חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הנשים יודעות מה העיקר
שלחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1889 - כל המדורים ברצף
יש פתרון: לדבר ולהקשיב
יש חדש
הנשים יודעות מה העיקר
השבת
ללמוד מתוך מחשבה
גאולה במהירות
פתיחת הלבבות עוררה תמיהה
רציתי לשאול
ברכת האילנות
העיתון שנקרא במאה מדינות

בכתבי האריז"ל נאמר שנשמות הדור האחרון של הגלות, דור 'עקבתא דמשיחא', הן גלגול של נשמות דור המדבר. אחד האירועים המרכזיים שקרו בדור המדבר הוא חטא העגל, שאותו התורה מתארת במילים: "וַיִּתְפָּרְקוּ כָּל הָעָם אֶת נִזְמֵי הַזָּהָב אֲשֶׁר בְּאָזְנֵיהֶם וַיָּבִיאוּ אֶל אַהֲרֹן" (שמות לב,ג).

נאמר על כך בפרקי דרבי אליעזר (פרק מה) שהגברים הם שמסרו את תכשיטיהם לצורך העגל, בעוד הנשים סירבו להשתתף בחטא. לעומת זה, בנדבת המשכן נאמר בפרשתנו: "וַיָּבֹאוּ הָאֲנָשִׁים עַל הַנָּשִׁים", ורש"י מפרש: "עם הנשים וסמוכין אליהם". כלומר, כאן הנשים קדמו לגברים ותרמו ראשונות את תכשיטיהן בעבור צורכי המשכן.

סדר עדיפויות נכון

על מעשיהן זכו הנשים שהקב"ה "נתן להן שכרן... שהן משמרות ראשי חודשים יותר מן האנשים" (פרקי דרבי אליעזר שם). בתלמוד הירושלמי (פסחים, תחילת פרק ד) נאמר שנשים נוהגות שלא לעבוד בראש חודש, ומנהג טוב הוא.

מעלה זו של הנשים באה לידי ביטוי גם בדורנו, שכן התורה אין עניינה לספר סיפורים אלא היא מלשון הוראה. הנשים בזמננו יכולות ללמוד מאימהותיהן בדור המדבר את סדר העדיפות הרצוי בחייה של המשפחה היהודית.

לא מוותרים על היהדות

בבחירה שבין עגל הזהב לבין המשכן – נשות דור המדבר העדיפו את המשכן. בכך סימנו מה העיקר בחיים בכלל. זה גם מסר לנשות דורנו, שבמקום להתמקד ב'עגל הזהב' ובשגשוג כלכלי, האישה צריכה לראות בבניית משכן בביתה את העיקר.

לעיתים עולה מחשבה שהעיקר הוא להביא פרנסה מכובדת הביתה, וכל השאר טפל. לעיתים יש הסבורים שכדי להרוויח כסף צריך לוותר על עניין כזה או אחר של יהדות. במצבים כאלה האישה צריכה להביע עמדה תקיפה, שמכיוון שהבית צריך להיות משכן ומקדש לקב"ה, שיוכל לומר עליו "ושכנתי בתוכם", היינו שבבית הזה תתגלה קדושתו – אי־אפשר לוותר על עניינים של יהדות!

כסף לאפיקים בריאים

עלול האדם לשאול: אם כן, מה יהיה על 'עגל הזהב' – הכסף, הפרנסה וכו'? ובכן, תכליתו של הכסף לאפשר קיום בסיסי – אכילה, שתייה, ביגוד וכו'. ואילו כאשר נוסף כסף בדרך בלתי-רצויה, הרי רחמנא ליצלן הוא מופנה לרופאים ומיסים ועניינים אחרים של עוגמת נפש, שמוטב היה שלא להרוויח את הכסף הזה ובלבד שלא ייגרם הצער הגדול.

וכשם שנשות דור המדבר פעלו בנחישות לביטול חטא העגל, שנשרף, נטחן ונעשה לאפר, ואילו המשכן נבנה בעזרתן באופן שקרשי המשכן קיימים לעד, כך בדורנו זה, יש לנשים הכוח למנוע את 'עגל הזהב', היינו ההשתחוויה לכסף, מתוך ויתור על ענייני יהדות, ואדרבה – לנצל את הכסף לעשיית משכן ומקדש להשראת השכינה. ואז לא חסר מאומה; הבעל בריא, האישה בריאה, הילדים בריאים, וההורים מגדלים אותם מתוך בריאות ושמחה, עד ביאת משיח צדקנו.

(תורת מנחם, כרך טז, עמ' 66)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)