חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לספר את השואה מחדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1878 - כל המדורים ברצף
הקרב המכריע על התודעה
יש חדש
הקב"ה נמצא איתנו בגלות
יוסף ובנימין
לישראל אין נחמה
שני משיחים לישראל?
הצלה ושכרה בצידה
רציתי לשאול
צום עשרה בטבת
לספר את השואה מחדש

בני הנוער שיצאו לפולין שאלו: מה היה סדר יומם של היהודים בזמן השואה? מתי התפללו? איך התמודדו עם הכשרות? איך התנהלו הרבנים?

הוא גדל בבית של ניצולי שואה. מהוריו שמע על מסירות הנפש בימי האימה, על העוז היהודי בתוך מחנות המוות, על הניסים שנצנצו בתוך האפלה, על האחווה היהודית שהתגלתה בכל עוצמתה ועל האמונה הבוערת שתמיד הייתה שם. אבל כשבגר והתחיל ללמוד את נושא השואה ביסודיות, קיבל סיפור אחר לחלוטין: סיפור של כניעה, תבוסה, צאן לטבח.

תמונה זו של השואה טלטלה את עולמו של הרב אברהם קריגר, תושב כפר הרא"ה. בתפקידו כר"מ בישיבת בני עקיבא היה מהחלוצים שיצאו עם קבוצות של בני נוער לפולין. בסיורים הללו שאלו בני הנוער: מה היה סדר יומם של היהודים בזמן השואה? מתי התפללו? איך התמודדו עם הכשרות? איך התנהלה המערכת הרבנית בימים ההם? הרב קריגר חש כי אין לו תשובות מדויקות, והדבר הכאיב לו.


הרב קריגר בפולין עם משלחת אישי ציבור מטעם 'שם עולם
'

התמונה החלה להשתנות

לפני כחצי יובל החליט להסתער על האתגר ולשנות את הנרטיב: לא עוד טרגדיה ואובדן בלבד, אלא גם ובעיקר התמודדות נפשית וערכית. הוא הקים את המרכז הבין-לאומי 'שם עולם' וחולל מהפכה תודעתית. "שמנו לנגד עינינו מטרה מרכזית – לשנות את התודעה, גם אצלנו וגם בחוץ", אומר הרב קריגר (60). "עד שהתחלנו את פעילותנו התייחסו להיבט האמוני בשנות השואה כאל זוטות. כיום המצב השתנה".

ארבע מחלקות הקים במרכז: תיעוד, מחקר, חינוך, ומלחמה באנטישמיות ובהכחשת שואה. גולת הכותרת של פעילותו היא התיעוד המדהים של האמונה בימי השואה. "יצקנו תיעוד מרתק, מבוסס וממוסמך לכל הדברים שלנו, וכל התמונה החלה להשתנות", אומר הרב קריגר. "הארכיון שלנו הוגדר בידי גופים בין-לאומיים כגדול ביותר בעולם להתמודדות ולעוצמות רוח בשואה".


'תמונת שואה' שטלטלה את עולמו. הרב קריגר

מענה להיסטוריונים

הוא חש שליחות ואחריות ציבורית במלחמה על הנרטיב של השואה, ונראה שמלאכתו נושאת פירות. הידע שנאסף ב'שם עולם' מונחל לעשרות אלפי בני נוער, חיילים, סטודנטים ומבוגרים. הפעילות חצתה מכבר את גבולות הארץ ומתקיימת כיום גם במדינות נוספות.

"יומני האמונה המקוריים הקיימים בידינו, מאפשרים לענות להיסטוריונים המנסים לקבע צד אחד בלבד לשואה", אומר הרב קריגר. "כך מחמיצים את הסיפור המלא. ברור שהעם היהודי נחרב פיזית, אבל מבחינה רוחנית – הוא רק התעצם. דווקא השנים הקשות והמשברים הגדולים עיצבו את העם היהודי במרוצת הדורות".

השואה חיזקה את האמונה

בין השאר הרב קריגר יוצא נגד היסטוריונים שניסו להפוך את השואה לסיפור של קריסת האמונה: "נכון, ליהודים רבים היו שאלות, אז מה? השאלות בהחלט מתבקשות. ועם זה, יש בידינו עדויות של יהודים רבים שדווקא השואה חוללה בהם התחזקות של האמונה. למשל, יהודים שהמירו את דתם קודם השואה החלו לשוב ליהדותם דווקא בתוך הגטאות".

אין-ספור סיפורים מופלאים שנאספו בידי צוות המרכז מספרים את הסיפור שטרם סופר: "זה הצד של ההתמודדות והגבורה. יהודים שוויתרו על פרוסת לחמם למען חבר. יהודים שהקריבו את חייהם בעבור הזולת. את הסיסמה החלולה 'לעולם לא עוד' אפשר לומר גם על יהודי אחד שנהרג. התובנה צריכה לרדת לעומקו של הסיפור, לדבר על הקוד המוסרי – מה שהיטלר ניסה למחוק ולא הצליח".


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)