חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:20 זריחה: 6:31 ט"ו בשבט התשפ"ג, 6/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מתנות מקוריות ליום ההולדת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1871 - כל המדורים ברצף
הניסוי נכשל והאמת התבררה
יש חדש
המגיפה ושינוי השֵם
ברכות
נקודת מבט נכונה
אורחים במסדרון הקר
שלב ההכנה
רציתי לשאול
אורחים מאתגרים
מתנות מקוריות ליום ההולדת

שישים זוגות תפילין תרם כשהגיע לגיל שישים, ועכשיו, לקראת יום ההולדת השבעים, קנה עוד שבעים זוגות. "יש זוגות תפילין שבכל יום מניחים אותן קרוב למאה יהודים!"

הסופר שהתכונן לכתוב את ספר התורה היה מופתע. "יש שינוי בתכנית", הודיע לו איש העסקים, שהזמין את כתיבת הספר. "במקום ספר תורה אני מבקש שתכתוב בעבורי שישים פרשיות תפילין".

זה קרה לפני קצת יותר מעשור. איש העסקים אבי טביסל, תושב רמת אפעל, עמד לחגוג יום הולדת שישים. עלה בדעתו להכניס ספר תורה לרגל האירוע. הוא סיפר על מחשבותיו לידידו, הרב לוי גופין, שליח חב"ד במרכז הרפואי שיבא ורמת אפעל. "הרב הציע שדרוג לרעיון", מספר אבי. "הוא אמר לי שברוך השם יש הרבה יהודים שמכניסים ספרי תורה, וכדאי שאעשה דבר מקורי – להזמין שישים זוגות תפילין ולהציב אותם בדוכני תפילין המשמשים לזיכוי הרבים".


תפילין לדוכן בכותל המערבי. משמאל: אבי טביסל

אושר צרוף

אבי התלהב מהרעיון. גם סופר הסת"ם התחבר מאוד ליוזמה, והמבצע הגדול יצא לדרך. שישים זוגות התפילין מצויים זה עשור בדוכני התפילין בכותל המערבי, בנתב"ג, בתל השומר, במדינות חו"ל כמו סרביה, בולגריה, רוסיה, אוקראינה ועוד.

טביסל, תכשיטן, המעורב בפעילויות חסד רבות, מתרגש שוב ושוב מהדיווחים שהוא מקבל על הפעילות הנעשית באמצעות התפילין שלו. "אני מקבל כל הזמן קטעי וידאו מהשלוחים, שמציגים לפניי יהודים מכל גוני הקשת שמניחים את זוגות התפילין שתרמתי", הוא מספר. "בעיקר אני מתרגש לראות קטעי וידאו שבהם נראים יהודים המניחים תפילין בפעם הראשונה בחייהם, ובכך יוצאים מגדר 'קרקפתא דלא מנח תפילין'. זה אושר צרוף".

"קח כרטיס וטוס"

כבר עשרות שנים אבי מחובר רגשית למפעל השליחות. את בית חב"ד בסרביה, למשל, הוא יזם. "לפני כחמש-עשרה שנה", סיפר השליח לסרביה, הרב יהושע קמינצקי, "הייתי אברך צעיר אחרי החתונה, התגוררתי בקריית מלאכי ולמדתי בכולל. החברותא שלי סיפר לי על איש עסקים, אבי טביסל, המפעיל בסרביה חנות תכשיטים, ואינו מבין מדוע אין שם בית חב"ד. בדקתי באטלס איפה זה בכלל סרביה... פניתי לאבי והתחלתי לברר על המקום. הוא אמר לי: אל תשאל שאלות – קח כרטיס טיסה וסע לשם. הוא חיבר אותי עם עובדיו, ואלה קישרו אותי עם גורמים יהודיים במדינה. כולם, פה אחד, אמרו לי: רק תבוא, מחכים לך. החלטנו מייד, אני ורעייתי, שאנחנו יוצאים לכאן!".

אחרי שקיבלנו את אישור מרכז השלוחים העולמי, יצאנו לשליחות בסרביה, שבה אנחנו עוסקים עד היום".


אבי עם הרב קמינצקי,
השליח בסרביה

מתנה שהיא תפקיד

לפני כשנה, כשחגג 69 שנים, לאורך ימים ושנים טובות, לאבי כבר לא היו דילמות באשר למתנה שהוא רוצה לגיל שבעים. "הרב גופין הציע שאכנס לגיל שבעים אחרי שכבר חילקתי שבעים זוגות תפילין", הוא אומר. "ברוך השם, זכיתי בשנה האחרונה לחלק עוד זוגות תפילין לדוכני התפילין בכותל המערבי, במערת המכפלה, בהר חומה, בערד, בשוק הכרמל ועוד. יש לי רשימה מסודרת איפה נמצא כל זוג תפילין שקניתי. יש זוגות תפילין שבכל יום מניחים אותן קרוב למאה יהודים! זו זכות עצומה".

אבי, שיחגוג שבעים בשבוע הבא, אומר שהסיבה שהוא מוכן לספר על פעילותו זו היא כדי לעודד אחרים ללכת בעקבותיו. בתוך כך הוא מגלה שפעם אחת התקשר אליו חייל וסיפר לו שהוא רוצה מאוד להניח תפילין, אבל אין לו כסף לקנות תפילין. "אמרתי לו שיבוא אליי. ראיתי את התשוקה שלו. אמרתי לו שאני נותן לו תפילין במתנה בתנאי שהוא נהפך לשליח בפלוגה ומניח גם לחיילים אחרים. הוא נתן לי הבטחה שכך יעשה וככל הידוע לי עומד בדיבורו".


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)