חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שילוח המרגלים
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1850 - כל המדורים ברצף
לאן נעלמה אהבת הארץ?
יש חדש
שליחות לגילוי האחדות
שילוח המרגלים
איך זוכרים
אומות העולם יסייעו
רציתי לשאול
טלית שנפלה
הלביבות של הרב
החברותא של הרב אורי זוהר

זהירות מבעלי גאווה

"שלח לך" (במדבר יג,ב). רש"י מפרש: "לדעתך, אני איני מצווה לך". כלומר, שלח באשר תשלח, אך היזהר שלא לשלוח בעלי 'אני'. כי טבעם של בעלי גאווה שהם בחינת "אני ואפסי עוד", ונטייתם לבטל הכול. אנשים כאלה ימצאו חסרונות גם בארץ חמדה.

(מעדני מלך)

תועלת למשה

יש מפרשים "שלח לך" לתועלתך. וכן כל לשון 'לך' שבתורה. והתועלת הייתה שנתארכו ימיו של משה כל ימי המדבר, שאילולא חטאם, היו נכנסים לארץ מייד, ומכיוון שאי-אפשר למשה ליכנס, שכבר נגזר עליו שלא יבוא אל הארץ, היה צריך למות כבר אז.

(רבנו בחיי)

מכוח ההבטחה

היו שסברו שיהיה אפשר לכבוש את ארץ ישראל בכוח הנשק בלבד. אמר הקב"ה למשה: "שלח לך – לדעתך". כלומר, שלח אנשים כאלה שהם בדעה אחת איתך, המאמינים כי אפשר לכבוש את הארץ אך ורק מפני ש"אני נותן לבני ישראל", מתוקף הבטחתי.

(מנחת אלימלך)

אין סומכין על הנס

מדוע שלח משה מרגלים, והלוא הקב"ה הבטיח שבני ישראל יכבשו את הארץ ויירשוה. אלא ודאי סמך משה על הבטחת ה', אך מכיוון ש"אין סומכין על הנס" החליט לבדוק את טיב הביצורים של יושבי הארץ, כדי שיוכלו להתקיפם באופן הטוב ביותר בדרך הטבע.

(לקוטי שיחות)

תועלת לדורות

התועלת בשילוח המרגלים הייתה שלא יאמרו הדורות הבאים: תושבי ארץ כנען חלשים היו ובני ישראל כבשו את הארץ בדרך הטבע. לכן נשלחו המרגלים וראו שתושביה חזקים מאוד, וכאשר בכל-זאת נכבשה הארץ, ידעו הכול – "אשר אני נותן לבני ישראל".

(צבי ישראל)

יודעים לשמור סוד

"שלח לך אנשים ויתורו", מלשון נותר. כלומר, שלח אנשים היודעים לשמור סוד ומבינים מה לגלות ומה לכסות, מה למסור ומה להשאיר אצלם.

(טל שמים)

כשיש אמון

"איש אחד למטה" (במדבר יג,ב). כל שבט שלח את בן שבטו. איש לא בטח בחברו, וכל סיעה בחרה באנשיה. לכן נכשלו. אך כאשר יהושע שלח מרגלים לא בחר אלא שניים, סימן של אחדות האומה ואמון הדדי, ומכאן ההצלחה.

(עיטורי תורה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)