חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:49 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1884 - כל המדורים ברצף
אין אגוזים בקצה הרחוב
יש חדש
הכול עובר דרך משה רבנו
מתן תורה
גם בתוך הערפל
ידיעת הבורא בגאולה
התעקשות של חתן
רציתי לשאול
כבוד להורה מנוכר
חיי יהדות ביישוב אקולוגי

עם הרב יוסף-יצחק ביסטריצקי

מנהל בית חב"ד להבים

גדלתי בבית שבו ההורים הם חברים של הילדים. למה היהדות מחייבת דיסטנס?

יחסים ידידותיים ופתוחים בין הורים לילדים הם דבר נכון ונפלא, אבל אין להתבלבל בינם ובין יחסי חברות. חברים צריך הילד למצוא בקרב בני גילו, ואילו ההורים צריכים להיות הורים ולא חברים.

התורה מצווה אותנו שתי מצוות כלפי ההורים – כבוד ויראה. מזה עצמו אנחנו למדים שנדרש דיסטנס מסוים בין הילדים להוריהם, והוא חשוב כדי שההורים יהיו דמויות סמכותיות בחיי הילדים.

תפקידם של הורים לחנך את הילד, להציב לו גבולות ולשמש לו משענת בעיתות מצוקה. לשם כך הם נדרשים להיות בעלי סמכות כלפי הילדים ולא חברים שלהם. אין זה סותר פיתוח קשר חם ואוהב עם הילדים, ומתן תחושה שהם יכולים ומוזמנים לשתף את ההורים בכל פרט בחייהם.

אם ההורים יהיו חברים של ילדיהם, יתקשו שלא להיגרר לתוך דילמות וסערות בחייהם, ולא יוכלו לעזור להם מבחוץ, להתוות להם את הדרך הנכונה, וגם לתת לילדים כוחות להתרומם מהקשיים. בלי הדיסטנס, הילדים יתקשו לראות בהורים מודל לחיקוי, וממילא דרכם תהיה מבולבלת יותר.

הנה דוגמה: ילד יכול לדבר עם חבריו על חולשותיהם של מוריו, אבל אם ההורים יהיו שותפים לשיח כזה, איך יהיה אפשר לצפות שהילד יעריך ויכבד את מוריו? ההורים צריכים להקשיב לתלונותיו של הילד על מוריו, ועם זה לשמור על כבודם.

זאת ועוד: ביחסי חברות בין הורים לילדים נוצרים מצבים שההורים משתפים את ילדיהם בדאגותיהם, כשם שמשתפים חבר. זו טעות. הילד אינו אמור להיות המשענת של ההורים, אלא להפך, הם צריכים להיות המשענת שלו.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)