חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1889 - כל המדורים ברצף
יש פתרון: לדבר ולהקשיב
יש חדש
הנשים יודעות מה העיקר
השבת
ללמוד מתוך מחשבה
גאולה במהירות
פתיחת הלבבות עוררה תמיהה
רציתי לשאול
ברכת האילנות
העיתון שנקרא במאה מדינות

עם הרב שמעון אלהרר

מנהל בית חב"ד אזור ים המלח ומצדה

אם מאמינים שהכול בהשגחה פרטית והכול בידי שמיים, מה משמעותו של נס?

האמת היא שידו של הבורא מכוונת את כל הנעשה, אך היד האלוקית אינה גלויה, אלא מוסתרת מאחורי מהלכי הטבע. תורת החסידות מסבירה ש'הטבע' בגימטרייה 'א-להים', אבל צריך לדעת לפענח את הצופן, כדי לראות זאת.

לכן יהודי אומר על כל דבר 'בעזרת השם', כי הכול בידיו. לכן אנו גם מודים לו על הדברים השגרתיים והיום-יומיים – "על ניסיך שבכל יום עימנו, ועל נפלאותיך וטובותיך שבכל עת, ערב ובוקר וצהריים".

נס משמעותו שהיד האלוקית מתגלה וזוהרת. וכמו הפירוש הפשוט של המילה נס, מלשון נס ודגל, כמו "אָרִים נִסִּי" (ישעיה מט,כב), דבר המבליט את הדבר ומציג אותו בבירור.

הנה דוגמה לנס גלוי שחווינו בבית חב"ד שעל הר מצדה. יום אחד ביקרו במקום גבר עם אישה וילד. הצענו לגבר להניח תפילין והוא נענה. לאחר מכן ביקש לפתוח בעבורו את ארון הקודש. היה בידי המפתח, שבאמצעותו פתחתי את הארון תמיד, והפעם משום מה לא הצלחתי לפתוח את הארון. ניסיתי שוב ושוב – ללא הצלחה.

עברו כמה חודשים, ופעיל שלנו, צחי פרנסיס, היה במקום כלשהו וניגש אליו יהודי ואמר לו: "אתה הנחת לי תפילין על המצדה". צחי לא זכר אותו, והאיש המשיך ואמר: "האישה שהייתה איתי לא-יהודייה, ורציתי להתחתן איתה. אבל כשהנחתי תפילין אמרתי בליבי, שאם ארון הקודש ייפתח לפניי, אעשה זאת, ואם לאו – אפרד ממנה. כשהארון לא נפתח, זה היה בעבורי סימן ברור, וכך עשיתי. עכשיו אני עומד לשאת יהודייה, כדת משה וישראל, על-ידי הרב לאו".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)