חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:01 זריחה: 6:29 ט' בניסן התשפ"ג, 31/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

זה הזמן להביט פנימה
עמדה שבועית


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1860 - כל המדורים ברצף
זה הזמן להביט פנימה
יש חדש
צדקה בלי גבול
ברכה וקללה
טוב לגוף
צדקה כשאין עניים
קושיה באמצע הלילה
רציתי לשאול
צמצום הסבל בשחיטה
'חתונה' שטרם נראתה כמותה

חודש אלול הוא הזמן לעצור את מירוץ החיים. להתבונן במהלך חיינו, לבחון את הישגינו, להתייצב ביושר מול מגרעותינו, ולהחליט לתקן

בשבת זו אנו מציינים את ראש חודש אלול, חודש הסיכום וחשבון הנפש של השנה, חודש התשובה והרחמים. בקהילות הספרדים כבר מתחילים באמירת הסליחות. רוח של הזדככות והיטהרות מתחילה לפעם בלבבות, ובאוויר כבר מורגש ריחם של הימים הנוראים הממשמשים ובאים.

אפשר לעבור את חודש אלול סתם כך, בלי לתת לו את תשומת הלב הראויה, אבל אז מפסידים את העושר הטמון בחודש הזה ואת התרומה העצומה שהוא מעניק לנו. מוטב לעצור ולקלוט את המסרים המיוחדים שהחודש הזה מביא עימו, ואז החיים מקבלים משמעות חדשה.

יד אוהבת משמיים

חיינו מאופיינים במחזוריות קבועה ומשעממת למדיי. יום רודף יום, שבוע רודף שבוע, חודש אחר חודש, שנה אחר שנה. רבים מחפשים אמצעים חיצוניים לשבירת השגרה. יש המחליפים מקצוע ומקום עבודה; אחרים עוברים מעיר לכפר ומכפר לעיר. אך האמת היא, שיהודי החי על-פי התורה משוחרר ממעמסת השגרה והאפרוריות.

מסגרת החיים היהודית מעניקה תוכן ומשמעות לכל יום ולכל שבוע. לכל חודש אופי וצביון מיוחדים. החגים והמועדים מביאים עימם את תוכניהם הייחודיים. יש ימי אבל ויש ימי שמחה. גם פרשת השבוע מעניקה תוכן ומשמעות מיוחדים לכל שבוע. במיוחד הדבר בולט בחודש אלול.

ימי אלול דומים לימי עריכת המאזן השנתי בעולם העסקים. בעל עסק לעולם לא יוכל לדעת אם הוא מתקדם או נסוג, מרוויח או מפסיד, אלא אם כן יעצור מעת לעת ויערוך מאזן מפורט על מצב העסק. כך בחיי הרוח – האדם אינו יכול לדעת היכן הוא עומד, וּודאי שקשה לו להשתפר ולהתקדם, אם לא יעצור ויערוך את חשבון נפשו.

לשם כך ניתן לנו חודש זה. חודש שבו אנו עוצרים את מירוץ החיים השגרתי. מתבוננים במהלך חיינו, בוחנים את הישגינו בשנה החולפת, מתייצבים ביושר מול כישלונותינו ומגרעותינו, ומחליטים לתקן, לשפר, להוסיף.

לביצוע המשימה הזאת מושטת לנו יד אוהבת מן השמיים. בחודש אלול הקב"ה מתקרב אלינו יותר מבכל ימות השנה. הוא נמשל למלך שיוצא אל השדה, אל העם. אין צורך לעבור מחסומים, פקידים וראשי לשכות. כל הרוצה יכול לגשת אל המלך ולבקש את משאלות ליבו.

חשבון נפש אמיתי

חשבון הנפש צריך להיות אישי. לא להכות על חזה הזולת. את הביקורת יש להפנות קודם כול אל עצמנו. פתגם חסידי קובע כי ביקורת עצמית מביאה בניין, תיקון והתחדשות, ואילו השפלת הזולת גורמת את ההפך.

המציאות שבתוכה אנו חיים מטרידה. הקרע בעם זקוק לאיחוי. זה הזמן לפנות אל אבינו שבשמיים ולבקש רחמים על עם ישראל ועל ארץ ישראל, כדי שתרום קרן ישראל. הבה ננצל כראוי את חודש אלול, ושתהיה לנו כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה.


הבורא באלול. כמו מלך שיוצא לשדה (צילום: קובי קלמנוביץ')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)