חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תשובה מוכנה מראש
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1880 - כל המדורים ברצף
הילדים הם העתיד שלנו
יש חדש
סכנה ונס בדרך למצרים
כבד פה
לדקדק בכל מילה
הסימנים והקשיים
תשובה מוכנה מראש
רציתי לשאול
ירקות ללא חשש שביעית
התורה ככלי ריפוי לנפגעי טרור

השניים ראו מולם אדם מכובד, לבוש בהידור, המטייל בפארק. הם ניגשו אליו ושטחו באוזניו את סיפורם. האיש מיהר להעמידם על טעותם. אין הוא שר הפנים אלא שר החינוך...

"אשמח מאוד אם תואילו להיות אורחיי לסעודות השבת", אמר ר' מאיר לשני היהודים שנכנסו עם כניסת השבת לבית הכנסת בווילנה.

ר' מאיר יפה, בן רפאל, תושב וילנה, היה גביר גדול, שעסק בממכר משקאות חריפים. בשנת תק"נ (1790) נבחר לחבר ועד הקהל בעיר. הכול כינוהו על שם אביו – מאיר רפאל'ס.

שני האורחים השיבו לו שהם בעלי אמצעים ויוכלו לסעוד באכסניה שבה הם מתארחים, אך ר' מאיר עמד על הזמנתו ואמר שזה כבודו, שכל אורח תלמיד-חכם סועד על שולחנו. השניים לא יכלו לעמוד מול הפצרותיו והלכו עימו.

במהלך הסעודה הבחין ר' מאיר שעננת דאגה שורה על פני אורחיו. מפעם לפעם נפלטה מבלי משים אנחה מפיהם. כשהדבר חזר ונשנה גם בסעודת היום, שאלם ר' מאיר לפשר דאגתם.

בתחילה לא רצו לגלות את אשר על ליבם, אך לאחר שהפציר בהם סיפרו לו כי הם מבצעים בשותפות עבודות קבלנות בעבור הממשלה. עכשיו סיימו לעשות עבודה מסוימת, והעלילו עליהם שמעלו בעבודתם, וצפוי להם משפט קשה בעיר הבירה פטרבורג.

השניים גילו כי נועצו בעורכי דין נודעים, והללו היו תמימי דעים שצפוי להם עונש כבד. עכשיו הם בדרכם לפטרבורג, בתקווה שיוכלו למצוא מי שישתדל למענם וימתיק את דינם.

ר' מאיר הרהר רגע ואמר: "שמעו לעצתי. אמנם אינני חסיד, אבל לפני זמן הייתי מעורב בסיפור מופלא שבו רבי שניאור-זלמן, המגיד מליאוזנה (בעל התניא), הפנה אליי אישה עגונה, ולא הבנתי את פשר הדבר, עד שעלה בדעתי לבדוק את שמות האסירים היהודים היושבים בכלא, ושם מצאתי את בעלה, והוא נתן גט לאשתו ושחרר אותה מעגינותה. אני מציע לכם לנסוע לליאוזנה, ואולי תיוושעו על-ידי הצדיק. אך בקשה לי אליכם – בשובכם אנא היכנסו אליי וספרו לי מה היה בסופו של דבר".

השניים שמעו לעצתו, נסעו לליאוזנה ונכנסו אל הרבי. לאחר שסיפרו את הצרה שניחתה עליהם פנה אליהם הרבי ואמר: "רואה אני ששניכם תלמידי-חכמים. היודעים אתם את הפירוש במאמר חז"ל: 'מלכותא דארעא כעין מלכותא דרקיעא (=מלכות הארץ כעין מלכות השמיים)?".

השניים הביטו זה בזה בהשתוממות. וכי לבחון אותם בלימוד רוצה הרבי, או שמא רצונו להפגין לפניהם את למדנותו?! מה לעניין זה ולצרתם הגדולה?!

הרבי כאילו התעלם מהבעת פניהם והסביר: "כשנתגלה הקב"ה למשה רבנו ושלחו למצרים, שאל משה מה ישיב לעם אם ישאלו לשמו של ה'. הקב"ה ענהו ששמו בגדר סוד. כבודו מלא את כל העולם, אך את שמו אין לבטא. כמו-כן, כאשר האדם מתפלל לקב"ה ומבקש את צרכיו, הוא מקדים תחילה שלוש ברכות, שהן שבחו של מקום.

"כך גם במלך בשר ודם", המשיך הרבי. "תחילה משבחים את המלך, אומרים 'המלך האדיר' וכו', ואף-על-פי שיש לו שם פרטי, הכול מכנים אותו 'הוד מלכותו', ואז מבקשים ממנו בקשות.

"לכו לשלום", סיים הרבי, "ובטחו בה' שיהיה בעזרכם".

השותפים יצאו מחדרו מאוכזבים. אמנם למדו פירוש נאה במאמר חז"ל, אך מה לזה ולמשפטם הקרוב? הם כבר התחרטו על הזמן שאיבדו בנסיעה לליאוזנה.

בבואם לפטרבורג יעצו להם לפנות באופן אישי אל שר הפנים, ולנסות לעורר את רחמיו. השניים החלו לחפש דרך לפגוש את השר. התברר להם שהשר נוהג לטייל מדי יום בפארק מסוים. הם נכנסו לפארק והמתינו לשר.

לא חלף זמן רב והשניים ראו מולם אדם מכובד, לבוש בהידור, המטייל בפארק. הם ניגשו אליו ושטחו באוזניו את סיפורם. האיש מיהר להעמידם על טעותם. אין הוא שר הפנים אלא שר החינוך...

האיש המשיך בטיולו, והשותפים נותרו נטועים על מקומם. בעודם המומים רץ אליהם שומר ראשו של השר ואמר כי השר מבקשם לגשת אליו.

"רואה אני שיהודים מלומדים אתם", אמר השר לשני השותפים. "אם תוכלו להשיב על השאלה שאציג לפניכם, אביא בעצמי את עניינכם לפני שר הפנים ואמליץ לפניו לחון אתכם. לפני כמה ימים ביקשני הצאר, ירום הודו, להסביר לו את פשרו של מאמר בתלמוד שלכם. המאמר הוא: 'מלכותא דארעא כעין מלכותא דרקיעא'. אולי תוכלו להסביר לי מאמר זה?".

עיני השניים אורו. ההסבר היה רענן בזיכרונם. מייד אמרו לשר את כל ההסבר ששמעו מפי רבי שניאור-זלמן.

השר התפעל למשמע דבריהם. "אין לכם מה לדאוג", אמר להם. "אני מבטיח לכם אישית שכל רע לא יאונה לכם". ואכן, כעבור זמן קצר הורה שר הפנים לבטל את המשפט, ושני השותפים יצאו לביתם שמחים ומאושרים.

כפי שהבטיחו, עברו דרך וילנה וסיפרו לר' מאיר רפאל'ס את כל אשר אירע. בעקבות זאת החליט ר' מאיר לנסוע לרבי שניאור-זלמן, נעשה מגדולי חסידיו, ולימים עמד בראש קהילת החסידים בווילנה.

(על-פי 'שמועות וסיפורים')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)