חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כבד פה
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1880 - כל המדורים ברצף
הילדים הם העתיד שלנו
יש חדש
סכנה ונס בדרך למצרים
כבד פה
לדקדק בכל מילה
הסימנים והקשיים
תשובה מוכנה מראש
רציתי לשאול
ירקות ללא חשש שביעית
התורה ככלי ריפוי לנפגעי טרור

התבטלות מוחלטת

משה היה בבחינת התבטלות מוחלטת, וכפי שהתורה מעידה עליו שהיה עניו מכל האדם. לכן טען שמעוצם התבטלותו אין הוא מסוגל לגלות ולהשפיע בדיבור, שכן "איידי דטריד למיבלע לא פליט" – משום שהוא טרוד 'לבלוע' ולקבל אין הוא מסוגל 'לפלוט' ולדבר.

(סידור עם דא"ח)

נשמות שעבודתן בביטול

יש נשמות שעבודתן על-פי טעם ודעת, שהיא עבודת רוב נשמות ישראל, ויש נשמות שעיקר עבודתן במסירות נפש ובביטול כל מציאותן. בדוגמת נשמתו של משה, שכתוב בו "ונחנו מה", ביטוי המביע 'ביטול במציאות לגמרי'. לכן משה היה "כבד פה וכבד לשון", מאחר שהיה בבחינת ביטול לגמרי.

(ספר המאמרים תרח"צ)

הכנות לא יועילו

"לא איש דברים אנוכי גם מתמול גם משלשום" (שמות ד, י). מה באו להוסיף המילים "גם מתמול גם משלשום"? אלא יש אדם שאינו נואם, אבל אם הוא מתכונן יום-יומיים, עולה בידו לנאום. על כך אמר משה – גם אם אתכונן יום ויומיים, "גם מתמול גם משלשום" – בכל-זאת לא איש דברים אנוכי.

(כתב סופר)

אי-הכרת הלשון

"כי כבד פה וכבד לשון אנוכי" (שמות ד,י). וכי ייתכן שנביא, אשר ידעו ה' פנים אל פנים, וקיבל תורה מידו, היה מגמגם בלשונו? אלא הפירוש הוא: איני בקי בלשון מצרים, בחיתוך הלשון, כי בקטנותי ברחתי משם, ועתה אני כבר בן שמונים.

(רשב"ם)

חכם בין אווילים

כשחכם שרוי בן אווילים, הבזים לדברי חוכמה ומוסר, אף הוא נעשה כבד פה, ואינו יכול לדבר ולהשמיע. זה שאמר משה: "מי אנוכי כי אלך אל פרעה", "כבד פה וכבד לשון אנוכי". פרעה לשון 'עורף'. כשהשומע הוא בבחינת 'עורף', אני נעשה כבד פה ואין תועלת בדברי תוכחתי.

(ר' נחמן מהורודנקה)

סימן של הגואל

למה באמת היה משה, שליח האלוקים, כבד פה וכבד לשון? זה היה אחד הסימנים המובהקים שהוא-הוא הגואל האמיתי. לפי שסימן זה היה מסור בידם, שהגואל ישתמש בלשון "פקוד פקדתי", וכבד פה אינו יכול לבטא את ה'פ'. וכשבא משה, כבד לשון מטבעו, ואמר להם: "פקוד פקדתי", ככל האדם, ראו בזה אות נפלא שהוא הגואל.

(עירין קדישין)

ימים של נאומים

אילולא היה משה כבד פה, לא היו בני ישראל נגאלים כל-כך מהר, שכן כל הימים היו עוברים בנאומים, בהרצאות ובוויכוחים...

(הרב יעקב מזא"ה)

בסוף דיבר

כאשר הקב"ה הטיל על משה את השליחות להוציא את בני ישראל ממצרים, טען משה שהוא "כבד פה וכבד לשון". בחומש דברים נראָה שמשה בהחלט היה מדבר, וכפי שנאמר: "אלה הדברים אשר דיבר משה אל כל ישראל" (דברים א, א).

(לקוטי דיבורים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)