חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:59 זריחה: 6:33 ו' בניסן התשפ"ג, 28/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בזכות ההתעניינות בשלום הזולת
שלחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1877 - כל המדורים ברצף
חנוכה במבט אקטואלי
יש חדש
בזכות ההתעניינות בשלום הזולת
יוסף ואחיו
'שלום בית' עדיף
שמונת הנסיכים
'מעוז צור' של החיים
רציתי לשאול
שמן שנשאר בחנוכייה
החנוכייה תודלק אחרי 84 שנים

פרשתנו נפתחת בתיאור חלומות פרעה, על שבע פרות רזות הבולעות פרות שמנות ושבע שיבולים שדופות הבולעות שיבולים שמנות. החלומות מטרידים את מנוחתו, והוא מבקש מחרטומי מצרים ומחכמיה לפתור לו את החלומות, ואיש אינו מצליח להשביע את רצונו.

בעקבות זאת נזכר שר המשקים באסיר הנמק בכלא, שפתר את חלומו ואת החלום של שר האופים, וביקש ממנו לדבר לטובתו עם פרעה, אך שר המשקים שכחו. עכשיו יעץ לפרעה להזמין את יוסף לפתור לו את חלומותיו, ואכן, יוסף פתר את החלומות ובדרך שהרשימה מאוד את פרעה, עד שמינה אותו למשנה למלך.

טבעי להתמרמר

הפירוט הנרחב של חלומות שרי פרעה מעורר תמיהה. אכן, התורה צריכה לספר שיוסף פתר את חלומותיהם, כרקע להוצאתו מן הכלא לצורך פתרון חלומות פרעה, אבל דיי היה בציון העובדה שפתר לשרים את חלומותיהם, בלי להאריך בפרטי הדברים.

אלא שהתורה מבקשת ללמדנו כיצד יהודי צריך לנהוג גם במצבים קשים וכואבים. יוסף עבר שורה של אירועים כאלה. אחיו הטילו אותו לבור, ואחר-כך מכרוהו לישמעאלים. הוא נמכר לעבד לפוטיפר, וכאשר מצא חן בעיניו והופקד על ניהול ביתו – העלילו עליו עלילה מכוערת והוא הושלך לכלא. טבעי היה שבנסיבות כאלה היה נהפך לאדם מדוכדך וממורמר.

נינו של אברהם

אך גם בכלא יוסף אינו מאבד את האמונה והשמחה. כשהוא רואה בוקר אחד את שר המשקים ושר האופים "והינם זועפים" הוא פונה אליהם ומתעניין בשלומם: "מַדּוּעַ פְּנֵיכֶם רָעִים הַיּוֹם?". לכאורה, מה לו ולהם? הלוא השניים הם חבריו של השר הרשע שהשליכו לכלא.

ואולם יוסף הצדיק הוא נינו של אברהם אבינו, שעליו נאמר: "אֲשֶׁר יְצַוֶּה אֶת בָּנָיו וְאֶת בֵּיתוֹ אַחֲרָיו וְשָׁמְרוּ דֶּרֶךְ ה' לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט" (בראשית יח,יט). לכן כאשר יוסף ראה בריאה של הקב"ה שאינה שרויה בשמחה – אף שבהיותו בריאה של הקב"ה עליו להיות שמח – השתדל מייד להושיט עזרה וסיוע.

כוחה של פעולה

הסיפור הזה משקף את כוחה של פעולה אחת להשפיע על העולם. בעקבות ההתעניינות הכנה של יוסף בשרי פרעה ופתירת חלומותיהם, הוא פתר בהמשך את חלומות פרעה, נתמנה למשנה למלך, והציל את העולם כולו מחרפת רעב.

אם יוסף סייע לגויים מצרים, על-אחת-כמה-וכמה שעלינו לצאת ולהשפיע על יהודים אחרים לקיים מצוות, ובמיוחד את מצוות הדלקת נר חנוכה, שמאירה את העולם. זו הייחודיות של נר חנוכה, שהשפעת המצווה ניכרת מייד – נעשה אור, המאיר את העולם כולו. שכן מלבד ההשפעה העל-טבעית שיש למצווה, עצם האור הגשמי של נרות החנוכה מוסיף אור בעולם, עד שנזכה לאורו של משיח בגאולה האמיתית והשלמה.

(תורת מנחם כרך עד עמ' 365)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)