חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תכלית השפע בגאולה
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1897 - כל המדורים ברצף
56 שנות קרב על האמת
יש חדש
להתעורר, כי אין מקריות
ריבית
ברכות נעלות
תכלית השפע בגאולה
היונים מילאו את המשימה
רציתי לשאול
מעשר כספים משכר דירה
שיא השיאים – הקרבות על ירושלים

מַעֲדַנִּים כֶּעָפָר. תיאורי חז"ל על ימות המשיח (שבת ל,ב; כתובות קיא,ב; ועוד) מציירים תקופת שפע מופלאה: "עתידה ארץ ישראל שתוציא גלוסקאות וכלי מילת... עתידה חיטה שתיתמר כדקל ועולה בראש הרים... עתידה חיטה שתהיה כשתי כליות של שור הגדול". גם הרמב"ם כותב ברוח זו (בסיום ספרו): "הטובה תהיה מושפעת הרבה וכל המעדנים מצויין כעפר".

אך לאור הבנת משמעותם האמיתית והפנימית של ימות המשיח, נראה כל השפע הזה חסר חשיבות. הרי בימות המשיח יתגלה הקב"ה בעולם, עינינו ייפקחו לראות את סודות הבריאה, האלוקות תהיה גלויה ומוחשית. במצב כזה תהיה כל תשוקתנו לקדושה ולרוחניות, כדברי הרמב"ם: "ולא יהיה עסק כל העולם אלא לדעת את ה' בלבד". מי יתעניין אז בכל השפע הגשמי שיהיה בעולם?!

והאמת היא, שהרמב"ם רומז זאת בדבריו ש"המעדנים מצויין כעפר" – כל המעדנים הגשמיים הנפלאים שיהיו אז ייחשבו בעינינו כעפר, שכן אנו נהיה עסוקים בדברים נעלים לאין ערוך – בהשגת דעת הבורא. אם כן, לשם מה כל השפע הגשמי העצום שמתואר בדברי חז"ל?

אפשר אולי להסביר שתיאור השפע הגשמי נועד לעורר את הציפייה לביאת המשיח גם בקרב מי שעדיין אינם מסוגלים להבין את הטוב הרוחני הצרוף. או שהשפע הגשמי שיהיה בימות המשיח נועד רק לאפשר לנו להיות "פנויין בתורה וחוכמתה", בלי שטרדות גשמיות יעסיקו אותנו. לכן יעניק לנו הקב"ה שפע גשמי עצום, ואז נוכל להתמסר לגמרי להשגת ה"דברים הסתומים" (לשון הרמב"ם בסוף ספרו: "ולפיכך יהיו ישראל חכמים גדולים ויודעים דברים הסתומים"), מתוך מנוחה ושמחת לבב.

יִמְחֲאוּ כָף. אך יש לבאר זאת בעומק יותר (לקוטי שיחות כרך לז, עמ' 79): בימות המשיח יתגלה בעולם הכוח האלוקי הבלתי-מוגבל. התגלות כזאת באה לידי ביטוי בכל רובדי המציאות, שכן אין-סוף אמיתי חודר לכל דבר ומשפיע על כל דבר. לכן בימות המשיח יהיה לא רק גילוי רוחני גדול, אלא גם שפע גשמי עצום. ההתגלות של האין-סוף אינה יכולה להיעצר במישור הרוחני, אלא היא פורצת גם את מגבלות העולם הגשמי. התוצאה היא שפע גשמי עצום ואין-סופי.

הדבר דומה לאדם שכאשר הוא שמח באמת – לא רק ראשו וליבו שמחים, אלא גם רגליו מתרוממות בריקוד; השמחה שבלב חודרת עד הרגל הגשמית ומרימה אותה, מכיוון שזו שמחה גדולה ופורצת. כך תשפיע ההתגלות האלוקית העצומה בימות המשיח גם על "עֲצֵי הַשָּׂדֶה", שגם הם "יִמְחֲאוּ כָף" (לשון הפסוק, ישעיה נה,יב) ויניבו שפע רב.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)