חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

העיתון שנקרא במאה מדינות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1889 - כל המדורים ברצף
יש פתרון: לדבר ולהקשיב
יש חדש
הנשים יודעות מה העיקר
השבת
ללמוד מתוך מחשבה
גאולה במהירות
פתיחת הלבבות עוררה תמיהה
רציתי לשאול
ברכת האילנות
העיתון שנקרא במאה מדינות

היכן פורסם בפעם הראשונה ציור מנורת המקדש שצייר הרמב"ם בכתב ידו? ומי נהנה לקרוא עיתון שמגיע לפעמים באיחור של חודשיים?

בקיץ תש"מ (1980) היה הרב אהרון-דב הלפרין אברך צעיר, שהתגורר בכפר חב"ד ועסק בהוראה. בימים ההם לא היה לחסידות חב"ד עיתון שיבטא את עמדותיה, רעיונותיה ופועלה. נעשו כמה ניסיונות במרוצת השנים, אך הם לא שרדו. הלפרין הצעיר החליט להעז ולהוציא לאור דו-שבועון, שנשא את השם 'כפר חב"ד'. ההצלחה הייתה גדולה, וכעבור כשנה וחצי החל העיתון להופיע כשבועון, והשבוע הוא חוגג את גיליונו האלפיים!

בגיליונות השבועון פורסמו תגליות חשובות בתחום המחקר היהודי והחסידי. לפני כארבעים שנה פרסם העיתון בפעם הראשונה את ציור המנורה שצייר הרמב"ם בכתב ידו, שבו קני המנורה ישרים ולא מעוגלים. ועוד תגלית שהרעישה את עולם ההלכה – כתב יד בלתי-ידוע של הסימנים קנה-קנו בשולחן ערוך אדמו"ר הזקן, ובו קטעים שלא נדפסו ולא היו מוכרים.

סיפור מופת ראשון

העיתון גם חשף לעין הציבור את סידורו האישי של הבעש"ט. בצילומים מהסידור נראים כתבי ידם של גדולי תלמידי הבעש"ט, שרשמו את שמותיהם בסידור כדי שיהיו לזיכרון לפני רבם בעת תפילתו. גם סידורו של המגיד ממזריטש, ובו גם הגהות בכתב ידו של בעל התניא, פורסם בפעם הראשונה ב'כפר חב"ד'.

'כפר חב"ד' היה החלוץ בפרסום סיפורי מופת מהרבי מליובאוויטש. "התלבטתי מאוד קודם פרסום הסיפור הראשון, בגיליון ה-17 של העיתון", אומר הרב הלפרין. "עד אז טרם נדפס בשום פרסום רשמי של חב"ד 'מופת' של הרבי. מאז פרסמנו אלפי סיפורי מופת. אחת הסדרות הפופולריות בעיתון היא 'בדידי הווא עובדא', מאת ארי סמית, המפרסם מעת לעת סיפור מופת חדש, מכלי ראשון, אחרי שטרח לברר עד תום את כל הפרטים, התאריכים והעדויות".


הרב הלפרין וגיליון 1 ומנחם כהן וגיליון 200

ראיונות שחוללו סערות

'כפר חב"ד' גם משמיע ברמה את עמדותיו הברורות של הרבי מליובאוויטש בסוגיות שעל סדר היום, ומראיין אישים שמזדהים עם העמדות האלה. היו ראיונות שחוללו סערות, כמו הריאיון עם האלוף במילואים יפתח רון-טל, שמתח ביקורת חריפה על ניהול המלחמה בלבנון, בהמשך לנסיגה מחבל עזה, והטיח טענות קשות בצמרת הפיקוד ובדרג המדיני. בעקבות הריאיון זומן האלוף לשיחת בירור אצל הרמטכ"ל.

העיתון גם משמש במה לפרסום פעילותם של שלוחי חב"ד בארץ ובעולם. "לפני כמה שבועות טסתי לטייוואן", מספר מנחם כהן, עורך העיתון בעשור האחרון, "לסקר את חנוכת המרכז היהודי המפואר של השליח הרב שלמה טביב ורעייתו רחל. הכתבה מציגה סיפור מופלא על פני עשרה עמודים, והיא קיבלה את תמונת השער. הכתבות האלה מחזקות את השלוחים, וגם מעודדות אברכים צעירים לצאת לשליחות".

קהל מנויים נאמן

מדי שבוע העיתון נשלח לכמאה מדינות בעולם. "יש מקומות שאליהם העיתון מגיע רק אחרי חודשיים, בשל בעיות דואר וכדומה, אבל תמיד הוא יהיה רלוונטי בעבור השליח", אומר כהן. "השלוחים מספרים לנו שהעיתון משמש להם כהתוועדות שבועית, כדרישת שלום חסידית חמה שהם זקוקים לה מאוד במקומות הנידחים שבהם הם פועלים".

יש לעיתון כיום מנויים נאמנים ממגוון הקשת, מאדמו"רים ורבנים, שנהנים לקרוא עיתון חסידי עשיר תוכן, ועד קהל שעדיין אינו שומר מצוות. "‏בכל שבוע אני נהנית לקרוא את שבועון 'כפר חב"ד' ושמחה מאוד על שהצטרפתי לקהל המנויים", כתבה טליה איינהורן, פרופסור למשפטים וחברה באקדמיה הבינ"ל למשפט השוואתי, בברכה ששיגרה למערכת העיתון לרגל גיליון האלפיים.


תגליות. דפים מהשולחן ערוך

ברכות לצוות העיתון, ושתזכו לבשר בקרוב על ביאת משיח צדקנו.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)