חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:01 זריחה: 6:29 ט' בניסן התשפ"ג, 31/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ערי המקלט העתידיות
גאולהפדיה


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1861 - כל המדורים ברצף
זמן לנקות את הראש
חדש על המדף
לצאת למלחמה מתוך ביטחון בניצחון
דיינים
העיניים מעידות
ערי המקלט העתידיות
תרגיל החקירה של הרב
רציתי לשאול
צריך להעיד
'ילד הפלא' חי וקיים

עָרֵי מִקְלָט. אחת הראיות שהרמב"ם מביא (הלכות מלכים פרק יא הלכה ב) כדי להוכיח שהאמונה בביאת המשיח מוזכרת בתורה היא מפרשת ערי המקלט. וכך הרמב"ם כותב: "אף בערי מקלט הוא אומר 'וְאִם יַרְחִיב ה' אֱלֹקֶיךָ אֶת גְּבֻלְךָ... וְיָסַפְתָּ לְךָ עוֹד שָׁלֹשׁ עָרִים' (דברים יט,י) וגו'. ומעולם לא היה דבר זה ולא ציווה הקב"ה לתוהו". כלומר, מאחר שבתורה מופיעה מצווה להוסיף שלוש ערי מקלט, כאשר הקב"ה ירחיב את גבולנו, ודבר זה עדיין לא קרה – מכאן שהדבר יקרה בימות המשיח, וזו ראיה מהתורה על בואו.

הרבי מליובאוויטש מסביר (לקוטי שיחות כרך לד, עמ' 114) כי הראיה מערי המקלט נותנת תוקף מיוחד לאמונה בביאת המשיח, והופכת אותה לחלק ממצוות התורה. בלי ראיה זו האמונה בביאת המשיח היא הבטחה בתורה. אמנם יהודי צריך להאמין בכל דבר שכתוב בתורה, אבל עדיין היה אפשר לטעון שבהבטחה זו יכול לחול שינוי, או שהיא נאמרה בלשון משל, והדברים יתקיימו ברובד הרוחני בלבד.

זה החידוש בראיה מערי המקלט, שהעניין של ביאת המשיח נעשה אחד מתנאיה של מצווה בתורה, ובזה לא יכול לחול שום שינוי. וכמו שהרמב"ם כותב (בהלכות יסודי התורה): "דבר ברור ומפורש בתורה, שהיא מצווה עומדת לעולם ולעולמי עולמים, אין לה לא שינוי, ולא גירעון, ולא תוספת". מכיוון שזו מִצווה "לעולם ולעולמי עולמים", ברור שהדברים חייבים להתקיים כפשוטם – שיבוא המשיח, שאז "ירחיב ה' אלוקיך את גבולך", ואז תתקיים המצווה "ויספת לך עוד שלוש ערים".

מִקְלָט לְמִי. הציווי על הוספת ערי מקלט בימות המשיח מעורר שאלה גדולה: וכי יהיו אז כל-כך הרבה רוצחים, שיהיה צורך להקים בעבורם עוד שלוש ערי מקלט? אפשר היה להשיב שהואיל וערי המקלט מיועדות להורגי נפש בשגגה, אולי יהיו כאלה גם בימות המשיח. אבל התשובה אינה מספקת. הגמרא (מכות י,ב) אומרת שהריגת אדם בשגגה יש מאחוריה חשבון שהקב"ה עושה עם שניהם. ההרוג חייב מיתה, וההורג חייב גלות, ולכן הקב"ה מסובב את הדברים שהחייב גלות יהרוג בשגגה את החייב מיתה. אבל בימות המשיח, שבהם יתבטל הרע, לא יהיו עוד חייבי מיתה ולא חייבי גלות. אם כן, לשם מה נזדקק אז לתוספת של ערי מקלט?

השל"ה (בית-דוד בסופו, כד,א) מסביר שהצורך בערי מקלט יהיה בתקופה הראשונה של ימות המשיח, שעליה נאמר: "אין בין העולם הזה לימות המשיח אלא שעבוד מלכויות בלבד" (ברכות לד,ב). בתקופה זו עדיין לא יתבטל הרע, ועדיין תהיה קיימת האפשרות של הריגת אדם בשוגג.

הרבי מביא עוד הסבר (לקוטי שיחות כרך כד, עמ' 110): נזדקק לערים האלה בעבור כל מי שהרגו נפש בשגגה קודם לכן – בזמן הזה. בבוא הגאולה יתקבצו לארץ ישראל כל נידחי ישראל, ויתגוררו גם בארצות הקיני, הקניזי והקדמוני. יהיו בהם מן הסתם מי שלפני הגאולה הרגו נפש אדם בשגגה. לכן יהיה צורך בעוד ערי מקלט, שישמשו מקום לכפרה ולמירוק החטא.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)