חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:01 זריחה: 6:29 ט' בניסן התשפ"ג, 31/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איתנו יותר מבעבר
עמדה שבועית


מאת: מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1852 - כל המדורים ברצף
איתנו יותר מבעבר
יש חדש
למה לא ליישר את ההר
חוקת התורה
שיחה עם עורך עיתון
ציפייה לגילוי הסודות
מכתב שחולל מהפך
רציתי לשאול
הדלקת נר נשמה
הערפל פיזר את הערפל

במרוצת השנים מבחינים בתופעה מופלאה – החיבור האישי של המוני יהודים עם הרבי מליובאוויטש, ובהם רבים שלא ראו אותו מימיהם

בדרך כלל מדברים על הרבי מליובאוויטש בהקשר של מפעל השלוחים שבנה. הצלחתו הבלתי-נתפסת של מפעל זה, שהכפיל פי ארבעה וחמישה את גודלו והיקפו בעשרים ושמונה השנים שחלפו, מאז הסתלקותו של הרבי בג' בתמוז תשנ"ד (1994) – מעוררת השתאות בלב כולם. רק בחודשים האחרונים ראינו את המפעל הזה במלוא מסירותו ותעוזתו, אצל השלוחים באוקראינה המופגזת.

ואולם במרוצת השנים מבחינים בתופעה מפליאה לא פחות – החיבור האישי של המוני יהודים עם הרבי. כשם שבעבר, כל מי שזכה להיכנס לפגישה אישית עימו ('יחידות' בשפת החסידים), לראותו בבית הכנסת, בתפילה ובהתוועדות, או לעבור לפניו בחלוקת שטרות הדולר לשליחות מצווה – מדבר על החיבור המיוחד שנוצר בליבו עם הרבי; כך גם כיום הננו עדים לחיבור המיוחד הזה.

המוני יהודים, שמעולם לא פגשו את הרבי, באים לבית מדרשו ולמקום מנוחתו וחשים קשר מיוחד. אותה חוויה שמתארים מי שזכו להיכנס אל חדרו, שהאבנים שהיו על ליבם נגולו, והם יצאו משם כבני-אדם חדשים – זה התיאור ששומעים ממי שבאים כיום לשפוך את ליבם בארבע אמותיו של הרבי.

יראת כבוד ורצינות

קשה מאוד לתאר זאת במילים רציונליות, אבל כל מי שעומד ומתפלל בארבע אמותיו של הרבי חש בעוצמה רבה את נוכחותו. רואים זאת באווירת יראת הכבוד והרצינות השורה שם. האנשים שקועים בתוך עולמם, בחשבון נפשם, בהחלטות הטובות שהם מקבלים עליהם, בבקשות שהם מבקשים.

רבים באים לשם לא רק כדי לבקש, אלא גם כדי להודות לקב"ה על הטוב. הרבי נהג לברך יהודים בברכת 'בשורות טובות', והכוונה הפשוטה היא – שיבשרו בשורות טובות. אז הם באים לארבע אמותיו לבשר את הבשורות הטובות – על בקשות שהתגשמו, משאלות שנתמלאו, ציפיות שהתממשו.

גם מי שאינם יכולים לבוא בגופם כותבים לרבי, כפי שהורה הרבי אחרי הסתלקות חותנו: "יש להוסיף לכתוב אליו, והוא ימצא את הדרך איך לענות". ואכן, הדרכים שבהן באות התשובות מגוּונות ומופלאות. אחד מקבל את התשובה בספר של הרבי. השני בעצה טובה שהוא שומע ממישהו. השלישי במחשבה שנופלת בדעתו. הרביעי באירוע מופלא של השגחה פרטית שנושאת עימה מסר ברור. והחמישי בפתרון הבעיה או המצוקה שהעיקה עליו.

זמן להתקשר

אנו רואים בבירור את דברי הזוהר שהשפעתו של צדיק אחרי הסתלקותו היא 'יתיר מבחיוהי' – יותר מבחייו. שכן קודם לכן היה מוגבל על-ידי מגבלות הגוף, הזמן והמקום, ואילו עכשיו המגבלות האלה אינן קיימות עוד, וממילא השפעתו יכולה להיות גדולה ורחבה לאין ערוך.

היום הגדול והקדוש הזה הוא זמן לחזק את ההתקשרות לרבי. לקבל החלטות טובות להליכה בדרכו, מתוך אהבת ישראל לכל יהודי. ללמוד יותר את תורתו, שיש בה אור מופלא ומחיה נפשות. ולפעול להגשמת חזונו הגדול, שאותו הציב כייעודו של דורנו – הגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח צדקנו.


הרבי. "יתיר מבחיוהי" (צילום: ישראל־זאב גולדשמיד(


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)