חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:20 זריחה: 6:31 ט"ו בשבט התשפ"ג, 6/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שליחות אליעזר
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1872 - כל המדורים ברצף
האתגרים של השלוחים
יש חדש
השליחות שהסתיימה בפטירת שרה
שליחות אליעזר
דמעות הן דמעות
שתי דרכים לגאולה
החלטה מפתיעה ברגע האחרון
רציתי לשאול
יום החופה
שלוחים באש ובלי מים

חיבור שמיים וארץ

"ואשביעך בה' אלוקי השמיים ואלוקי הארץ אשר לא תיקח אישה לבני מבנות הכנעני" (כד,ג). אל תחשוב ששליחותך זו היא לעשות שידוך רגיל וזיווג בעלמא. דע שזו היא הזדווגות והתקשרות השמיים והארץ, ולכך אשביעך בה' אלוהי השמיים והארץ.

(רבי  זאב מסטריקוב)

המידות קובעות

אברהם בחר להתחתן עם אנשי חרן ולא רצה להתחתן עם אנשי ארץ כנען, אף־על־פי שגם הראשונים היו עובדי עבודה זרה, מפני שהכנענים היו מושחתים גם במידות, שטופים בעריות ובמעשים מגונים, ואילו בני משפחתו אמנם היו עובדי אלילים, אבל היו בעלי מידות טובות.

(הר"ן)

דעות אינן עוברות בתורשה

עוד הסבר – הכנענים היו מושחתים במעשי תועבה, ורעים בענייני מידות ומוסר – "תועבות ארץ כנען", ובענייני מידות ותכונות הילדים נמשכים אחר הוריהם. ואולם במולדתו של אברהם היו בני-האדם תועים בענייני אמונה, שוגים בדעות, בשכל, ודבר זה אינו עובר בתורשה מאבות לבנים.

(רבי אברהם מסוכוצ'וב)

המרחק משפיע

הכנענים היו שכניו של אברהם, קרובים למקום מגוריו. ואם ייקח אישה ליצחק מבנות הכנענים, תהיה האישה קרובה לבית הוריה ולבני משפחתה. היא תבקרם והם יבקרוה, וישפיעו עליה במנהגיהם האליליים. אבל כשייקח אישה ליצחק מחרן הרחוקה, תהיה האישה רחוקה ממשפחתה, ותעמוד אך ורק בהשפעת בית אברהם ויצחק. רמז לכך בפסוק "לא תיקח אישה לבני מבנות הכנעני אשר אנכי יושב בקרבו".

(עיטורי תורה)

עסקים בשידוך

"לא תיקח אשה לבני מבנות הכנעני". כנעני הוא סוחר. לא תיקח אישה ליצחק ממי שעושים עסקים בשידוך, שהעיקר אצלם הוא המוהר, הנדוניה וכדומה.

(עוללות אפרים)

ממשיך הדרך

"וה' בירך את אברהם בכל" (כד,א). רש"י מביא: 'בכל' בגימטרייה 'בן', ומאחר שהיה לו בן היה צריך להשיאו אישה. והלוא כבר ידוע לנו שלאברהם היה בן. אלא התורה רומזת כאן שבן זה הוא בבחינת 'בכל' – כליל המעלות, והוא ה'בכל' של אברהם. לכן השתדל אברהם להשיאו אישה מ"ארצי" ו"ממולדתי" – מבני משפחתו דווקא, כי הוא הממשיך של כל ענייני אביו.

(הרבי מליובאוויטש)

הכול תלוי באישה

"וכל טוב אדוניו בידו" (כד,י). בשליחות זו, של מציאת אישה ליצחק, הופקד בידיו של אליעזר "כל טוב אדוניו" – כל אושרו ועתידו של אברהם. הכול תלוי מעתה בדמותה של הכלה שיביא אל ביתו – האם יהיו בה ממידותיה הטובות של שרה המנוחה, או שמא תהיה חלילה מרשעת ותמרר את חייו לעת זיקנתו.

(מאוצרנו הישן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)