חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ט"ז בכסליו התשפ"ד, 29/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרגעים הגדולים של החיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1858 - כל המדורים ברצף
תרבות ייחודית של לימוד
יש חדש
קוראים 'שמע' כשחשוך דווקא
אהבת ה'
סיבה לשבת בכלא
הכול בא בכפולות
סוד בן שבעים שנה
רציתי לשאול
'שמע' שלא בתפילה
הרגעים הגדולים של החיים

"אמרתי לעצמי: לא יכול להיות שככה נראות החופות שלנו. גם החתן והכלה פעמים רבות אינם יודעים כלל באיזה מעמד הם נמצאים"

את החוויות מהחופה של בנו הבכור הוא מעדיף לשכוח. אחרי שהעמיק קודם לכן במשמעויות הרוחניות של המעמד הנשגב הזה, חש שציבור המשתתפים בכלל לא שם, והדבר גרם לו אכזבה קשה. אך מעז יצא מתוק – החוויה הלא-נעימה הזאת דחפה אותו להביא לעולם יוזמה תקדימית החושפת לזוגות רבים, הנישאים כדת משה וישראל, את סודות החופה היהודית.

הכירו את הרב דודי פוטש (64), איש חינוך ותיק, תושב קריית ארבע, ויוזם 'מדרש חופה'. "עמדתי בחופה והרגשתי תסכול", הוא משחזר את החופה ההיא, שבה התחיל הכול. "אנשים פטפטו, והייתה לי תחושה שאיש אינו מבין באמת מה קורה. באותו רגע אמרתי לעצמי: חייבים לעשות מעשה. לא יכול להיות שככה נראות החופות שלנו. גם החתן והכלה פעמים רבות אינם יודעים כלל מה קורה בחופה ובאיזה מעמד הם נמצאים. יש זוגות שמשוחחים ביניהם במהלך החופה, לא קולטים כלל מה הם מחמיצים".

הוראה מפתיעה

עמל רב השקיע הרב פוטש בליקוט יסודי של הסודות הרוחניים של החופה. רבים מהם צפונים בספרי הקבלה והחסידות, והוא ריכז והנגיש אותם לציבור, בשפה פשוטה השווה לכל זוג שמקים בית בישראל.

ההעמקה שלו בתורת הסוד החלה כבר בצעירותו. הוא למד בישיבות 'נתיב מאיר', 'מרכז הרב' ובישיבת ניר. במהלך מלחמת לבנון הראשונה השתתף בקרבות הקשים על כיבוש ביירות, ואיבד כמה מחבריו הקרובים ביותר.

כשוך הקרבות עבר להתגורר בעצמונה שבחבל קטיף. שקד על לימוד התורה בשילוב עבודה בחקלאות. העבודה החקלאית שאבה אותו יותר ויותר, והוא חש החמצה על שאינו מצליח למצוא זמן רב יותר ללימוד תורה. כשהראשון לציון הרב מרדכי אליהו ביקר בגוש קטיף, העלה לפניו הרב פוטש את לבטיו. "למד קבלה", עודד אותו הרב. הוא לקח שנת חופש מהמשק והעמיק בתורת הסוד, מתְמיד לשמוע את שיעוריהם של הגדולים בתורה זו.

חבל להחמיץ

"יש בחופה כל-כך הרבה תהליכים רוחניים, ומי שאינו לומד עליהם ומעמיק בהם, פשוט אינו יודע מה הוא מחמיץ", אומר הרב פוטש. "תורת הקבלה והחסידות מעניקה מימד רוחני, עמוק ופנימי לכל רגע בחופה, ואלה דברים הנוגעים לכל החיים שלנו".

יותר מאלף זוגות, מכל גוני הקשת בישראל, כבר הספיק הרב פוטש לפגוש אישית ולהנחיל להם את 'מדרש חופה'. אלפי זוגות אחרים נחשפו לתכנים שהוא מפיץ בפורומים שונים. "התחלנו ללמד זוגות על תהליך החופה, על הקידושין, על הכתובה, על הנישואין. על הנשמות שמתחברות. מה קורה לבני הזוג. איזו הארה רוחנית הם מקבלים. פשוט לימדנו אותם איך להיכנס למעמד הנשגב הזה", הוא מסביר.

רגעי החיבור של הנשמות

לדבריו, התגובות מדברות בעד עצמן. "מדהים לראות זוגות שמוגדרים לא-דתיים מתחברים לנושא", מספר הרב פוטש. "הם מבינים שכל ה'שואו' המקובל בעולם הגדול ממש אינו מתאים למעמד הזה, ומבקשים ללמוד ולשמוע. ככל שהם מעמיקים יותר, הם מתחברים יותר, ומבקשים ביוזמתם להכיר את תפיסת התורה בכל הקשור לחיי המשפחה והטהרה".

הוא מסביר לזוגות את החשיבות העצומה של רגעי החופה. "לצערנו זוגות מתרוצצים לפני החתונה בקניות ומשקיעים את כל כוחם בדברים שוליים, בשעה שזה האירוע הגדול בחייהם. הלימוד על מהות החופה והנישואין, הופך אותם לדבר עמוק ומשמעותי. לא פעם אמרתי לזוגות שחוו קשיים, שינסו להתחבר לרגעים הנעלים של החופה, למעמד שחיבר את שורש נשמתם, לצד רכישת כלים לתקשורת בריאה. זה יכול לשנות חיים שלמים".


לנסות להתחבר לרגעים הנעלים של החופה. הרב פוטש


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)