חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לקראת הגילוי הגדול
גאולהפדיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1892 - כל המדורים ברצף
הסיפור שלנו במבט מלמעלה
יש חדש
חינוך הילדים מחייב תשובות מפורטות
שביעי של פסח
מבט למעלה
לקראת הגילוי הגדול
מצות בדרך לכותל
רציתי לשאול
קניות בחול המועד
מנהגי פסח ביבוא אישי ממרוקו

רָאֲתָה שִׁפְחָה. יש הבדל מהותי בין הכרתו של האדם במציאות הגשמית לבין הכרתו במציאות האלוקית: את העולם הגשמי הוא רואה בעיניו, ולכן מציאותו מתקבלת כדבר מוחלט ומובן מאליו. שום אדם אינו זקוק להוכחות כדי לדעת שהעולם קיים. לעומת זה, המציאות הרוחנית והאלוקית אינה מתקבלת בפשטות ובטבעיות כזאת. אנו זקוקים לאמונה, להתבוננות, למחשבה, להוכחות שכליות. מכאן שגם אחרי כל ההוכחות, וגם אחרי שברור לנו כי המציאות הרוחנית קיימת, עדיין אין היא חודרת לפנימיותנו ואינה מתאמתת באותה עוצמה ובהירות כמו ההכרה במציאות העולם הגשמי הנראית לעינינו.

לעתיד לבוא יתהפכו הדברים. המציאות האלוקית תהיה ברורה ומוחלטת, ממש כפי שבימינו ברורה ומוחלטת לנו המציאות הגשמית; ואילו המציאות הגשמית תהפוך לדבר שצריך להוכיחו ולהשתכנע בקיומו. הדבר היחיד שיהיה ברור ומוחשי בימות המשיח הוא הכוח האלוקי, כמו שנאמר (ישעיה מ,ה): "וְנִגְלָה כְּבוֹד ה' וְרָאוּ כָל בָּשָׂר יַחְדָּו כִּי פִּי ה' דִּבֵּר". כולנו נראה את הכוח האלוקי כמהות האמיתית והפנימית של כל המציאות. לעומת זה, המציאות הפיזית תאבד את תוקפה, ונזדקק למחשבה ולהוכחות כדי להשתכנע שאכן היא קיימת ושאין היא אחיזת עיניים.

מעין הגילוי הזה היה בעת קריעת ים סוף ובמעמד הר סיני. על קריעת ים סוף אמרו חז"ל (מכילתא. הובא ברש"י שמות טו,ב): "ראתה שפחה על הים מה שלא ראה יחזקאל". במעמד הר סיני הגיע הגילוי לשיאו, כמו שנאמר (דברים ד,לה) "אַתָּה הָרְאֵתָ לָדַעַת, כִּי ה' הוּא הָאֱלֹקִים,  אֵין עוֹד מִלְּבַדּוֹ". הקב"ה התגלה בראייה מוחשית לעיני כל העם. לכן אירעה אז תופעה מיוחדת במינה – "רואים את הנשמע ושומעים את הנראה" (מכילתא יתרו כ,טו). תורת החסידות מסבירה שדברים שמבחינת מציאות העולם הם 'נשמע', התאמתו אז כדבר ה'נראה'; ואילו הדברים ה'נראים' איבדו את תוקפם והיו כדברים ה'נשמעים'.

עַיִן בְּעַיִן. ואולם הגילוי הנפלא הזה, בקריעת ים סוף ובעת מתן תורה, היה ארעי וחלף לאחר מכן, ואילו בימות המשיח זה יהיה מצב הקבע של העולם. בזכות העיסוק בתורה ובמצוות במשך כל תקופת הגלות הוכשר העולם לקבל את הגילוי הזה בעת הגאולה. וכך בבוא המשיח יוסר הלוט מעל העולם, ונראה בעיני בשר את ההתגלות העצומה של הקב"ה, כדבר טבעי וברור מאליו. כל הפרטים שיקרו בזמן הגאולה – השפע הגשמי הגדול, רפואת החולים, בניין המקדש, קיבוץ כל נידחי ישראל וכו' – יהיו תוצאה מהשינוי העיקרי והמהותי הזה שיתחולל בזמן הגאולה.

פסוקים רבים בדברי הנביאים מתארים את הגילוי הזה: "כִּי עַיִן בְּעַיִן יִרְאוּ בְּשׁוּב ה' צִיּוֹן" (ישעיה נב,ח); "וְלֹא יִכָּנֵף עוֹד מוֹרֶיךָ, וְהָיוּ עֵינֶיךָ רֹאוֹת אֶת מוֹרֶיךָ" (שם ל,כ), וכמו שמבואר בספר התניא (פרק לו) – "פירוש, שלא יתכסה ממך בכנף ולבוש", אלא האור האלוקי יאיר בעולם בגלוי, בלי שום כיסוי ולבוש.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)