חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:49 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חיי יהדות ביישוב אקולוגי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1884 - כל המדורים ברצף
אין אגוזים בקצה הרחוב
יש חדש
הכול עובר דרך משה רבנו
מתן תורה
גם בתוך הערפל
ידיעת הבורא בגאולה
התעקשות של חתן
רציתי לשאול
כבוד להורה מנוכר
חיי יהדות ביישוב אקולוגי

"השתתפתי בהרצאה שמסר גורו בודהיסטי, לבוש גלימה כתומה. הוא דיבר על רעיון האחדות, והזכיר את הפסוק 'שמע ישראל' שהיהודים אומרים"

"סליחה שאני שואלת, אבל בעת האחרונה מישהו משליך כלים חד-פעמיים לפח המרכזי, בעיקר בימי ראשון. האם ידוע לך מי עושה זאת?". שיחת הטלפון שבה הוצגה השאלה יכולה הייתה להתקיים רק ביישוב כְּלִיל שבגליל. השואלת הייתה מנהלת הקהילה, והיא התקשרה אל ר' יוחאי דאהן (39), מנהל בית חב"ד האקולוגי ביישוב.

"הסברתי לה שאם חשדה בנו, הרי שטעתה בכתובת", מחייך ר' יוחאי. "להפך, בשבת אנחנו מקפידים להשתמש במערכת כלים נאה, לכבודה של השבת, ולא בכלים חד-פעמיים".

בלי מכשירי חשמל

כליל הוא יישוב שתושביו בחרו להתנהל מתוך הינתקות מהטכנולוגיה. היישוב הוקם לפני יותר מארבעים שנה, בידי אנשים שהתאגדו סביב הרצון לחיות באווירה אקולוגית. הם לא התחברו לרשת החשמל הארצית, אלא נשענו על ייצור חשמל סולארי. רוב הפסולת והמים של היישוב עוברים מחזוּר. רבים מהאנשים האלה הם אנשי רוח ואמנים, שחיפשו את השלווה בטבע. ביישוב הזה גדל יוחאי הצעיר.

"בעבר כמעט לא היו מכשירי חשמל ביישוב. התושבים נעזרו במכשירים הפועלים באמצעות גז ויובאו ביבוא אישי", מספר ר' יוחאי. "כיום יש אפשרות להפיק כמות גדולה יותר של חשמל סולארי, ובד-בבד יש מכשירי חשמל בעלי צריכה מצומצמת, וכך יש יותר מכשירי חשמל ביישוב".

חזרנו הביתה

הוריו היו אמנים. אביו עסק לפרנסתו בציור ופיסול, ציוריו התנוססו בתערוכות גדולות והוא זכה בפרסים מכובדים. אימו עסקה במוזיקה. שניהם עברו ליישוב עם הקמתו. "כבר כילד התחברתי לטבע", משתף ר' יוחאי. "למדתי בבית ספר ממלכתי-דתי, שאולי תרם משהו לידיעותיי ולחיבור ליהדות בהמשך הדרך, אבל באותן שנים לא כל-כך הרגשתי זאת. ואולם תמיד היה בי חיפוש אחר הממד הרוחני".

השינוי בחייו התרחש במזרח הרחוק דווקא, במקום הרחוק ביותר מיהדות: "השתתפתי בהרצאה שמסר גורו בודהיסטי, לבוש גלימה כתומה. הוא דיבר על רעיון האחדות, והזכיר את הפסוק 'שמע ישראל' שהיהודים אומרים. צמרמורת חלפה בכל גופי".

בנקודה זו החלה התקרבותו ליהדות, עד שהחל להניח תפילין, לשמור כשרות ושבת, לחבוש כיפה, לגדל זקן וללמוד תורה. בשובו לארץ נכנס ללמוד בישיבת חב"ד ברמת אביב, ולימים זכה להקים בית בישראל עם רעייתו, ילידת קיבוץ, בעלת רקע דומה. הם התיישבו בעיר צפת וכעבור כמה שנים החליטו לצאת לשליחות ליישוב ילדותו – כליל. "אמרנו לתושבים שחזרנו הביתה וקיבלו אותנו בשמחה", מספר ר' יוחאי. "קבענו חברותות בלימוד, הזמנו אנשים לסעודות שבת והפעילות התרחבה".


גילה את היהדות במזרח הרחוק. דאהן

לנפץ דעות קדומות

האתגרים ביישוב הזה ייחודיים לאופיו. "אירוח בשבתות, למשל, מבוסס על מזון צמחוני", הוא מחייך. "אנחנו צריכים מערכת כלים גדולה, ואחר-כך להדיח אותם. עד שאתה מצליח לשכנע יהודי לבוא למניין בשבת, ולצעוד ברגל מרחק רב בחושך, שהרי אין כאן תאורת רחוב, הוא עלול לגלות בסוף שאין מניין, וכבר לא יבוא שנית".

הוא ורעייתו הקימו שורת מיזמים ברוח היישוב הייחודי. אחד מהם הוא חווה אקולוגית הנושאת את השם 'אהבת הבריות', שבה נערכים סיורים בשאיפה לחבר אנשים אל הטבע ולנפץ דעות קדומות על היהדות. בימים האלה הם עומדים בפתח מיזם חדש – שבת בטבע. "זה קונספט שבו אנו מארחים אנשים לשבת, בתוך אוהלים, עם סעודות שבת משותפות, בדגש על החיבור לטבע", הוא מסביר. "אנחנו מנסים לתעל את אווירת היישוב שלנו להתעלות רוחנית".


חיבור לטבע.
אירוח בשבתות מבוסס על מזון צמחוני


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)