חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ההלכה והצמחונות
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1869 - כל המדורים ברצף
לפעול מהראש ולא מהבטן
יש חדש
להפוך מבול לגשמי ברכה
נח
תמים עדיף
המבול כהכנה למשיח
"אני רוצה מחר את הגשם"
רציתי לשאול
ההלכה והצמחונות
נס מופלא בין גלי הכינרת

שאלה: האם אורח חיים צמחוני או טבעוני תואם את ההלכה?

תשובה: בתורה נאמר שכל היצורים, ובכלל זה בעלי-החיים, נבראו לתועלת האדם. לאחר המבול הותר לבני נח לאכול את בשר בעלי-החיים (במגבלות מסוימות), ולאחר מכן התורה חוזרת על ההיתר לעם ישראל, לצד ציוויים מה מותר לאכול וכיצד.

איסור 'צער בעלי-חיים', ואף איסור 'בל תשחית', אינם חלים במצבים שבהם יש לאדם תועלת מכך. ואכן, חז"ל ראו תועלת בריאותית רבה באכילת ביצים, דגים, ובמיוחד בשר. לאור זאת ברור שצמחונות אידיאולוגית אינה תואמת את תפיסת התורה.

עם זה אמרו: "לימדה תורה דרך-ארץ" שלא יאכל אדם בשר תמיד אלא בהזדמנויות מיוחדות, כגון בשבתות ובמועדים, או אם הוא זקוק לכך לחיזוק גופו. וגם אז – לא יאכל בשר לשובע, ולא יהיה רגיל בו הרבה.

יש מושג של הימנעות מאכילת בשר ומזון מן החי בכלל, כהינזרות מתאוות העולם, אבל עניין זה שייך ליחידי סגולה בלבד. רוב עם ישראל נדרש להעלות גם את בעלי-החיים לקדושה במידה ובצורה הנכונות על-פי התורה.

אפשר להימנע מאכילת בשר מטעמי בריאות. גם החיוב לאכול בשר ודגים בשבת אינו אלא על בסיס ההנחה, שרוב בני-האדם מתענגים מזה. אף ביום טוב, שאמרו חז"ל: "אין שמחה אלא בבשר", הרי זה רק בבשר קרבן השלמים שהקריבו במקדש, ואילו בימינו אין זו חובה אלא זכר לדבר, ומי שסובל מכך – פטור מאכילת בשר.

מקורות: שו"ע אדה"ז סי' רמב ס"ב וס"ז, וסי' תקכט ס"ז. חוה"מ כהלכתו פ"א ס"ה. וראה המובא ב'אוצר האגדה' ערך 'בשר'. רמב"ן ויקרא יז,יא. שו"ע אדה"ז הל' עוברי דרכים וצער בע"ח ס"ד (במהדורה החדשה: כרך ו, עמ' פג). לקוטי תורה (לאדה"ז) בהעלותך, לא,ב. שדי חמד, אסיפת דינים, מערכת אכילה אות א. 'ספר היחידות' עמ' 235. 'תורת החי' להרב מנחם סליי.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)