חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1868 - כל המדורים ברצף
התשובה הניצחת לטענת ה'כיבוש'
חדש על המדף
כשהקב"ה שיתף רחמים עם הדין
בריאת האדם
סיבה טובה
מבראשית ועד הגאולה
המזימה הופרה
רציתי לשאול
דיני שמיטה בתשפ"ג
להבין חסידות בעזרת הפיזיקה

עם הרב יואב אקריש, מרצה ליהדות וחסידות

האם אפשר להכניע את יצר הרע או שזה מאבק שלעולם לא יסתיים?

השאלה הזאת נוגעת במקום עמוק מאוד בתוכנו - השאיפה לניצחון. גם במשחק אנשים משתוקקים בכל ליבם לנצח. וכשמדובר במלחמה על משמעות חיינו, המלחמה עם יצר הרע, התשוקה הזאת מתעצמת שבעתיים.

ודווקא במקום הזה אנחנו נוחלים אכזבה. נראה שלא משנה כמה נתאמץ, בכל יום נפתחת בתוכנו מערכה חדשה. וכמאמר התלמוד (קידושין  ל,ב): "יצרו של אדם מתגבר עליו בכל יום".

האמת היא שרק יחידי סגולה, שנהפכו לצדיקים, מסיימים את מלחמת היצר בניצחון. להם כבר אין יצר הרע. לעומתם, רובנו נוסיף לנהל מלחמה זו כל חיינו.

כאן צריך לזכור שתי נקודות חשובות ויסודיות:

האחת, גם אם לא נשיג ניצחון לכל רוחב החזית, עדיין ביכולתנו לנצח את היצר לפחות בתחומים מסוימים. במקומות האלה היצר נכנע, ואף מתהפך לטוב. זה הישג עצום, שבו אנחנו הופכים חושך לאור.

הנקודה השנייה היא הידיעה שהמלחמה עצמה היא הניצחון. בעל התניא מגדיר זאת במשפט מיוחד: "אל ייפול לב אדם עליו... גם אם יהיה כן כל ימיו במלחמה זו, כי אולי לכך נברא" (תניא פרק כז).

ייתכן שזו כל הסיבה שאנחנו כאן, כי לאלוקים יש נחת מיוחדת מאדם שמסרב בעקשנות להיכנע לשקר שמסביב, שנאבק בכל יום מחדש על הנוכחות האלוקית בחייו. בעצם המאבק אנחנו גורמים נחת לבורא.

ההפרעות של היצר אינן מוכיחות שנכשלנו. המהות האמיתית שלנו קדושה. הנפש האלוקית היא ה'אני' האמיתי שלנו. ודווקא משום כך היצר מנסה להפריע. תפקידנו לעמוד נגדו, לדחות את פיתוייו ולמלא את ייעוד חיינו.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)