חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המשיח שבנו
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1902 - כל המדורים ברצף
העוצמה גוברת משנה לשנה
יש חדש
מבט של אהבת ישראל
עדת קורח ועונשה
של מי המופת
המשיח שבנו
הצלה רפואית והצלה רוחנית
רציתי לשאול
דיני פדיון הבן
חיי שליחות באליפלט

יִתְקַיֵּם בָּנוּ. בפתיחת ארון הקודש בחגים מוסיפים תפילה מיוחדת ובה מבקשים: "ויתקיים בנו מקרא שכתוב ונחה עליו רוח ה'". בקשה זו תמוהה לכאורה, שהרי הפסוק "וְנָחָה עָלָיו רוּחַ ה'" (ישעיה יא,ב) אמור על המשיח, ואיך אנו מבקשים שפסוק זה "יתקיים בנו"? אלא הבקשה אפשרית מפני שבתוך כל יהודי מצוי 'ניצוץ משיח', ולכן כל יהודי יכול לבקש בקשה שבעצם המשיח צריך לבקש אותה.

תפיסה זו, שלפיה נשמתו של כל יהודי היא 'ניצוץ' מנשמתו הגדולה של המשיח, עומדת גם ביסוד ההתקשרות הפנימית שבין חסידים לרבי. חסיד רואה את עצמו 'ניצוץ' מנשמתו הכללית של הרבי. וכך מבואר בתניא (פרק ב), שהמבנה הנשמתי הכולל של עם ישראל משול לאיברים בגוף. לכל איבר מהות עצמאית ותכונות ייחודיות, אך יש זיקה עמוקה בין כל האיברים, וכולם מחוברים לראש ולמוח, ולכן נחשבים כולם חלק מהמהות הכוללת של האדם.

נמצא שלמרות ההבדלים העצומים בין המוח לבין היד ולבין הציפורן הקטנה שברגל,  כל האיברים יוצרים מהות אחת שלמה, וכל זה – בזכות הקשר שלהם אל המוח שבראש. כל עוד האיברים קשורים אל המוח, מקבלים ממנו את חיוּתם ופועלים על-פי הוראותיו – נהנים כולם מהמעמד הרם של איברי אדם, חלק מהמהות האנושית.

מצב דומה שורר בנמשל, בַקשר שבין נשמות ישראל. כידוע, יש נשמות עליונות וזַכות ביותר, ויש נשמות ירודות ופשוטות ביותר. ובכל-זאת, כל נשמה היא "חלק א-לוה ממעל ממש", והיא קשורה קשר אמיץ עם מקורה האלוקי. איך ייתכן שנשמה פשוטה של עם-הארץ תהיה קשורה עם אותו מקור כמו נשמה גבוהה? הדבר נעשֶה על-ידי ההתקשרות של הנשמה הפשוטה עם ה'ראש' – עם הנשמה שעומדת במעמד של 'ראש' ו'מוח'. נשמת הצדיק היא אפוא בחינת 'ראש' לגבי נשמות ההמון, ועל-ידי הקשר עימה מתקשרות כולן עם השורש העליון של כל הנשמות.

נִיצוֹץ מָשִׁיחַ. שלמות הקשר הזה מתקיימת בין נשמת משיח ובין נשמות כל ישראל. נשמתו של משיח צדקנו היא הגבוהה והעליונה מכל הנשמות. עליו נאמר (ישעיה נב,יג) "הִנֵּה יַשְׂכִּיל עַבְדִּי יָרוּם וְנִשָּׂא וְגָבַהּ מְאֹד". ומבואר בתורת הקבלה (רמ"ז לזוהר חלק ב, מ,ג; חלק ג, רס,ב; ועוד) שהמשיח יעמוד בדרגה העליונה ביותר – הוא זוכה לדרגת הנשמה שנקראת 'יחידה'.

ניצוץ מאותה נשמה שוכן בליבו של כל יהודי. זה 'ניצוץ משיח' שבקרבו. כאשר יהודי קושר את עצמו עם הנשמה הכללית של הדור, שהוא בחינת המשיח של הדור, הוא מגלה בכך את עצם נשמתו שלו, וגם מסייע לגילוי נשמת משיח הכללית ולזירוז הגאולה האמיתית והשלמה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)