חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברכת האילנות
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1889 - כל המדורים ברצף
יש פתרון: לדבר ולהקשיב
יש חדש
הנשים יודעות מה העיקר
השבת
ללמוד מתוך מחשבה
גאולה במהירות
פתיחת הלבבות עוררה תמיהה
רציתי לשאול
ברכת האילנות
העיתון שנקרא במאה מדינות

שאלה: מה הם התנאים הנדרשים לאמירת 'ברכת האילנות'?

תשובה: זו ברכה שמברכים בימי חודש ניסן בלבד, וכן המנהג הרוֹוח, הן על-פי אדמו"ר הזקן הן על-פי הקבלה. לפי ה'יחווה דעת', אם לא נזדמן לברך בניסן, מברכים בחודש אייר.

מי שרואה בחודש זה אילנות מאכל – לפחות שני עצים כאלה – בפריחתם, צריך לברך: "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם, שלא חיסר בעולמו כלום, וברא בו בריות טובות ואילנות טובות ליהנות בהם בני-אדם".

מברכים ברכה זו פעם אחת בשנה בלבד, בחודש ניסן, כשרואים את האילנות פורחים. מי שכבר בירך את הברכה, אינו חוזר עליה באותה שנה, גם אם ראה אילן מאכל פורח ממין אחר. בחצי הכדור הדרומי מברכים זאת בתקופת האביב שם, החלה בחודש תשרי.

אם הפרחים כבר נפלו והחל גידול הפירות, אין לברך עוד. על-פי ה'משנה ברורה' מברכים כל עוד הפירות לא גדלו כל צורכם (למי שלא ראה קודם לכן פריחה ממש).

אפשר לברך גם בלילה, אם יש תאורה המאפשרת לראות היטב את הלבלוב. יש הנמנעים מלברך בשבת (בעיקר על-פי הקבלה). גם נשים מברכות ברכה זו.

לפי דעת המקובלים זו ברכה מיוחדת לעילוי נשמות ישראל ולתיקון הנשמות המגולגלות בעצי ובעשבי השדה. לדעתם על האדם להשתדל לחזר אחריה, ולברכה מחוץ לעיר, במטע שיש בו הרבה אילנות מלבלבים, ולהדר לברך ברוב עם, ולפחות במניין אנשים, ואחר-כך יש לתת שלוש פרוטות לצדקה לתיקון הנשמות, ולומר בקשות ופרקי תהילים מסוימים.

מקורות: שו"ע או"ח רכה-רכו; משנה ברורה וכף החיים ופסקי תשובות, ילקוט יוסף מועדים-א (מהדורת תש"פ) עמ' 102 ואילך, וש"נ. סידור אדה"ז, 'סדר ברכת הנהנין', פ' יג, סעי' יב-יד. שלחן מנחם או"ח ח"א סי' קל.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)