חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:20 זריחה: 6:31 ט"ו בשבט התשפ"ג, 6/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1869 - כל המדורים ברצף
לפעול מהראש ולא מהבטן
יש חדש
להפוך מבול לגשמי ברכה
נח
תמים עדיף
המבול כהכנה למשיח
"אני רוצה מחר את הגשם"
רציתי לשאול
ההלכה והצמחונות
נס מופלא בין גלי הכינרת

עם הרב יוסף-יצחק נוימן, מנהל בית חב"ד במכבים-רעות

איך מתמודדים עם מחשבות והסחות דעת המפריעות לי להתרכז בתפילה או בשיעור תורה?

סדר יומו של יהודי דורש ריכוז. יש לנו שלוש תפילות ביום, שעליהן נאמר "אין עומדים להתפלל אלא מתוך כובד ראש", והתפילה דורשת כוונה. ומובן שמצוות תלמוד תורה דורשת ריכוז ועיון.

אם בכל הזמנים היה בזה אתגר, הרי שבעידן הדיגיטלי האתגר גדול לאין ערוך. התרגלנו לחיות במציאות של הסחות דעת, כאשר בכל רגע יכולים להופיע צלצולי טלפון או התראות על הודעה, מייל וכדומה.

ייתכן שהפתרון נמצא דווקא באותו מכשיר, שממנו באות ההפרעות. יש בו אפשרות לעבור ל'מצב טיסה', שבו משתרר שקט. גם אנחנו, בהיכנסנו לבית הכנסת או לשיעור תורה, צריכים לעבור ל'מוד' של אי-הפרעות.

בתורת החסידות מוסבר כי אחת התרומות של טבילה במקווה וחגירת אבנט קודם התפילה, היא עשיית פעולה סמלית שמכניסה אותנו למצב של 'עמידה לתפילה'. מין ריטואל שמסמל חיץ בין העניינים שעסקתי בהם עד עתה לבין התפילה.

לרשימה הזאת ראוי להוסיף בימינו את ריטואל כיבוי (או השתקת) המכשיר הנייד, ואפסונו במקום שאינו נגיש אלינו בשעת התפילה ושיעורי התורה. עצם הפעולה הזאת בכוחה להעביר את הנפש שלנו ל'מצב תפילה' או ל'מצב לימוד', ולגרום לנו להינתק מטרדות היום-יום ולהתרכז בתפילה או בשיעור.

כדאי להתבונן ולהפנים שהצלחה אמיתית בניצול הזמן תלויה בדיוק ביכולת השליטה הזאת, ואז אנחנו ממוקדים בדברים שבהם אנו עוסקים, ושעות התפילה והלימוד נהפכות למעין 'תיבת נח' שמגוננת עלינו ממבול הטרדות והמחשבות.

אפשר להתחיל בתפילת שחרית ולהתקדם ולהרחיב את איי השקט האלה בהדרגה. בהצלחה!


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)