והשני. בימי הבית הראשון הייתה התגלות גדולה של אור הקדושה בעולם. הוא נבנה בידי שלמה המלך, בשיאה של ההתגלות האלוקית (תקופה המוגדרת בזוהר "סיהרא באשלמותא"). גם בני ישראל עמדו אז בדרגה רוחנית גבוהה ביותר. ואולם כל הגילויים האלוקיים באו מלמעלה, בלי שהעולם עצמו יהיה בשל לכך. לכן לצד גילויי הקדושה הייתה אז התגברות עזה של עבודה זרה, נביאי שקר וכו', מפני שהעולם עצמו טרם נזדכך ונתקדש.

בבית השני הייתה התמונה הפוכה. הוא לא נבנה בתקופת זוהר, אלא בשעה שעם ישראל היה נתון לממשלת אומות העולם, ואף הדחף לבניינו בא מאת גוי – כורש. גם חסרו בו חמישה דברים עיקריים – הארון (עם הכפורת והכרובים), האורים והתומים, האש, השכינה ורוח הקודש. לעומת זה, הייתה אז הזדככות של העולם מלמטה, ובני ישראל עמדו בדרגת בעלי תשובה. לכן הבית השני עמד מעט זמן יותר מן הבית הראשון, ואף-על-פי-כן נחרב, שכן אין קיום נצחי להתעוררות מלמטה שאינה נתמכת בגילוי אלוקי מלמעלה. אמנם העולם נתעלה ונזדכך, אך יש גבול לכוחם של בני-אדם להתרומם בכוחותיהם האישיים.

גדולתו של הבית השלישי שבו יתאחדו הגילויים הנעלים מלמעלה עם ההזדככות וההתעלות מלמטה, ולכן הוא יעמוד לנצח. כהקדמה לבניינו נדרשה הגלות הממושכת, שבה עם ישראל מזכך ומקדש את העולם, ומכשירו לקבל – בזכות ולא בחסד – את הגילויים הנעלים שיאירו בימי הבית השלישי.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)