חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סעודות שבת בלי לחם
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1898 - כל המדורים ברצף
להחזיר לשבועות את כבודו
יש חדש
לגבי התורה כולנו 'מדבר'
הכנה למתן תורה
שאלה ותשובה
האוּמנם 'מצוות בטלות'?
הכול נשאר על הרציף
רציתי לשאול
סעודות שבת בלי לחם
בן ה-96 ובן 8 הימים נימולו יחדיו

שאלה: הנמנעים מאכילת מוצרים שיש בהם קמח דגנים, מה יעשו בסעודות השבת?

תשובה: אכילת לחם היא מרכיב מרכזי בסעודת השבת. חז"ל אף חייבו כל אדם, אנשים ונשים, לבצוע בסעודת שבת ויום טוב על שתי כיכרות שלמות, וסמכו זאת על האמור בפרשת המן (שמות טז) "ביום השישי לקטו לחם משנה".

לעניין זה, 'לחם' הוא כזה העשוי מקמח של אחד מחמשת מיני הדגן (חיטה, שעורה, שיבולת שועל, כוסמין, שיפון). לחמים המיוצרים מקמחים אחרים, כמו תירס, שקדים, קוקוס, קטניות, שורש טפיוקה, אינם נחשבים לחם.

ההימנעות מאכילת לחם גם יוצרת בעיה בקידוש, שכן הקידוש חייב להיות 'בְּמָקום סעודה' (במקום שבו סועדים). אחרי הקידוש צריך לאכול מייד לחם, או מיני מזונות, בשיעור 'כזית' (27 סמ"ק). לכן כדאי מאוד שלא לוותר על אכילת הלחם בסעודות השבת, ולאכול ממנו אפילו 'כזית' בלבד.

מי שאינם יכולים בשום אופן לאכול אפילו 'כזית' לחם, יוכלו לפתור את עניין הקידוש על-ידי שתיית 'רביעית' (86 סמ"ק) יין (או מיץ ענבים), הנחשב כסעודה לעניין זה. יש דעה שדיי בשתיית רביעית יין של כוס הקידוש, אך עדיף לשתות עוד רביעית, נוסף על כוס הקידוש, כדי לצאת ידי חובת הכול.

ואולם סעודות השבת עצמן נשארות במצב כזה ללא פתרון. אפשר להשיג (או להכין) לחמים מקמח דגן ללא גלוטן. לדעת כמה פוסקים קמח כזה אין לו דין דגן, ומברכים עליו 'שהכול' ואחריו 'בורא נפשות'. ובכל-זאת עדיף להשתמש בו לסעודות השבת מתחליפים שאינם עשויים מדגן כלל.

מקורות: שו"ע אדה"ז סי' רעג סעי' ז-ט. ראה: 'וזאת הברכה' מהדורת תשס"א עמ' 262. שערי הברכה עמ' תקסב, וברשימת 'מוצרים חדשים' שבסוף הספר.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)