חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:09 זריחה: 6:14 ד' בניסן התשפ"ד, 12/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מלחמת היצר
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1862 - כל המדורים ברצף
גישה המשלבת אהבה ויראה
יש חדש
בכל בוקר ניצחון חדש
מלחמת היצר
מעלת הפשטות
שאלה ותשובה
התור בוטל ונשמר
רציתי לשאול
'לא ילבש' בהצגה
"גיליתי טעם חדש בחיים הרוחניים"

ניצחון מובטח

"כי תצא למלחמה על אויביך ונתנו ה' אלוקיך בידך ושבית שביו" (דברים כא,י). "כי תצא" – לשון יחיד. כל אחד ואחד מישראל אין לו אויב גדול מיצרו הרע. ואם תצא למלחמה עליו "ונתנו ה' אלוקיך בידך" – התורה מבטיחה שתנצח אותו. ולא עוד אלא "ושבית שביו" – תשעבד גם את כוחות היצר לעבודת ה'.

(הבעש"ט)

מלחמת תנופה

כשאתה נמצא בסביבה עוינת לשמירת התורה, אל תשב בחיבוק ידיים עד שהצד שכנגד יבוא בגבולך, ואז תנהל 'מלחמת הגנה', אלא עליך לצאת אליו ב'מלחמת תנופה'.

(הרבי מליובאוויטש)

לא לצאת מהדבקות

"כי תצא" – כשתצא ותיפרד מדבקותך בה' יתברך, ודאי תבוא "למלחמה" – מפני הפירוד יתעורר הרע ותזדקק להילחם בו.

(המגיד ממזריטש)

או מצווה או עבירה

"במלחמת הרשות הכתוב מדבר" (רש"י). מובא בחובת הלבבות שאין בהתנהגותנו דבר רשות, אלא או מצווה או עבירה. וכל תחבולות היצר הן לפתות את האדם שזה עניין של רשות. כי אם יאמר לו שזו עבירה, לא ישמע לו. לכן כל מלחמה של היצר היא על 'דבר הרשות' – "במלחמת הרשות הכתוב מדבר".

(עיטורי תורה)

ללמוד מהיצר

"ושבית שביו" – למד מדרכי היצר. כשם שאין הוא מסיתך בבת אחת לסטות מדרך הטוב, אלא היום אומר לך עשה כך ומחר עשה כך, כך אם אתה רוצה לנצחו, אל תעשה קפיצות, אלא לך ממדריגה למדריגה.

(חתם סופר)

תשוקה לאיסור

"לא דיברה תורה אלא כנגד יצר הרע" (רש"י). מה שהתירה התורה במלחמה 'אשת יפת תואר', הרי זה "כנגד יצר הרע" – כדי שיצר הרע יהיה נגד זה. שכן יצר הרע אינו מעלה באדם תשוקה אלא לדבר אסור. לדבר שהוא מותר אין בו תשוקה.

(רבי יונתן אייבשיץ)

להתבונן במדריגות גבוהות

אדמו"ר הצמח צדק היה מייעץ לנערים המתחילים בעבודת התפילה להתבונן קודם התפילה בדרגות גבוהות ביותר דווקא, כדי שעל-ידי זה יתבטל הרע ויוכלו להתפלל בכוונה. רמז לכך בפסוק "כי תצא למלחמה" – כשיוצאים למלחמת היצר בשעת התפילה, "על אויבך" – צריכים להתבונן בדרגה גבוהה כזאת שהיא "על אויבך" לגמרי, ואין לרע שום שייכות ו'אחיזה' בה.

זריז כמו היצר

אפשר לנצח את יצר הרע על-ידי – יצר הרע עצמו. ליצר ניתן התפקיד לפתות את האדם לחטוא, והוא זריז במלאכתו זו, כדי לעשות שליחות בוראו. ומזה יכול אדם לקחת מוסר לעצמו, שיהיה זריז בקיום רצון קונו ולא ישמע לפיתויי היצר. וגם: מהכרת רצונו של יצר הרע, אפשר ללמוד ולדעת מה רצונו של יצר הטוב, ולקיימו בחיות ובזריזות.

(כתר שם טוב)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)