חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:59 זריחה: 6:33 ז' בניסן התשפ"ג, 29/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

זעקת השבת של האורח
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1859 - כל המדורים ברצף
מוסריות יתר היא אכזריות
יש חדש
עולם הבא בתוך העולם הזה
קריאת שמע
כשאין מי שישוב
דוד המלך יברך
זעקת השבת של האורח
רציתי לשאול
'מזונות' במקום לחם
למצוא את הבורא דרך המצלמה

"אני רואה שאתם מתפעלים", צינן הרב קלירס במרירות את התלהבותו. "כדאי שתדעו שמחר בבוקר לא יהיה כאן אפילו מניין..."

זה היה בחודש אייר תשכ"ה (1965). אך כחודש ימים חלף מאז מסעו של הרב ישראל גרוסמן לרחבי ארצות-הברית, והוא נקרא שנית אל מעונו של רבו, רבי משה-מרדכי בידרמן מלעלוב.

"המוסדות שלנו כורעים תחת נטל החובות. אנא סע לדרום-אפריקה ונסה לגייס את יהודי המקום להחזקת התורה והחסידות". על אף הטרחה הכרוכה בנסיעה שכזו, קם הרב גרוסמן מייד ועשה כמצוות רבו.

ביקורו בדרום-אפריקה עורר רושם עז. הרב גרוסמן ניצל את ההזדמנות למסירת שיעורי תורה והשמעת שיחות חיזוק לפני יהודי המקום. גם העיתונים המקומיים בישרו על בואו של האורח הנכבד וסיקרו את מהלך הביקור.

אחד הריכוזים היהודיים בדרום-אפריקה הייתה העיר אודסהורן, הקרובה לקייפטאון. היא אף זכתה לכינוי 'ירושלים של אפריקה'. באותה עת שימש רבה של העיר הרב יצחק קלירס (נכדו של אב"ד טבריה, הרב משה קלירס, ובנו של הרב אלישע-חיים קלירס הי"ד, שנרצח בימי פרעות תרפ"ט, כאשר פורעים חסמו את דרכו של רכבו ורצחו אותו ואת נהגו). בעבר היה תלמידו של הרב גרוסמן.

כששמע על בוא רבו לדרום-אפריקה מיהר להזמינו לעשות את השבת בעירו. הרב גרוסמן נענה להזמנה ובא לעיר בערב שבת קודש. הרב קלירס מיהר לקח את רבו לבית אחד מעשירי הקהילה, כדי להתרימו.

הרב גרוסמן הופתע לראות את האיש העשיר רכון על גמרא גדולה. בעל הבית צהל למראה האורחים החשובים. "ברוכים הבאים!", קרא בהתרגשות. "באתם בדיוק בזמן. יש קושיה שמטרידה אותי בסוגיה שבה אני עוסק".

הוא גולל את קושייתו בהרחבה, והרב גרוסמן השיב לו מייד תשובה ברורה ומנומקת להפליא. המארח התמוגג מהנאה. לאחר מכן עברה השיחה למצוקת המוסדות, והמארח הבטיח לסייע.

לקראת כניסת השבת יצאו הרבנים אל בית הכנסת המרכזי בעיר, בניין מרשים ומפואר. עד מהרה התמלא ההיכל. הרב גרוסמן התפעל לגלות שגם עזרת הנשים מלאה מפה אל פה.

תפילת קבלת שבת התנהלה בנעימות נפלאה. הרב גרוסמן היה אחוז התפעלות. "אני רואה שאתם מתפעלים", צינן הרב קלירס במרירות את התלהבותו. "כדאי שתדעו שמחר בבוקר לא יהיה כאן אפילו מניין...".

הרב גרוסמן התקשה להאמין. "לאן ילכו כל האנשים הנמצאים כאן כעת?". הרב קלירס נאנח עמוקות. "לצערנו, כל המתפללים יוצאים מחר בבוקר לעבודה, כבכל ימי החול". הרב גרוסמן הזדעזע עמוקות וליבו נכמר.

בתום התפילה הוזמן הרב גרוסמן לשאת דרשה לפני הציבור. על-פי התכנית המקורית היה אמור לספר לקהל את מטרת בואו – מצוקת מוסדות החסידות, ולעורר את ליבם לתרום ביד נדיבה. ואולם לאחר ששמע מה נעשה בקהילה בשבת, החליט לשנות את נושא הדרשה.

בקול חוצב להבות נשא דברים מרגשים על יוקר השבת. הוא הפציר בנוכחים לשמור את השבת, והבטיח כי שמירתה לא תפגע בפרנסתם, שכן היא מקור הברכה.

אחרי דרשתו היו לו תקוות רבות, אך בשבת בבוקר מצא את בית הכנסת ריק ומיותם. רק הרב קלירס ועוד שני אנשים היו בו.

אחד הנוכחים, שהבחין בעוגמת הנפש של האורח, הציע בנימוס להתקשר לכמה אנשים ולקרוא להם להשלים מניין... "חס ושלום!", הזדעזע הרב גרוסמן. כאשר מתפלל נוסף הציע לנסוע ברכבו ולהביא מתפללים נוספים, לא ידע הרב אם לצחוק או לבכות. בסופו של דבר נאלץ להתפלל ביחידות.

בסיום התפילה פנה אל הרב קלירס ושאל: "היכן הוא אותו יהודי שפגשנו כשהוא לומד גמרא?". הרב קלירס הציע לאורחו לגשת עימו אליו.

"הנה התשובה", הצביע הרב קלירס על בניין בן חמש קומות. "כל החנויות בבניין הזה הן בבעלותו". הרב גרוסמן ביקש לראותו מייד.

כשהבחין בעל הבית בשני הרבנים, קפא במקומו. סומק עז הציף את פניו ובושה מילאה אותו. כשהתאושש מההלם, התנצל בקול רפה: "האמת היא שאחרי הדרשה של אמש החלטתי שלא ללכת היום לעבודה, ואולם בבוקר בא אליי בריצה מנהל העבודה והאיץ בי בבהילות לפתוח את החנות. עלה בדעתי שמנהל העבודה הגוי יפעיל את העסק, ואני רק אפקח שהכול מתנהל כשורה. אני יכול להבטיח שלא עשיתי שום מלאכה הכרוכה בחילול שבת".

"הקשב היטב", פנה אליו הרב גרוסמן בתקיפות. "עשה מה שאני אומר לך והצל את עצמך ואת משפחתך. חסל את עסקיך כאן. הלוא צברת ממון דיי והותר. עלה לארץ ישראל והבטח את עתידם היהודי של ילדיך!".

דבריו הנרגשים, שיצאו מן הלב, נכנסו עמוק לליבו של האיש. לאחר לבטים קשים עשה כעצתו ועלה לארץ. לימים נודע לרב גרוסמן כי ילדיו של האיש למדו בישיבות ונעשו תלמידי-חכמים.

(על-פי 'גדול בישראל')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)