חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"ב בתמוז התשפ"א, 22/6/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"וימלא השליחות ויצליח"
ניצוצי רבי

מדורים נוספים
דיבורו של משה קיים ונצחי לעד
שלמות ה"ויקהל" - בגאולה השלמה
"וימלא השליחות ויצליח"
פרשת ויקהל
הכותב בשמאל וכל מעשיו בימין
'מבצע פורים'
הלכות ומנהגי חב"ד

תפקיד השליחות דורש תנועה של הרחבה מתמדת * "לא ייתכן שתבוא רעה חס-ושלום לשליח, ולא עוד אלא שברור בהחלט שזוהי טובתו האמיתית, וכיוון שזוהי טובתו האמיתית, הרי זה קשור עם תפקידו הנפשי" * בעקבות המעמד הגדול שהתקיים בשבוע שעבר לכבוד שלוחי הרבי בארצנו הקדושה

מאת הרב מרדכי-מנשה לאופר

לגאון המפורסם רבי אהרון סולובייציק משיקגו כתב הרבי בראש-חודש ניסן תשמ"ב (פורסם לאחרונה ב'תשורה' שהו"ל משפחת אבצן, עמ' 33)

השלוחים שלנו בערי השדה, תפקידם להתעסק בהפצת היהדות ככל האפשר ובחוגים הכי רחבים, אשר כל זה מכריח ודורש מהם תנועה של הרחבה וכו' ההיפך מהנדרש לכיתות מיוחדות שבהן דרושה התבוננות בעומק בתכונת כל תלמיד, שעם היותם בכיתה אחת אבל שינויים גדולים ביניהם ויש להצטמצם ולדייק בהתאם למצבו של כל תלמיד לחוד ותכונת נפשו המיוחדת.

ולדרוש דבר והיפוכו מהשליח והמחנך - הרי אין סומכין על הנס, ובפרט בחינוך ילדים שהם רגישים ביותר, מדעת ושלא מדעת, לפרטי החינוך הנדרש להם במיוחד. ובודאי לדכוותיה דכבוד תורתו אין כל צורך באריכות בדבר.

עוסקת ב"יהדות חיה"

אחת השלוחות, בת למשפחת שלוחים, מרת שרה-רבקה תחי' ששונקין (אז פויזנר), סיימה את לימודיה בסמינר בגיל שבע-עשרה. הוריה, הרה"ח וכו' הרב שלום פויזנר ורעייתו - השלוחים בפיסטבורג - רצו מאוד שהיא תבוא לעזור ולסייע להם, הרבי חשב אחרת. היא נתבקשה לנסוע למילאנו שבאיטליה, לסייע לאחותה ולגיסה הרב גרשון-מענדל שיחי' גרליק, שעשו אז את צעדיהם הראשונים במקום.

שנתיים לא-קלות עברו עליה שם. השפה הזרה, קשיים רבים של התאקלמות בסביבה הזרה והחדשה, ותהיות רבות למי היא תורמת שם בכלל. על כל אלה כתבה לרבי, ומאוסף התשובות הרבות שקיבלה היא שואבת עידוד גם בשליחויות שאליהן נסעה אחרי חתונתה - קריית-גת, ברוש ותענך (ושם היא פועלת עד עצם היום הזה).

להלן קטע בתרגום-חופשי ממכתבו של הרבי:

זו אחת הטקטיקות של היצר-הרע - להכניס לאדם עצבות, ובדרך זו לנסות לעצור את היהודי מלמלא את תכליתו האלוקית... הרשי לי להוסיף עוד נקודה. בטח ידועה לך אמרתו של הבעל-שם-טוב שנשמה יורדת לגוף לתקופה של שבעים שנה כדי לעשות טובה אחת ליהודי, והיא זכתה לעשות לא טובה אחת, אלא הרבה מאוד טובות. ורק העבודה בגן הילדים מצדיקה זאת... אחרי הכל ללמד ילדים להגיד ברכות ולהתפלל... זו יהדות חיה...

רשות מול חובה

יש מי שאינם מרוצים מהוראת נשיאנו, ששלחם למקומות שונים כדי לעסוק בהפצת היהדות, כיוון שהם היו מעדיפים לעסוק עם עצמם. על כך אומרים להם, שהתעסקות עם עצמם היא בבחינת דבר הרשות לגבי העניינים שבשבילם שלחום, ולכן עליהם לעסוק בדבר שמחוייבים בו" - אמר הרבי בהתוועדות שבת-קודש פרשת משפטים תשט"ז ('תורת מנחם - התוועדויות', כרך טז, עמ' 102, הערה 50).

"הרבי הראה את הדרך"

"האמת היא - הסיק הרבי בהתוועדות י' בשבט תשי"ט ('תורת-מנחם - התוועדויות', כרך כה, עמ' 46) - שכיוון שהרבי הראה את הדרך שצריכים לנסוע ולעסוק כו', הרי ברור הדבר שלא ייתכן שמזה תבוא רעה חס-ושלום לשליח, ולא עוד אלא שברור בהחלט שזוהי טובתו האמיתית, וכיוון שזוהי טובתו האמיתית, הרי זה קשור עם תפקידו הנפשי.

"מובחרים שממשיכים משיח למטה"

בי"ט בכסלו תשי"ט ('תורת-מנחם - התוועדויות', כרך כד, עמ' 281) אמר הרבי:

מה שכ"ק מו"ח אדמו"ר שלח שלוחים בכל מקום... אין זה עניין של עינוי, אלא הם אלו המובחרים שממשיכים את משיח למטה מעשרה טפחים!...

ואלו שמתעקשים וחושבים שישיבתם במקום פלוני היא לטובת נפשם האלוקית - הנה אם ה"שלוחים" ירצו לעשות עמהם חסד ולקחת אותם עמהם, אזי יזכו גם הם לקבל את ה"שיריים" שלהם מהעניינים ד"בקשו פני" ו"את פניך הוי' אבקש".

ואשא אתכם...

בי"ד בכסלו תש"כ ('מקדש מלך' עמ' 260) נישאו הרה"ח ר' שלום-דובער נעמאנאוו ורעייתו (לבית לעווין). זוג זה זכה שהרבי יסדר חופה וקידושין בחתונתו, שכן מיד אחרי החתונה נסעו בשליחות הרבי לעבוד בישיבת "תומכי תמימים" בצרפת. לגבי נסיעתם זו התבטא הרבי באוזני אב החתן, הרב ניסן נעמאנאוו:

איך האב ברייטע פלייצעס, און איך נעם זיי אויף מיינע פלייצעס [=יש לי כתפיים רחבות, ואני 'לוקח' אותם על כתפיי].

שליח מלך-מלכי המלכים

"ואשרי חלקם וגדול זכותם להיות עושים ומעשים בהפצת היהדות מצוותיה ועניניה, ובוודאי האריכות להם בזה אך למותר.. בברכה להצלחה עוד יותר גדולה מכאן ולהבא" - קטע ממכתבו של הרבי (ימי הספירה תשל"ה) לבני זוג שעסקו בהפצת היהדות בגרמניה, בשליחות הרבי.

להלן תשובת הרבי לאחד השלוחים (נכתבה על-גבי מכתב השליח מיום ח' בניסן תשל"ב):

ה"ה [=הרי הוא] שליח מממה"מ [=ממלך מלכי המלכים] להפיץ יהדות תומ"צ [=תורה ומצוותיה] בתוך בניו - בנ"י [=בני ישראל] שי' ומהו נעלה וקדוש וזכות יותר מזה?! וימלא השליחות ויצליח. 


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)