חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסע החיפושים הסתיים בחווה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1873 - כל המדורים ברצף
מהפך ביהדות ארצות-הברית
חדש על המדף
בסוף נגיע ל'רחובות'
"שני גויים בבטנך"
לפעול בלי חשבונות
מסע הבירור של עשיו
הבור שכרה הסוחר לעצמו
רציתי לשאול
תחזוקת דירה שכורה
מסע החיפושים הסתיים בחווה

"ידידים ערבים אמרו לי במפורש שגם בכתבים שלהם כתוב שהארץ שייכת לנו – הבעיה היא שאנחנו איננו מתנהגים באופן שמשדר בעלות"

כשהוא יוצא מבית הכנסת המקורי בחוות 'נוף גלעד', הוא נראה כדמות מימי התנ"ך. זה עתה סיים את תפילתו בבית הכנסת, וכעת הוא יוצא לעבודתו ביישובי השומרון, בתחום ההדברה הביולוגית. הכירו את ר' צפריר בר (50), תושב היישוב הקהילתי הדתי חֶמְדָּת, בצפון בקעת הירדן, על ציר אלון.

צפריר אוהב לבקר בבית הכנסת בחווה הסמוכה יחסית למקום מגוריו, והקרויה על שם גלעד זר הי"ד, שנרצח בפיגוע ירי שביצעו מחבלים. צפריר נוהג לשהות בבית הכנסת ביום הכיפורים ובמועדים מיוחדים. "בעיניי זה בית הכנסת היפה ביותר בארץ", הוא אומר. "הוא נבנה מאבני המקום, על-ידי יהודים אוהבי הארץ. את בניית בית הכנסת יזם אורי כהן, קרוב משפחה של גלעד, שגם הקים את החווה החקלאית".

הנשמה מתעוררת בהודו

דרך ארוכה עשה צפריר מהקיבוץ הדתי עין הנצי"ב שבו גדל ועד המקום שבו הוא נמצא כיום. בגיל ההתבגרות נטש את המסורת והחל לחפש את עצמו. התגלגל בעולם, ולבסוף הגיע להודו. "אחרי חמש-עשרה שנה שלא הייתי מחובר למורשת, חזרתי אליה, ממקום אחר לגמרי", הוא משתף. "יש לי חבר שכששואלים אותו 'איך חזרת בתשובה?' הוא עונה – 'אין לי תשובה'. וזה בעצם הסיפור שלי. לא היה משהו מסוים. במהלך החיפוש התנפצו אצלי כל מיני מחשבות שחשבתי על היהדות, ואז גיליתי אותה מחדש".

הוא חזר לארץ, ובשיעור תורה ששמע בקיבוץ לא-דתי בעמק חפר, החלה ההתעוררות ללבוש פסים מעשיים. עכשיו הוא פוסע שוב במשעולי היהדות, לומד תורה, מתחבר לחסידות ברסלב, מתבודד שעות רבות. "כיום אני משלב לימוד חסידות של ברסלב ושל בעל התניא, וכמובן גמרא".


צפריר ובית הכנסת בנוף גלעד . "איך חזרתי בתשובה? אין לי תשובה"

התגשמות חזון הנביאים

לפני כשלוש שנים עבר להתגורר ביישוב חמדת, ובנה במו ידיו את ביתו. "כאן רואים את התגשמות חזון הנביאים, את עם ישראל שב לארצו", הוא מתפייט. "יש לנו כאן הרבה חוות של צאן ובקר. במקומות שבהם המדינה אינה מצליחה להיות נוכחת, החוואים, המתיישבים והרועים – עושים זאת הרבה יותר טוב ובתקציב קטן לאין ערוך".

לפרנסתו צפריר עוסק בהדברה ביולוגית: "במקום לרסס את המזיקים ברעלים שמזיקים גם לצמח וגם למי שאוכל את היבול, אנחנו מציעים פתרונות שהקב"ה ברא – חרקים שמשמידים את המזיקים. למעשה, אנחנו מחזירים את האיזון הטבעי למקום שבו הוא הופר. בעבר השתמשו בשיטה הזו, בדרכים מוגבלות יותר. כיום החברה שלנו היא מהמובילות בעולם בתחום הזה".


נבנה מאבני המקום,
על-ידי יהודים אוהבי הארץ

סוד האחיזה בשטח

צפריר מדגיש את תרומתם האדירה של רועי הצאן לאחיזה בארץ ולביטחון: "מה שטנקים והאמרים אינם מצליחים לעשות – רועי הצאן הללו עושים, עם ספר תהילים קטן. מי שאינו מרגיש שהאדמה שלו ולא חי בה – היא לא באמת שלו. כמה ידידים ערבים אמרו לי במפורש שגם בכתבים שלהם כתוב שהארץ שייכת לנו – הבעיה היא שאנחנו איננו מתנהגים באופן שמשדר בעלות. כשנתנהג כך, הם יכבדו אותנו".

ערב הקמת הממשלה החדשה צפריר מבקש להעביר מסר: "אם רוצים לחזק את הביטחון, צריך לחזק את החוות החקלאיות, כי הן אוחזות בשטח. הסירו את החסמים, ובפרט אלה התקועים במִנהל האזרחי, הסירו את המגבלות, תקצבו את החוות והתייחסו אליהן כאל מרכיב ביטחוני חיוני ביותר".


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)