חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:12 י"ז באדר א' התשפ"ד, 26/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התורה ככלי ריפוי לנפגעי טרור
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1880 - כל המדורים ברצף
הילדים הם העתיד שלנו
יש חדש
סכנה ונס בדרך למצרים
כבד פה
לדקדק בכל מילה
הסימנים והקשיים
תשובה מוכנה מראש
רציתי לשאול
ירקות ללא חשש שביעית
התורה ככלי ריפוי לנפגעי טרור

"ברגע שחברי בית המדרש הגיעו לכאן, ביקשו מכולם לצאת לכמה דקות. אמרתי לחבריי: הקב"ה הקדים לי רפואה למכה, והביא לי אתכם"

במבט ראשון זה נראה כמו עוד בית מדרש. יהודים יושבים ועוסקים בתורה. אבל מבט פנימה, חושף את הסיפור המיוחד מאחורי המקום הזה: כל הלומדים הם נפגעי פעולות איבה, שבאים לבית מדרש של הביטוח הלאומי בירושלים. יש מהם שנפגעו בעצמם, מקצתם קרובי משפחה של נרצחים הי"ד. מאחורי כל אחד ואחד מהם חיים של כאב ואמונה, המתערבבים זה בזה.

הלימוד המשותף הפך אותם למשפחה אחת. הם משתפים זה את זה באתגרים שעימם הם מתמודדים, וחולקים חוויות ורגשות שרק בפורום האינטימי הזה אפשר לחלוק אותם. מקצתם סובלים מפוסט-טראומה, ונושאים עליהם צלקות נפשיות ופיזיות.

לתרגם את הטראומה

מנחה בית המדרש הוא הרב אברהם סנדק. הוא בא לבית המדרש בכובעו המקצועי, כעובד סוציאלי, ובהמשך נעשה אב שכול בעצמו. בנו, הנער אהוביה, בן ה-16, נהרג בהתהפכות מכונית במהלך מרדף משטרתי שהסעיר ועדיין מסעיר את המדינה.

אברהם (42), תושב בת-עין, משמש עובד סוציאלי קליני. כאשר הוקם בית המדרש הייחודי, לפני כשלוש שנים, בשאיפה להעניק מענה ראוי לדתיים וחרדים, שפחות מתחברים לדרכי הטיפול הפסיכולוגי – נקרא הרב סנדק לדגל. "אף-על-פי שבימי ההקמה טרם חוויתי שכול, מעולם לא הרגשתי שונה בין חברי בית המדרש", אומר הרב סנדק. "מלבד החיבור הנשמתי בין יהודים, אני חי כל הזמן בצל הגירוש מגוש קטיף, שחוויתי בעצמי. דרך החוויה הזאת שעברתי יכולתי לתרגם לעצמי את הטראומה של המשתתפים בלימוד".


מענה ראוי.
הרב סנדק בבית במדרש לנפגעי טרור

שותף אלוקי בכאב

המשפחתיות של בית המדרש הייחודי הזה באה לידי ביטוי מצמרר ב'שבעה' של משפחת סנדק. "היו פה אלפי מנחמים, אבל ברגע שחברי בית המדרש הגיעו לכאן, ביקשו מכולם לצאת לכמה דקות. אמרתי לחבריי: הקב"ה הקדים לי רפואה למכה, והביא לי אתכם. עכשיו אני מרגיש שהפכנו למשפחה אחת גדולה".

טון דיבורו של הרב סנדק רגוע, על אף הטלטלות שעבר. "התורה, התפילה, האמונה, והביטחון – זה הסוד", הוא מסביר. "אנחנו יושבים ולומדים תורה, והיא כלי הריפוי הטוב ביותר. למשל, אחד החברים שלנו הוא יהודי חרדי שנפצע בפיגוע של דאעש בחו"ל, והוא סובל מפוסט-טראומה. למדנו במסכת ברכות על הצער של הקב"ה בחורבן בית המקדש. באמצע הלימוד הוא מצא פתאום נחמה, שיש איתו שותף אלוקי בצערו. אלה רגעים מיוחדים במינם".


שיעור ריפוי. לימוד התורה מרפא את הנפש

התורה כמרפא לנפש

הרב סנדק, המפעיל גם קליניקה מקצועית, אומר כי הוא רואה במוחש עד כמה לימוד התורה ובמיוחד לימוד החסידות, מרפא את הנפש: "תורת החסידות בונה את העולם הפנימי של האדם. אני לומד בספר התניא ובספרי חסידות נוספים, ורואה כמה זה תורם לאיכות החיים ומביא למבט של דבקות בה' בכל עניין".

מהביטוח הלאומי נמסר: "אגף איבה עם אגף שיקום במוסד מלווים באופן אישי ופרטני את הסיפורים והאנשים בקשר בלתי-אמצעי ובבניית פרויקטים ייחודיים לנפגעים ולמשפחות. הפרויקט הייחודי הזה קם מתוך הבנה שההיצע בעבר לא היה בהתאמה מלאה לקהל היעד, ולכן הוחלט להתאים את המסגרת הזאת, מתוך מחשבה והבנה שאם יהיה צורך בפרויקטים נוספים ברחבי הארץ, זו תהיה בהחלט אפשרות. תמיד ננסה להיות קשובים לצורכי הציבור, ובפרט במקרים הרגישים. אם יש צורך, נקדם ככל האפשר יצירת פתרון, ובית המדרש הזה הוא דוגמה מצוינת למה שקורה בפועל״.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)