חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

דיני שמיטה בתשפ"ג
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1868 - כל המדורים ברצף
התשובה הניצחת לטענת ה'כיבוש'
חדש על המדף
כשהקב"ה שיתף רחמים עם הדין
בריאת האדם
סיבה טובה
מבראשית ועד הגאולה
המזימה הופרה
רציתי לשאול
דיני שמיטה בתשפ"ג
להבין חסידות בעזרת הפיזיקה

שאלה: האם כבר אפשר לקנות פירות וירקות, עציצים ופרחים, בלי לחשוש לאיסורי שמיטה?

תשובה: במידה מסוימת ההפך הוא הנכון. כל פירות האילנות, מגידולי ארץ ישראל, המבשילים עכשיו הם פירות שביעית, וחלים עליהם כל דיני השמיטה. רק לקראת האביב יתחילו להופיע פירות שגדלו בשנה השמינית.

גם הירקות הנקטפים עכשיו נזרעו בשנת השמיטה, ואם נזרעו וגדלו באיסור – הרי הם אסורים באיסור 'ספיחין'. רק בחודש מרחשוון יתחילו להופיע בשווקים ירקות מגידולי השנה החדשה הגדלים בזמן קצר, כמו חסה, ובהמשך מלפפון.

לפי הלוחות, רוב הירקות יהיו מותרים מחנוכה ואילך, חוץ מתפוחי אדמה ועוד כמה מינים, שזמנם מאוחר יותר. עד אז יש להוסיף לקנות ירקות בחנויות שמיטה (וכשמגיע זמן ההיתר, אם קונים ירקות בשווקים, יש להפריש תרומות ומעשרות מגידולי השנה החדשה, שהיא שנת מעשר שני).

גם שתילים ופרחים הנמכרים עכשיו נשתלו או טופחו בשנת השמיטה. בעצי סרק אין דין ש"הנוטע בשביעית יעקור". עם זה, אסור לנו לקנות מהמגדל עצמו, מכיוון שאסור לסייע בידי מי שנטע עצים או שתל פרחים באיסור בשנת השמיטה.

ואולם כאשר המגדל עשה מלאכה זו במסגרת 'היתר מכירה' (ואז יש לו הכשר מטעם הרבנות), או על-פי דעה מקילה אחרת, הרי גם מי שאינו סומך על ההיתר רשאי לקנות ממנו, מכיוון שבכך אינו מכשיל יהודי בדבר איסור.

על-פי אותו עיקרון מותר לקנות פרחים דו-שנתיים הגדלים בחממות בלבד (ורדים, גרברה, שושן, נורית, פרזיה, קאלה צבעונית), אפילו בלי הכשר ובלי מצע מנותק – מכיוון שיש דעות המקילות בזה, אף-על-פי שבשמיטה עצמה אין פוסקים כמותן. אבל מגידולים בבית רשת אין להקל.

כאשר בא הזמן שבו מגיעים לשוק פרחים משתילת שנה זו – אפשר להקל.

מקורות: משנה תרומות רפ"ב. מידע – מכון התורה והארץ.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)