חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:30 זריחה: 6:33 כ' בתשרי התשפ"ב, 26/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להחליף ציציות
פינת ההלכה ומנהג

מדורים נוספים
שיחת השבוע 948 - כל המדורים ברצף
לשמור את מקור הברכה
בציפייה לגאולה
ספרים
מסירות-נפש על מלאכת-הקודש
אחדות ישראל
ברכת האחדות
למען השבת
מעורב עם הבריות
להבין את התורה בעזרת שפות עתיקות
להחליף ציציות

שאלה: האם יש בעיה הלכתית בטלית 'מוכנה' שקונים בחנות?

תשובה: פתילי הציצית חייבים להיות שזורים וטוויים על-ידי יהודי בן-מצוות, שיאמר שהוא עושה זאת "לשם מצות ציצית". מצויים בשוק פתילי ציצית עבודת-יד בהשגחה טובה, אולם ברוב הטליתות תלויים פתילים מייצור מכונה (בעיקר של 'פולגת' קריית-גת או 'ויטלגו' מילאנו), ללא כל השגחה. פתילים אלה אינם כשרים. עד היום אין ייצור במכונה בהשגחה רבנית כלשהי (אף שלהרבה דעות אפשר לייצר במכונה 'לשם מצווה'), ואם מוצגת תעודה כלשהי - היא מזוייפת או חסרת כיסוי לחלוטין.

הציבור החרדי קונה ציציות עבודת-יד בלבד, אולם לילדים קונים (עדיין) ציציות עבודת מכונה. הציבור הדתי והמסורתי קונה לרוב טליתות 'מוכנות', שהמפעל כבר קשר בהן ציציות משלו, ואלה הן, כמובן, עבודת מכונה.

למעשה מכשילים את הציבור הרחב, ובציבור החרדי – את הילדים, מדי יום ביומו, בביטול מצוות-עשה של ציצית ובברכה לבטלה. אף שהעובדות ידועות, המצב נמשך, והמפעלים מזלזלים בהלכה ובציבור, בחסות שתיקה כללית שאינה מובנת.

יישר-כוחם של רבים מרבני ישיבות ההסדר ותלמידיהם בצה"ל ובמגזר האזרחי, שעוררו את הציבור בקהילותיהם להחליף את הציציות הקשורות בטליתותיהם בציציות כשרות עבודת-יד.

מי שיש לו טלית כזאת ועדיין לא החליפה, יכול ללובשה רק אם הוא נותן אותה תחילה במתנה לאחר (כדין 'טלית שאולה', הפטורה מציצית עד שלושים יום), או שילבש זאת כ'צעיף' (שאין זו לבישה) – ובשני המקרים, ללא ברכה, כמובן.

מקורות: מנחות מב,ב. רמב"ם הל' ציצית פ"א הי"א. שו"ע או"ח סימנים: י, ס"י-יא. יא, ס"א-ב. יד, ס"ג, ונו"כ. החשמל בהלכה פ"ח.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)