חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

'ועשו ארון' גרסת אברג'ל
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1886 - כל המדורים ברצף
האחדות חובקת הכול
יש חדש
תרומה היא הפרשה של עלייה
הכרובים
יש מקום לכולם
שפע זהב וכסף
למה נתקע המפתח
רציתי לשאול
שתיית קפה בבית הכנסת
'ועשו ארון' גרסת אברג'ל

"התעייפתי מישיבה של שעות רבות על הכיסא, ופניתי לעסוק בחומר, באבן. כך התחלתי לבנות ארונות קודש"

זה היה הרגע המרגש ביותר בעבודתו האמנותית של ר' אברהם אברג'ל, אמן ומעצב פנים של בתי כנסת וארונות קודש. הוא התבקש לבנות ארון קודש בעבור בית הכנסת 'בית דורשי' בכפר-סבא, והציע להם ארון מיוחד במינו שבנה בעבור מערת המכפלה, אבל בשל סיבות פוליטיות לא התאפשר להתקינו שם.

אחרי שסיים להציב את הארון בבית הכנסת, ניגשה אליו אישה מבוגרת וסיפרה לו שבית הכנסת קרוי על שם שני בניה, אחד מהם הוא אל"מ דרור-יצחק וינברג הי"ד, מח"ט חטיבת יהודה באוגדת איו"ש, הקצין הבכיר ביותר שנהרג בימי האינתיפאדה השנייה. זה היה לפני כעשרים שנה, במהלך פיגוע שביצעה חוליית מחבלים ב'ציר המתפללים' בעיר האבות. "הצטמררתי", משחזר אברג'ל. "תחילה חשבתי כי אך מקרה הוא שארון הקודש שבניתי בעבור מערת המכפלה הגיע לבית כנסת זה בכפר-סבא, והנה מתברר שהמקום קרוי על שמו של הקצין שמסר את נפשו על הגנת יהודים בדרכם לתפילה במערת המכפלה!".

בזכות קריאת ספרים

חייו של אברהם (63) נעים סביב בתי כנסת וארונות קודש. "אני לא רואה את עצמי עושה משהו אחר", הוא אומר בסיפוק. הוא מתגורר כיום בשכונת ארנונה בירושלים.

אברהם נולד בבאר-שבע, ועבר מסלול חיים של ילד ישראלי רגיל. "חיינו בדור אחר, נטול מסכים וטלפונים", הוא מספר ונאנח. "לכן חבריי ואני קראנו המון ספרים. בין השאר קראתי ספרים שרוממו אותי מהקרקע וגרמו לי להתעניין בתורה". בראשית שנות העשרים לחייו נמשך לתורת החסידות, הפך לחסיד ברסלב וקבע את מקום מגוריו בצפת. כעבור זמן עבר לירושלים.


בניית ארונות קודש. לחשוב מראש על כל הפרטים

שחזור במז'יבוז'

תמיד אהב לפסל וליצור דברים נאים ושימושיים. אחרי חתונתו למד את כתיבת סת"ם, ומהר מאוד החל לצייר מגילות ולעסוק בכתיבה אמנותית. "כעבור זמן התעייפתי מישיבה של שעות רבות על הכיסא, ופניתי לעסוק בחומר, באבן. כך התחלתי לבנות ארונות קודש".

קרוב למאה ארונות קודש עיצב ובנה במרוצת השנים. המיוחדים שבהם קבועים בכותל המערבי, בציון רשב"י במירון, ויש גם ארון קודש שלו במערת המכפלה, המתנייד על גלגלים.

אחת העבודות המרגשות שעשה, כדבריו, הייתה במז'יבוז', עיירתו של מייסד החסידות, הבעל-שם-טוב. "נתבקשתי לסייע בשחזור בית הכנסת של הבעש"ט", הוא מסביר. "עשינו תחקיר מקיף על תהליכי הבנייה של הימים ההם. דיברנו עם זקנים שהחזיקו בידם מידע על בית הכנסת. זו הייתה מלאכת מחשבת ממש".


שחזור במז'יבוז'. "מלאכת מחשבת ממש"

תמונות שחור-לבן

בימים אלה הוא עסוק בשחזור בית הכנסת 'תפארת ישראל' ברובע היהודי, שנהרס בכיבוש הירדני בתש"ח. "יש בידינו כעשרים תמונות בשחור-לבן של בית הכנסת המקורי. המבנה ככל הנראה נבנה ב-1870. יש פרטים שלא ברור לנו אם נעשו מאבן או מעץ, אבל אנחנו משתדלים לדייק ככל האפשר".

ויש לו תובנה שבה הוא משתף את הקוראים: "אני מתבונן בבתי הכנסת שנבנו בעבר ורואה חשיבה על כל המכלול. לעומת זה, בימינו בונים מבנה, ואז מתחילים לחשוב על מיקום ספרייה, סגנון תאורה ועוד. כשמתכננים בית כנסת צריך לחשוב מראש על כל הפרטים והשימושים, ובכלל זה התאורה, האקוסטיקה ועוד".


"לא רואה עצמי עושה משהו אחר". אברג'ל


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)