חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:01 זריחה: 6:29 ט' בניסן התשפ"ג, 31/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שמונת הנסיכים
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1877 - כל המדורים ברצף
חנוכה במבט אקטואלי
יש חדש
בזכות ההתעניינות בשלום הזולת
יוסף ואחיו
'שלום בית' עדיף
שמונת הנסיכים
'מעוז צור' של החיים
רציתי לשאול
שמן שנשאר בחנוכייה
החנוכייה תודלק אחרי 84 שנים

נְסִיכִים. המלך המשיח הוא אחד מ"שמונה נסיכי אדם" שעליהם ניבא הנביא מיכה (מיכה ה,ד): "וַהֲקֵמֹנוּ עָלָיו שִׁבְעָה רֹעִים וּשְׁמֹנָה נְסִיכֵי אָדָם". הגמרא (סוכה נב,ב) מפרטת את שבעת ה'רועים': דוד באמצע, אדם, שת ומתושלח מימינו, אברהם, יעקב ומשה בשמאלו. ומי הם שמונת ה'נסיכים'? – אדם, ישי, שאול, שמואל, עמוס, צפניה, צדקיה, משיח ואליהו.

המהרש"א מסביר: "שבעה רועים – רועים, הם מנהיגים של הדור, יהיו שבעה. ודוד באמצע, דוגמת מנהיגי עולם האמצעי, שהם שבעת כוכבי לכת, והשמש באמצע, כמו שכתוב במלכות בית דוד: כי כשמש ינון וגו'... דהיינו, שהוא, דוד, יהיה העיקר בין המנהיגים הללו. וקראם 'רועים' במקום 'מנהיגים', כי ברובם מפורש שהיו רועים ממש בעולם הזה".

לאחר מכן המהרש"א מסביר שאף שהמשיח נחשב אחד מ"שמונה נסיכי אדם", בכל-זאת הוא ימלוך על כולם: "הא ודאי דמשיח ימלוך על כולם, כמו שכתוב: 'ומלך אחד יהיה להם'", אלא ש"מכל מקום אלו השבעה דחשיב יהיה להם קצת שררה ונסיכות, וקבלה היה בידם שאלו השבעה יהיו עם מלך המשיח".

ה'צמח צדק' קושר את משמעות המילה 'נסיכים' לפסוק שנאמר על המשיח (תהילים ב,ו): "וַאֲנִי נָסַכְתִּי מַלְכִּי עַל צִיּוֹן הַר קָדְשִׁי". כלומר, 'נסיך' הוא משורש המילה 'נסכתי'. הוא מפרש (ברשימותיו לתהילים שם) את משמעות ה'נסיכה' מלשון סיכה בשמן: "לכאורה זהו עניין משיחה, והיינו שנקרא משיח על שם שנמשח בשמן".

שְׁמֹנָה. הגאולה קשורה קשר מיוחד למספר שמונה. שבע מייצג את המעגל השלם של המערכת הטבעית בעולם, ואילו שמונה מסמל את העל-טבעי. העולם נברא בשבעה ימים (על-ידי שבע הספירות העליונות), ומכאן ששבע הוא בבחינת ה'קוד' של תבנית העולם. השבע אינו מבטא את החומר בלבד, שכן הוא כולל גם את היום השביעי, יום השבת, שהוא קודש לה'. אלא הכוונה גם לקדושה האלוקית המלובשת בתוך הטבע. המערכת השלמה של המציאות הגשמית עם הכוח האלוקי המלובש בה – היא השבע.

שמונה מבטא את העל-טבעי, את הקדושה האלוקית שאינה מלובשת בתוך העולם. ה'שמיני' מתגלה בעולם כנס, כתופעה על-טבעית, כדבר שבא מחוץ למסגרת הרגילה. הדבר בא לידי ביטוי בימי החנוכה, שבהם אנו מדליקים שמונה נרות, מפני שהם קשורים בנס על-טבעי, של "מסרת גיבורים ביד חלשים ורבים ביד מעטים".

על הכינור של ימות המשיח כתוב בגמרא (ערכין יג,ב) שהוא יהיה של שמונה נימין (לעומת כינור המקדש שהיה של שבע נימין). המספר שמונה מרומז גם בפסוק "אז ישיר משה", שעל-פי דברי חז"ל מתייחס לזמן הגאולה. המילה 'אז' בגימטרייה שמונה, והיא מורכבת מא' וז', דבר המסמל את 'אלופו של עולם', הקב"ה, הרוכב על הטבע המסומל במספר שבע.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)