חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:49 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ידיעת הבורא בגאולה
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1884 - כל המדורים ברצף
אין אגוזים בקצה הרחוב
יש חדש
הכול עובר דרך משה רבנו
מתן תורה
גם בתוך הערפל
ידיעת הבורא בגאולה
התעקשות של חתן
רציתי לשאול
כבוד להורה מנוכר
חיי יהדות ביישוב אקולוגי

יְדִיעַת הָאֻמּוֹת. בסיום ספרו הרמב"ם מתאר את דמות העולם בימות המשיח: "לא יהיה שם לא רעב ולא מלחמה, ולא קנאה ותחרות, שהטובה תהיה מושפעת הרבה, וכל המעדנים מצויין כעפר. ולא יהיה עסק כל העולם אלא לדעת את ה' בלבד". הפירוש הפשוט של הדברים הוא, שבימות המשיח יסיר הקב"ה את כל המניעות וההפרעות הקיימות בימינו, והעולם יהיה מלא שפע רב, עד שבני-האדם לא יידעו עוד מחסור ומצוקה, ואז יוכלו להתמסר לידיעת ה'.

ואולם כשמתבוננים בדברי הרמב"ם ביתר עיון, מגלים הבחנות מעניינות בין כמה וכמה סוגים של ידיעת ה' שיהיו בימות המשיח (ראו בהרחבה בלקוטי שיחות, כרך כז, עמ' 237 ואילך). תחילה הרמב"ם אומר: "לא יהיה עסק כל העולם אלא לדעת את ה' בלבד". ב"כל העולם" נכללים גם לא-יהודים. כאן הרמב"ם מחדש שבימות המשיח גם גויים יעסקו בידיעת ה'. האיסור שחל על גויים ללמוד תורה הוא רק בעניינים הנוגעים למצוות ששייכות לעם ישראל, אך עניינים בתורה שנוגעים לשבע מצוות בני נח, גם הגויים צריכים ללמוד. הגמרא (סנהדרין נט,א) אף אומרת, שגוי העוסק בחלקים אלו של התורה, הרי הוא "ככוהן גדול". ומכיוון שהאמונה בה' היא ממצוות בני נח, גם הגויים צריכים לדעת את ה', ובימות המשיח יעסקו בזה גם כל הגויים.

יְדִיעַת יִשְׂרָאֵל. בהמשך הרמב"ם מבחין בין "כל העולם" ובין עם ישראל. אחרי שהוא אומר שכל העולם יעסוק בידיעת ה', הוא מוסיף: "ולפיכך יהיו ישראל חכמים גדולים ויודעים דברים הסתומים וישיגו דעת בוראם כפי כוח האדם". זו מעלה מיוחדת שתהיה בעם ישראל, ויש בה שלוש דרגות:

"חכמים גדולים" פירושו, שהחכמה תתרכז אז בידי עם ישראל. כידוע, התורה היא מקור כל החוכמות, וגדולי התורה האמיתיים ידעו מתוך התורה את כל חוכמות העולם. אלא שכיום חוכמות העולם נתונות בעיקר בידי לא-יהודים, ולא תמיד ניכר הקשר שלהן עם התורה. בימות המשיח יחזרו כל החוכמות למקורן, ויהיה ברור לגמרי שמקור כל חוכמות העולם הוא בתורה.

"יודעים דברים הסתומים" – זו ידיעת 'מעשה בראשית'. אלה סודות הבריאה שהרמב"ם מתאר בתחילת ספרו (הלכות יסודי התורה פרק ד, הלכה י), ובימות המשיח יתגלו לעם ישראל.

"ישיגו דעת בוראם" – זוהי הדרגה העליונה ביותר של הידיעה – 'מעשה מרכבה', סודות המרכבה האלוקית. על הדברים האלה נאמר שאין מלמדים אותם אפילו ביחידות, ורק אם מישהו "חכם ומבין מדעתו, מוסרין לו ראשי הפרקים" (רמב"ם שם הלכה יא). אבל בימות המשיח יתעלו היהודים לדרגה עליונה כל-כך, שכולם "ישיגו דעת בוראם".

וכאן הרמב"ם מוסיף שלוש מילים: "כפי כוח האדם". מאחר שזו דעת הבורא, לא ייתכן שנברא יבין את דעת בוראו אלא כפי מגבלותיו של הנברא. לכן ההבנה של 'דעת בוראם' תהיה 'כפי כוח האדם' – במידה השלמה ביותר האפשרית לאדם נברא. וכך תימלא הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)