חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:20 זריחה: 6:31 ט"ו בשבט התשפ"ג, 6/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להבין חסידות בעזרת הפיזיקה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1868 - כל המדורים ברצף
התשובה הניצחת לטענת ה'כיבוש'
חדש על המדף
כשהקב"ה שיתף רחמים עם הדין
בריאת האדם
סיבה טובה
מבראשית ועד הגאולה
המזימה הופרה
רציתי לשאול
דיני שמיטה בתשפ"ג
להבין חסידות בעזרת הפיזיקה

"התפיסה הרואה את הפיזיקה ואת האמונה כשני תחומים נבדלים, ואף מנוגדים, שייכת לעבר. במאה העשרים הכול השתנה"

הד"ר שמריהו קידר, חוקר בכיר במכון הגיאופיזי לישראל, מציץ בשעונו במהלך שיחתנו, ואומר כי בהמשך הערב עליו לצאת לנתיבי איילון, לבדוק את סכנת הבולענים שנתגלתה בכביש. שלושים ושמונה שנה הוא עובד במכון הגיאופיזי, ועוסק בפיתוח אלגוריתמים לראייה טובה יותר של תת-הקרקע. "הייתי מעורב בפיתוח אמצעים לאיתור מנהרות בעבור צה"ל", הוא מנדב פיסת מידע על עיסוקיו.

השיחה איתו עוסקת בממשק שבין פיזיקה לאמונה. הוא רואה את החיבור הזה כל הזמן, ופרסם מקצת מחשבותיו בספר "מהתפוח של אדם לתפוח של ניוטון – מושגים בקבלה ובחוכמת החסידות דרך עדשת הפיזיקה המודרנית". הספר הופיע לפני כשנתיים, תורגם גם לאנגלית, ולדבריו הגרסה האנגלית נמכרת יפה באמזון ומתקבלות תגובות מעניינות מאוד.

המהפך במאה העשרים

"התפיסה הרואה את הפיזיקה ואת האמונה כשני תחומים נבדלים, ואף מנוגדים, שייכת לעידן הפיזיקה של ניוטון, שלפיה הטבע מתנהל על-פי חוקים קבועים ואין בו מקום לבורא", הוא מסביר. "במאה העשרים הכול השתנה. המהפכה של הפיזיקה המודרנית, תורת היחסות, מכניקת הקוונטים וכו', שינו את הגישה מן הקצה אל הקצה. אתה רואה בבירור שהפיזיקה נושקת למטאפיזיקה".

האם כל העוסקים בפיזיקה מגיעים למסקנות אלה? אנו שואלים, והד"ר קידר משיב: "רוב הפיזיקאים לא מתעסקים כל-כך בשאלות הפילוסופיות והאמוניות. דיי להם בכך שהנוסחאות מסתדרות ושהמערכת עובדת. הם פיזיקאים טכנוקרטים. אבל מי ששואף להבין יותר לעומק, רואה בתוך הפיזיקה את הקב"ה. עובדה היא שכל הפיזיקאים הגדולים לא היו מנותקים מההכרה הזאת".

הוא מוסיף ואומר: "הזיקה ההדוקה בין השתיים באה לידי ביטוי מובלט אצל מי שלומד קבלה וחסידות, כי אתה רואה מייד אנלוגיה בין הפיזיקה לדברים הכתובים בקבלה ובחסידות".

השיעור הקבוע

הד"ר קידר (68), תושב שוהם, נולד בווילנה שבליטא, ועלה עם משפחתו לארץ בשנת תשכ"ט (1969). "הוריי היו מסורבי עלייה, והיו מהמשפחות היחידות בעיר ששמרו מצוות. בשר כמעט לא ראינו בבית, מהעדר אפשרות להשיג בשר כשר", הוא מספר. לאחר עלייתו לארץ למד במדרשיית נועם, וכשהגיע הזמן של 'שבוע ישיבה' בחר בישיבת חב"ד בקריית גת, ושם נחשף לספר התניא והתחבר. לאחר מכן למד פיזיקה באוניברסיטאות תל-אביב ובר-אילן, והוא בעל תואר שני ושלישי בגיאופיזיקה.

מדי שבוע, ביום חמישי בשעה 9 בערב, הוא משתתף בשיעור חסידות בבני-ברק שמוסר הרב אליהו לנדא. "אנחנו לומדים לעומק מאמרי חסידות, והרב אליהו מסביר נהדר", הוא אומר. "מאז ימי הקורונה השיעור מועבר גם בזום".


לראות בתוך הפיזיקה את הקב"ה. קידר

לעלות לממדים אחרים

הד"ר קידר מציג לפנינו בהתלהבות שורה של גילויים בפיזיקה המודרנית התואמים את הנאמר בספרי הקבלה והחסידות. הנה דוגמה: "איינשטיין גילה שהחומר והאנרגייה הם בעצם דבר אחד. כיום המדע התקדם עוד שלב, והוא טוען שהחומר והאנרגייה הם בעצם אינפורמציה. והלוא זה מה שהחסידות מסבירה, שבבסיס הקיום של הבריאה עומדים צירופי האותיות מעשרת המאמרות שבהם העולם נברא".

ועוד דוגמה: "העולם שלנו מבוסס על ממדי המרחב והזמן, אבל כיום פיזיקאים עוברים לפעמים לעולם אחר, 'אימג' ספייס' [מרחב דימות], שאינו קשור לזמן ולמקום, ושם קל יותר לעבוד בעזרת הנוסחאות. אבל יש קשר בין העולמות, ואחר-כך אני עושה טרנספורמציה [המרה] לעולם שלנו. זה בעצם מה שהחסידות מסבירה, שהאמת היא ש'אין עוד מלבדו'. העולם האמיתי הוא העולם של הקב"ה, המתקיים בממדים אחרים לגמרי. גם אחרי מאה ועשרים הנשמה עולה לעולם בעל ממדים אחרים. מבחינה זו הפיזיקה עוזרת לי להבין את מה שמבואר בקבלה ובחסידות".

את הדברים האלה הד"ר קידר מלמד בעת האחרונה גם בתיכוני חמ"ד ברחבי הארץ, לתלמידים במגמות מתקדמות של פיזיקה. "התלמידים מבינים זאת היטב, והם אומרים שהדברים פוקחים להם את העיניים", הוא אומר.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)