חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:01 זריחה: 6:29 ט' בניסן התשפ"ג, 31/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חוקת התורה
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1852 - כל המדורים ברצף
איתנו יותר מבעבר
יש חדש
למה לא ליישר את ההר
חוקת התורה
שיחה עם עורך עיתון
ציפייה לגילוי הסודות
מכתב שחולל מהפך
רציתי לשאול
הדלקת נר נשמה
הערפל פיזר את הערפל

ימות באוהל

"זאת התורה אדם כי ימות באהל" (במדבר יט,יד). אין דברי תורה מתקיימין אלא במי שממית עצמו עליה, שנאמר "זאת התורה אדם כי ימות באהל". היכן מצויה? – באדם שימות באוהלי תורה.

(ברכות סג,ב וברש"י)

המתת התענוגים

המסירות נפש הראויה לבני תורה היא – 'להמית' את כל התענוגים בענייני העולם. אפילו דברים קלי ערך בתענוגי העולם יש בהם למנוע את המסירה והנתינה באוהלה של תורה.

(היום-יום)

התורה כדם

המצוות נמשלו לאיברי הגוף, והתורה – לדם. כשם שהדם הוא חיוּת האיברים, כן התורה, המלמדת את פירוש המצוות ופרטי הלכותיהן, נותנת חיים למצוות, שיהיו כתיקונן. זהו "זאת התורה אדם" התורה היא א'-דם.

(לקוטי תורה)

להקפיד על הניקיון

התורה היא בציור אדם, הנחלק לראש, גוף ורגל. כשם שאדם חייב להקפיד על ניקיון גופו בכלל ועל שערות ראשו בפרט, שאם לא כן, מתקבצים שם כינים עוקצניות והוא נעשה מאוס על הבריות; כן האדם הלומד תורה חייב להשגיח על עצמו היטב שיהיה נקי בכלל, ועל החכמה-בינה-דעת שבמוחו בפרט, שלא יתקבצו שם דברים מאוסים של גאווה וכדומה.

(ספר השיחות תש"א)

מעטים נותנים דעתם

את התורה מחבבים מאוד בשעה שהיא מונחת בארון הקודש, ואת לומד התורה מחבבים בשעה שהוא כבר מוטל 'באוהל', לאחר מותו. ואילו בחייו רק  מעטים נותנים עליו את הדעת.

(נחלי דבש)

אין עסקים

הרב אפרים-זלמן מרגליות היה עשיר גדול ובעל עסקים רבים, אבל בשעה שעסק בתורה היה מסתגר בחדר לימודו ולא היה נפנה לשום עסק. פעם אחת, בשעת לימודו, הודיעה לו אשתו שסוחרים גדולים באו אליו, ואם לא יפנה אליהם מייד, יפסיד סכום כסף גדול. השיב לה: "אדם כי ימות באוהל" – בשעה שאדם עוסק בתורה, צריך להיות כמו מת לגבי כל ענייני העולם.

מתקיימת בבנים

לכאורה, אם הוא ממית עצמו, איך ובמי מתקיימת התורה? אלא הכוונה היא לחינוך הבנים. מי שממית עצמו ומסכן את נפשו לגדל בניו לתורה, התורה מתקיימת בבניו, כי תורה מחזרת על אכסניה שלה.

(הרב מאיר שפירא מלובלין)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)