חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ט באייר התשפ"ד, 27/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התסריטאי משיקגו בונה מקדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1857 - כל המדורים ברצף
הכוח לתקן בידי העם
יש חדש
לבנות את הבית ההרוס
תשעה באב
כמו אישה בציריה
בתוך החורבן נבנה הבניין
העונש הגיע בפורים
רציתי לשאול
תשעה באב נדחה
התסריטאי משיקגו בונה מקדש

עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים ניצת בקרבו הניצוץ היהודי. הוא הרגיש צורך להזדהות עם בני עמו שהותקפו ביום הקדוש

הוא כבר בן שמונים ושלוש, אבל חי, נושם וחולם את בניין בית המקדש השלישי. זה סיפורו  של ר' חיים קלורפין, שעשה דרך ארוכה משיקגו לצפת, וניסה להתמודד עם האתגר הגדול של בניית דגם מדויק של בית המקדש השלישי.

ר' חיים, יליד שיקגו שבאילינוי –  ארה"ב, עבר מסלול שגרתי לצעיר אמריקני. למד באוניברסיטאות, התמקצע באמנות התיאטרון וכתב מערכונים קומיים. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, בשנת תשל"ד, ניצת בקרבו הניצוץ היהודי. הוא הרגיש צורך להזדהות עם בני עמו בארץ, שמצאו עצמם מותקפים בדרום ובצפון בעיצומו של היום הקדוש. כך עשה את דרכו לעבר בית חב"ד בקמפוס אוניברסיטת קליפורניה (UCLA). התפילות ביום הדין עוררו את נשמתו, ומשם החל לעשות את פסיעותיו בעולם התורה והתשובה.

בשנת תשמ"ה גמלה בליבו ובלב רעייתו ההחלטה לעלות לארץ. בתחילה השתקעה המשפחה בעיר העתיקה בירושלים, וכעבור כחמש שנים עברה לצפת. שם הוא מתגורר עד היום.

יותר ממאה אלף צפיות

ההתעניינות בבית המקדש נולדה בעקבות לימוד שיחה של הרבי מליובאוויטש, שבה הסביר את חשיבות לימוד הלכות בית הבחירה בשלושת השבועות. ר' חיים התחיל ללמוד, להתעמק. "התחלתי ללמוד כל מה שקשור לבית המקדש – תורה, נביאים, משניות, רמב"ם", הוא מספר. "כשלמדתי את ספר הנביא יחזקאל, ובפרט את נבואותיו על בית המקדש השלישי, התקשיתי מאוד להבין את הדברים".

בניסיון לפשט את הדברים רתם את כישורי התסריטאות שלו. הוא כתב וביים סרט על בית המקדש, באנגלית. הסרט רשם הצלחה גדולה. "הסרט עלה לרשת לפני עשור ומספר הצפיות בו עולה על מאה אלף", מספר ר' חיים. הסרט מסביר שלב אחר שלב את נבואות הנביא יחזקאל על בית המקדש השלישי.

סרט, ספר ודגם

גם כיום, בגילו המתקדם, מוסיף ר' חיים לחיות את בית המקדש השלישי ונבואות הגאולה. אחרי הפקת הסרט, שדרש ממנו אין-ספור שעות עבודה, השיק ספר על בית המקדש השלישי, המבוסס על המפרשים. ליצירת הספר חברו ארבעה בעלי מלאכה ייחודיים, ובהם אשתו, אריאלה. "אי-אפשר להבין את כל נבואותיו של הנביא יחזקאל על הבית השלישי, אבל אנחנו צריכים ללמוד ככל יכולתנו, והקב"ה מחשיב זאת כאילו התחלנו לבנות את בית המקדש בפועל", הוא מסביר את מה שמניע אותו.

ר' חיים אוהב לבנות דגמים של בית המקדש השלישי. במרוצת השנים בנה כמה דגמים. האחרון חביב עליו במיוחד. "הוא היפה מכולם", כהגדרתו. "בניתי אולם הרצאות במרתף ביתי ולימדתי יחידים וקבוצות על בית המקדש".


קלורפין ודגם הבית השלישי. ללמוד ככל יכולתנו

קריאת כאב

הוא חש אכזבה כשאינו מצליח להדביק את המבקרים בהתלהבות הבוערת בקרבו. "לפעמים חבר או מבקר מסתכלים על הדגמים והיצירות ואומרים 'יפה מאוד, יפה מאוד', אבל אינם מוצאים עניין אמיתי בבית המקדש", הוא אומר בכאב.

ר' חיים מבקש לעורר את הציבור ללמוד על בית המקדש השלישי ועל הגאולה העתידה. "אם נלמד ברצינות על בית המקדש השלישי – נהיה שם. אשמח למצוא מישהו שירים איתי את הכפפה, ונבנה תערוכה משמעותית, שתגביר את הציפייה לבניין המקדש ולגאולה האמיתית והשלמה".


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)