חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בן ה-96 ובן 8 הימים נימולו יחדיו
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1898 - כל המדורים ברצף
להחזיר לשבועות את כבודו
יש חדש
לגבי התורה כולנו 'מדבר'
הכנה למתן תורה
שאלה ותשובה
האוּמנם 'מצוות בטלות'?
הכול נשאר על הרציף
רציתי לשאול
סעודות שבת בלי לחם
בן ה-96 ובן 8 הימים נימולו יחדיו

"ברית כזו דורשת לוגיסטיקה לא פשוטה", מספר הרב זלצמן. "צריך מוהל שהוא רופא מומחה ובדיקות רפואיות. כשנולד לי בן, החלטנו לערוך את שתי הבריתות יחד"

קהילת יוצאי בריה"מ בטורונטו שבקנדה חוותה בימים האחרונים אירוע מרגש: ברית מילה ליהודי בן 96. אולי הוא הנימול הקרוב ביותר לגילו של אברהם אבינו... וזו לא הייתה השמחה היחידה: לצד בן ה-96 נימול עוד יהודי, בפער של כמעט מאה שנה – תינוק בן שמונה ימים.

שמו של הקשיש הנימול, עד הברית, היה ארמין קאהן. הוא נולד בזוויהל שבאוקראינה, בח"י במרחשוון תרפ"ז (1926), בימי האימים של השלטון הקומוניסטי. הזיכרונות היהודיים היחידים שלו מילדותו הם של אימו המדברת ביידיש עם חברותיה, מצה בפסח והדלקת נרות חנוכה בסתר. "כשהייתי בן 15 הגיעה מלחמת העולם לרוסיה, ואני הצטרפתי לפרטיזנים", הוא מספר. בשלב מסוים נשלחה קבוצת הפרטיזנים לאימונים, ובסופם ארמין בן ה-17 נעשה נווט בחיל האוויר.

המטוס הופל

רגע דרמטי בחייו התרחש כאשר מטוסו הופל מעל שמי ליטא. "אחרי כמה ימים הרגשנו שאנחנו גוֹועים ברעב, והסגרנו את עצמנו למשטרה המקומית, ששיתפה פעולה עם הנאצים", הוא משחזר. "העבירו אותנו למחנה של אסירי מלחמה ואזרחים רוסים. לפני שנכנסנו למחנה איתרו את כל מי שנימולו ושלחו אותם ליער הסמוך. הם נורו למוות".

חייו ניצלו. אחרי המלחמה היגר ארמין לטורונטו שבקנדה, ושם הוא מתגורר כבר יותר משבעים שנה. בשנים האחרונות פגש את הרב ישראל זלצמן, מפעילי ארגון jrcc בטורונטו, והתחיל להתעניין ולהתקרב ליהדות. מועדי ישראל נהפכו לימים רבי משמעות בעבורו, והוא התחבר עם כלל חברי הקהילה.


ארמין-אברהם והרב זלצמן. "אין מילים לתאר את ההתרגשות"

דמים בדמים נגעו

בשבועות האחרונים נודע לרב זלצמן הצעיר שארמין עדיין לא זכה להיכנס בבריתו של אברהם אבינו. לא היה צריך להתאמץ לשכנעו. "הנני מוכן ומזומן", אמר בהחלטיות. "ברית כזו דורשת לוגיסטיקה לא פשוטה", מספר הרב זלצמן. "צריך מוהל שהוא רופא מומחה, בדיקות רפואיות ועוד. בעקבות זאת ביצוע הברית התעכב מעט".

בינתיים, התרחש אירוע משמח במשפחת הרב זלצמן: "נולד לנו בן בשעה טובה ומוצלחת, והדבר הראשון שחשבתי עליו – שנעשה את שתי הבריתות ביחד ולא נתעכב אפילו יום אחד". בתוך שבוע ימים נבדק ארמין אצל רופא, וזה אישר את בריאותו ומוכנותו לעבור ברית מילה. המוהל המיוחד בטורונטו, הרב ישראל-דוד גולדשטיין, סידר שהרב ד"ר אברהם רוזנברג מבולטימור יבוא לעשות את ברית המילה המיוחדת, והרב זלצמן עמל על הכנת הצד הטכני, ובכלל זה סעודת המצווה.


ברית הדורות. נכנסו יחדיו בבריתו של אברהם אבינו

"עכשיו אני בן-חורין"

ואכן, ביום חמישי י"ג באייר, בשעה 5:30 אחר הצהריים, נכנס ארמין, בן ה-96, בבריתו של אברהם אבינו! בבית הכנסת התאספו חברי הקהילה המקומית לברית לתינוק של הרב זלצמן, אך קודם לכן נימול ארמין, בחדר צדדי, ומייד קם ובא לשמוע את הברכות וקריאת השם. "הוא בחר בשם אברהם", מספר הרב זלצמן. "אין מילים לתאר את ההתרגשות. אברהם-ארמין קרא: 'עכשיו אני מרגיש בן-חורין אמיתי! '".

בסעודת הברית הרים ארמין, מעתה אברהם, את האקורדיון שלו ועינג את הקהל בשירת 'א יידישע מאמע', ביידיש, אנגלית ורוסית. "ראינו במו עינינו את הטוהר והפנימיות של הנשמה האלוקית במלוא תפארתה", אומר הרב זלצמן. "כאשר רואים גילוי כזה של הנשמה, מרגישים ממש טעימה מימות המשיח".


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)