חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 י' בניסן התשפ"ד, 18/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"גיליתי טעם חדש בחיים הרוחניים"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1862 - כל המדורים ברצף
גישה המשלבת אהבה ויראה
יש חדש
בכל בוקר ניצחון חדש
מלחמת היצר
מעלת הפשטות
שאלה ותשובה
התור בוטל ונשמר
רציתי לשאול
'לא ילבש' בהצגה
"גיליתי טעם חדש בחיים הרוחניים"

"רבים נדהמים כשאני מוכיח עד כמה החסידות הקדימה את העולם ונתנה מענה ללבטיו של האדם בן-ימינו", אומר אורי בלוי

התקרבותו של ר' אורי בלוי לעולם החסידות התחילה בעקבות צלילים. "אני אוהב מוזיקה שורשית", הוא מספר. "יום אחד האזנתי לניגון חב"די. אחד, ועוד אחד, ועוד אחד. זו לא הייתה סתם מוזיקה. הרגשתי שהניגונים האלה מרוממים את נפשי, ובמיוחד הניגונים המיוחסים לבעל התניא. ככל שהאזנתי לניגונים שחיבר, רציתי להכיר יותר את דמותו ואת תורתו".

בלוי (30), תושב רמת בית שמש, הוא צאצא של מייסד החסידות, הבעל-שם-טוב, אך גדל והתחנך באווירה ליטאית, והעולם החסידי הפנימי לא היה מוּכר לו. תקליטור ניגונים של הרב יאיר כלב משך את ליבו. "לא פחות מהניגונים עצמם, תפסו אותי הדברים הקצרים שהוא אומר בתחילת כל ניגון", הוא משחזר. "קלטתי שיש כאן עולם מלא תוכן חסידי עמוק. משם נמשכתי להתוועדות חסידית, ל'טישים' של ויז'ניץ, לספרים של ברסלב. הכול יחד סחף אותי אל תוך עולם החסידות".

החיים עצמם

החסידות העניקה משמעות חדשה לחייו. "בחור ישיבה רגיל, גם אם הוא למדן גדול, בלי חסידות התורה לא באמת נוגעת בעומק נפשו", אומר בלוי. "כך גם בתפילה, בעבודת ה'. תורת החסידות העניקה לי טעם חדש בחיי הרוחניים, ובמיוחד כאדם נשוי, שנדרש להתמודד עם אתגרי היום-יום. אנחנו עכשיו בחודש אלול, והחודש הזה מקבל משמעות חדשה לגמרי בחסידות. יש הסבורים שהחסידות היא תוספת לחיים. אני מרגיש שהיא החיים עצמם".

כשגילה גם את עולמה של חסידות חב"ד התחבר מאוד לרעיון השליחות: "אני משתדל לאמץ את צורת החשיבה הזאת ולשאול את עצמי: מה עכשיו השליחות שלי? איפה אני משפיע על עוד יהודי?".

מסע היכרות בהרצאות

הרצון להשפיע ולקרב הפך אותו למרצה מבוקש על החברה החרדית ועל העולם החסידי. "אחרי מסע היכרות שאני עורך על ההווי החסידי", מסביר בלוי, "אני מכניס את מאזיניי גם לערכים הפנימיים של החסידות. וזו בעצם מטרתי – שהקהל ייצא עם ערכים ולא עם סתם מידע".

הוא מפתיע את מאזיניו בַגילוי שרעיונות שנחשבים בימינו 'עכשוויים', בעצם נתגלו על-ידי החסידות. "רבים נדהמים כשאני מוכיח עד כמה החסידות הקדימה את העולם ונתנה מענה ללבטיו של האדם בן-ימינו", הוא אומר.

בהרצאותיו הוא נשאל אם מקצת הקהילות החסידיות לא נהפכו בעצם לקבוצות סגורות, הפך דרך החסידות של הבעש"ט. תשובתו: "במרוצת השנים החסידויות גדלו ונעשו קהילות מאורגנות, ולפעמים הקהילתיות הזו מסתירה את האור הפנימי. וגם, מול האתגרים של ימינו יש חסידויות שנאלצו להגביה את החומות, כדי לשמור על המרקם הפנימי העדין".

עידן של חיפוש

בלוי משוכנע שכל יהודי צריך להיחשף לעולם החסידות ולטעום מאוצרותיה: "אנחנו בעולם של חיפוש", הוא אומר. "אנשים כל הזמן מחפשים את עצמם, והחיפוש רק הולך ומתגבר. בתוך החיפושים האלה אנשים עלולים להגיע למקורות בעייתיים. אז למה לא לפנות ישירות למקור, למעיין, לעולם העשיר של החסידות?

"אני רואה כמה אנשים כמהים לגלות משמעות לחיים. הנפש של כולנו צמאה. כשם שאנשים התרגלו לאכול במסעדות שמגישים בהן חמישה-עשרה מטבלים, כך אנשים מחפשים 'מטבלים' לנשמה שלהם. אז לכו למים: אל תורת החסידות. ברוך השם, בזמננו יש פריצה אדירה של חסידות בכל מקום ומקום, יש שפע של ספרים, שיעורים והרצאות. תטעמו ותתחילו לחיות!".


"אנשים מחפשים את עצמם". בלוי


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)