חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:20 זריחה: 6:09 כ"ב באב התשפ"ב, 19/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עמלק ללא תקנה
דרכי החסידות

מדורים נוספים
שיחת השבוע 950 - כל המדורים ברצף
לחגוג את פורים בלי תסביכים
בציפייה לגאולה
יש חדש
כגודל החיבה – גודל הסליחה
הקרבנות
ברכה ופשרה
הרב ניצח
עמלק ללא תקנה
ביקור מצולם בקבר מרדכי ואסתר
סעודת פורים בערב-שבת

מסופר על אחד מחסידי רבנו הזקן בעל התניא, שנעשה חסיד בזכותו של ...עמלק. הוא היה אברך תלמיד-חכם ועובד ה', שהתגורר בעיירה קטנה. פעם אחת, בשבת 'זכור', נזדמן לעיירתו עובר-אורח, שמשך את תשומת-ליבו. בשעת קריאת פרשת 'זכור' התבונן באורח, והבחין בתווי פניו כי הוא רוחש איבה עמוקה לעמלק. לאחר הקריאה ניגש אליו ושאלו: "מה עשה לך עמלק, שאתה מתעב אותו כל-כך?". השיב האורח: "רצונך לדעת? בוא עמי לרבי שלי, לרבנו הזקן". וכך נעשה חסיד.

בעולמה של החסידות, 'עמלק' הוא אחד האויבים המסוכנים ביותר. הוא אורב לכל מי שמבקש לעבוד את ה' באמת. לא-אחת, בהתוועדות חסידית, יעיר אחד לחברו: "בדבריך מסתתר 'עמלק' קטן". די במשפט זה לעורר את הזולת לבחון מחדש את הדברים שהשמיע.

יודע ומורד

תורת הקבלה והחסידות רואה בעמלק לא רק עם כפשוטו, אלא בעיקר תכונה נפשית שלילית, גישה, צורת-התייחסות. זהו 'עמלק' הרוחני, או בכינויו 'קליפת עמלק'. גישה זו, שמיוצגת על-ידי עמלק, היא פסולה בתכלית וחסרת כל תקנה, ולכן הפתרון היחיד לגביה הוא "תמחה את זכר עמלק".

על עמלק אומרים חז"ל, כי הוא "יודע את ריבונו ומתכוון למרוד בו". מעשיו הרעים אינם נובעים מתאווה שגברה עליו או מחוסר ידיעה בגדולת ה'. להפך, הוא יודע הכול, מכיר את האמת - ואף-על-פי-כן (או דווקא משום כך) הוא מתייצב כנגדה.

כך היה בהופעתו הראשונה של עמלק על בימת ההיסטוריה: בשלב הנשגב ביותר של ההתגלות האלוקית - לאחר יציאת מצרים באותות ומופתים וקריעת ים-סוף המופלאה, בשעה שכל העמים עמדו משתאים נוכח גילוי כוחו האדיר של הקב"ה - דווקא אז יצא עמלק להילחם בישראל. זו החוצפה המושרשת בעצם מהותו, חוצפה שאין לה הסבר הגיוני, עד כדי התייצבות חזיתית אל מול האמת הברורה ביותר.

לכן מייצג עמלק את הרע המוחלט שאין לו שום תקנה. וכי מה אפשר לדבר עמו ומה אפשר להסביר לו? הלוא הוא יודע הכול, וככל שהוא יודע יותר - כן הוא מתייצב בעזות-מצח גדולה יותר כנגד האמת. הדרך היחידה להתמודד מול עמלק היא - דחייה מוחלטת - "מלחמה לה' בעמלק מדור-דור".

עמלק בתחפושת

החסידות מדברת על ה'עמלק' המסתתר בנפשו של כל אחד ואחד מאיתנו. התורה מתארת אותו במילים: "אשר קרך בדרך" - "קרך" מלשון קרירות. זו הנטייה לקרר ולצנן כל דבר. יהודי שומע דבר-תורה או אמרה חסידית, מתחמם, מתלהב ורוצה לפעול בכיוון החיובי. בא 'עמלק' החבוי בנפשו ולוחש: "מה אתה מתלהב? הירגע. אל תעשה מזה עניין גדול מדי". זה 'עמלק'.

שיטת-פעולה נוספת שלו היא ספקנות מתמדת. על כל דבר - ויהיה ההגיוני ביותר - הוא מגיב: "אולי זה לא-נכון? אולי זו טעות?" (ואכן, 'עמלק' בגימטרייה 'ספק'). אין בזה, כמובן, שום תוכן ושום היגיון, אבל די בכך לקרר את היהודי ולמנוע ממנו לעבוד את ה' כראוי.

במאמרי החסידות מתוארות דרגות שונות ב'עמלק'. לפעמים הוא מופיע בתחפושת מעודנת מאוד, ונדרש חוש הבחנה דק כדי להבחין שבעצם זה אותו 'עמלק' מוכר. מסופר שפעם אחת, בשבת 'זכור', אמר כ"ק אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש מאמר חסידות שעסק בדרגות הרבות שיש ב'עמלק'. אחרי שבת, לקראת פורים, הגיע אל הרבי אחד החסידים הידועים. כשנכנס אל הרבי אמר לו הרבי: "לו היית מגיע לכאן לפני שבת 'זכור', הייתי מדבר על דרגה דקה עוד יותר שקיימת ב'עמלק'"...


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)