חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רציתי לשאול

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1856 - כל המדורים ברצף
מרכזיותו של בית המקדש
יש חדש
הנחמה בגלות המרה
מסעות
מילים נוקבות
שני מקומות לארון
פחד וגבורה
רציתי לשאול
דיני 'תשעת הימים'
מכפר עוין לקהילה יהודית פורחת

עם הרב ויקטור עטייה, מנהל בית חב"ד בקריית ארבע

יש לי נטייה לדיכאון, וכשבאים ימי אב אני מאבד לגמרי את שמחת החיים ופשוט מחכה שהימים האלה כבר יעברו.

הציווי "עבדו את ה' בשמחה" חל על כל ימות השנה, גם על הימים שבהם אנו מתאבלים על האירועים הקשים שאירעו בהם. חז"ל מדייקים בלשונם – אין הם אומרים שצריך לשקוע חלילה בעצב או בדיכאון, אלא "ממעטין בשמחה", להוריד קצת את מפלס השמחה.

אם בכל ימות השנה השמחה שלנו על היותנו יהודים ועל שזכינו לעבוד את הבורא גלויה ומתפרצת, הרי "משנכנס אב" מצמצמים אותה קצת, ואין מבטאים אותה בריקודים ובמוזיקה, אבל ודאי שיהודי נדרש לחוש תמיד שמחה וחדווה.

החסידות שוללת בתכלית את העצב והדיכאון. אלה רגשות שליליים והרסניים, שאינם מביאים שום תועלת, אלא מובילים לחידלון ולייאוש. יש בחסידות כמה וכמה עצות איך להימנע משקיעה בעצב, ולהיות תמיד בשמחה.

אכן, יש זמנים שבהם האדם נדרש לעשות חשבון נפש, ולעיתים התוצאה מעוררת רגש של צער וכאב על מצבנו, אבל חלילה לנו מלשקוע בעצב. חשבון נפש בריא מעורר רגש שמכונה 'התמרמרות' – סוג של צער שמוביל לעשייה ולתיקון, אבל בפירוש לא דיכאון ועצבות.

לפני כחמש-עשרה שנה עברנו אירוע כואב ומצער מאוד, כאשר איבדנו בנסיבות טרגיות את בתנו הקטנה. כבר בימי השבעה הגענו להכרה שאסור לנו לשקוע בדיכאון, אלא להפך – לפעול ולשמח יהודים, לעילוי נשמתה.

מאז, לצד פעילותי בבית חב"ד בעיר, אני מופיע בכל הארץ ומשמח אנשים, על-ידי פעלולים של זריזות ידיים וכדומה. העשייה הזאת עושה טוב לקהל הצופים וגם לי עצמי. וזו עצה שאני נותן לכל מי שעובר תקופה קשה – קומו ועשו דברים טובים למען הזולת, ואז תרגישו גם אתם הרבה יותר טוב.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)