חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ברית ללא-יהודי
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1870 - כל המדורים ברצף
לחפש את הטוב והאור
יש חדש
להיטלטל בדרכים ולמלא את השליחות
ברכות
שכינה מדברת
התכלית הפנימית
הברית לא הרפתה
רציתי לשאול
ברית ללא-יהודי
'לך-לך' של השומרים היהודים

שאלה: איך לנהוג בהזמנה לברית מילה של תינוק שאביו יהודי ואימו אינה יהודייה?

תשובה: קודם כול, הדין הוא שילד זה איננו יהודי, מכיוון שאימו אינה יהודייה. הילד פטור לחלוטין מברית מילה, וכל הברכות בה הן לבטלה.

בארץ ישראל, ובסביבה יהודית בחו"ל, ההזמנה והטקס אמורים (במודע או שלא במודע) להקנות לילד כעין 'הכשר', להראות לחברה כאילו הוא יהודי, שהרי מלו אותו, ורב פלוני השתתף בברית וכדומה. על כן יש להתחמק מהזמנה זו ולא לבוא לאירוע – לא כמוהל ולא כמוזמנים. כך יש לנהוג גם כשמבקשים לעשות לילד כזה תספורת מצווה בגיל שלוש ("חלאקה"), או להעלותו לתורה לכבוד הגיעו לגיל מצוות.

ראוי שינהג כך כל אדם שיש בו יראת שמיים, או לפחות מי שמרגיש טיפת אחריות כלפי הציבור היהודי (אפילו אם לא נעים לו כלפי הורי הילד) – שהרי אסור לשתף פעולה בהונאת הציבור, ובפרט שמנסים להכשיר בזה התבוללות של גוי בקרב עם ישראל, דבר שיהודים בכל הדורות מסרו את נפשם כדי למונעו.

לכאורה יש 'פתרון' לעניין, כאשר המוהל יצרף אליו עוד שני שומרי מצוות, והמילה תהפוך לטקס גיור – מילה, טבילה במקווה, והכול 'על דעת בית דין', מכיוון שהנימול אינו יכול לקבל עליו את המצוות בעצמו, כגדול (ובהגיעו לגיל מצוות יוכל הנער להתחרט, אלא אם כן כבר נהג אז כיהודי).

אבל כבר תמהו גדולי ישראל, איך אפשר לגייר ילד כזה, החי אצל אם שאיננה יהודייה, עם כל המשמעויות שבדבר, ואיך יַקנה לו אביו חינוך למצוות, כשהוא עצמו מוסיף לחיות עם גויה?! (לפחות כפי שאין מקבלים לגיור בן קיבוץ שאין בו 'פינת כשרות' כהלכה).

מקורות: שו"ע יו"ד סימן רסו סי"ג, וסי' רסח ס"ז-ח.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)