חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שיא השיאים – הקרבות על ירושלים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1897 - כל המדורים ברצף
56 שנות קרב על האמת
יש חדש
להתעורר, כי אין מקריות
ריבית
ברכות נעלות
תכלית השפע בגאולה
היונים מילאו את המשימה
רציתי לשאול
מעשר כספים משכר דירה
שיא השיאים – הקרבות על ירושלים

"ראיינתי מלווי שיירות לירושלים הנצורה, ושמעתי מהם כמה היה חשוב להם להציל את ירושלים. כולם תיארו באוזניי כמה ירושלים נגעה בהם"

בשנים האחרונות ישב מול מאה ושלושים בוגרי מלחמת השחרור ותיעד את עדויותיהם. אביחי ברג (38), תושב מַעֲלֵה מִכְמָשׂ, נפגש עם לוחמי מלחמת השחרור, והללו פתחו לפניו את ביתם ואת ליבם, ושיתפו אותו בחוויותיהם באותם ימים. בעדויות האלה מורגשת היטב משמעותה של ירושלים.

"ראיינתי מלווי שיירות לירושלים הנצורה, ושמעתי מהם כמה היה חשוב להם להציל את ירושלים", מספר ברג. "לא משנה המגזר שאליו השתייכו – כולם תיארו באוזניי כמה ירושלים נגעה בהם. זה היה מבחינתם שיא השיאים – ירושלים!".

פשטות מעוררת התפעלות

אביחי הגיע לתיעוד העדויות בעקבות עבודתו בבית ספר שדה 'שערי הגיא', שבו שימש מדריך ומרצה. "אחרי כעשר שנים", מספר ברג, "פגש אותי אדם בכיר, דמות ציבורית, ואמר לי שחשוב מאוד לתעד את העדויות, כי זה דור הולך ונעלם. מאז, התחלתי להקליט ולתעד כל מפגש כזה". לפני כמה שנים פנו אליו מהוצאת ספרים וביקשו להוציא ספר עם מיטב העדויות. "התבקשתי לבחור שבע-עשרה עדויות. הבחירה הייתה קשה, אבל התוצאה באמת מייצגת את הדור הזה".

בכל פעם מחדש ברג מתפעל מהפשטות של דור הלוחמים. פעם אחת ביקר אצל אלישיב גליל, איש שירות הידיעות של 'ההגנה', שניצל בנס כאשר לוחם שעבר לפניו בריצה ספג כדור שהיה מופנה אליו: "הוא מילא תפקידים רבים וחשובים, ובכלל זה במוסד, אבל על עצמו לא הסכים לומר מילה. בסיום עמדנו להצטלם, ואז הוא חיבק אותי חזק ואמר שהוא מתנצל על שגרם לי לטרוח ולבוא אליו 'למרות שלא עשיתי שום דבר'. זה מבחינתי הסיפור הגדול".


ברג על קברי הלוחמים.
דור הולך ונעלם

הקרב בסן-סימון

בהדרכותיו ובהרצאותיו ברג מרבה להתמקד בפינות החבויות של קרב ירושלים: "כשמדברים על הקרבות בירושלים, חושבים בדרך כלל על גבעת התחמושת וכדומה. אבל היו עוד זירות משמעותיות. אחת מהן הייתה הקרב בסן-סימון. מי שיבוא לקטמון לא יראה שלט שמנציח את הקרב הזה. אבל כשרפאל איתן נתמנה לרמטכ"ל, בנאום הבכורה שלו, הגדיר את סן-סימון כ'קרב שבו הוכרע גורל ירושלים, לחזור ולהיות בירת עם ישראל לנצח'".

ברג נזכר במפגש יוצא דופן שקיים עם מפקד הכוח, אליהו סלע, שכונה בשעתו, בפלמ"ח, 'רעננה', על שם מוצאו. "אם נשאל אנשים מי היה מפקד הכוח בסן-סימון", אומר ברג, "נקבל תשובות מגוּונות. אבל מי שבפועל פיקד על הקרב ושמו נשכח הוא סלע, 'רעננה'. שאלתי אותו, מדוע במשך השנים לא אמרת שאתה פיקדת על קרב סן-סימון. 'רעננה' חייך את החיוך הצנוע שלו, ושאל בענווה: 'מדוע צריך לעשות את זה?'".


ברג בהדרכה. האם הבינו את משמעות הקרבות?

"מה טוב ליישוב"

במפגשים עם הלוחמים הוא מנסה להבין, במבט לאחור, אם הם הבינו את משמעות הקרבות האלה. "אני שואל את האיש שלפניי אם היה מודע לעובדה שהוא נמצא ברגעים היסטוריים. האם הבין שהוא חלק מפריצת הדרך לירושלים. מהתשובות אפשר להבין שאכן הלוחמים הבינו את גורליות המערכה, אבל לא חשבו כלל על עצמם ועל מקומם בהיסטוריה".

ברג מסכם: "ההקשבה לדור תש"ח יכולה לתת לנו כלים משמעותיים להתמודדות עם המורכבויות שלנו. מנחם זעירא, פלמ"חניק, אמר לי במפגש בינינו: 'בתקופתי לא חשבנו מה טוב לנו – שאלנו מה טוב ליישוב'. לדעתי זה מסר נהדר שנוגע לכל אחד מאיתנו".


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)