חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:29 זריחה: 6:34 כ"ב בתשרי התשפ"ב, 28/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אחדות ישראל
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 948 - כל המדורים ברצף
לשמור את מקור הברכה
בציפייה לגאולה
ספרים
מסירות-נפש על מלאכת-הקודש
אחדות ישראל
ברכת האחדות
למען השבת
מעורב עם הבריות
להבין את התורה בעזרת שפות עתיקות
להחליף ציציות

קהילה אחת

"ויקהל משה את כל עדת בני-ישראל" (שמות לה,א). בית-המקדש חרב בעוון שנאת-חינם. לכן כשבאו להקים את המשכן, היה התנאי הראשון "ויקהל" – להיות בקהילה אחת באחדות ובשלום.

(אור פני משה)

האחדות של מתן-התורה

במתן תורה התאחדו בני-ישראל בבחינת "כאיש אחד בלב אחד". בחטא העגל נפרדו והם הגיעו למצב של חרב איש ברעהו, הקמת המשכן הייתה גם כפרה על חטא העגל, לכן השתדל משה להקהילם שיהיו במצב שבו עמדו בעת מתן תורה.

(ארץ חמדה)

להמשיך באחדות

על "ויקהל משה" מפרש רש"י: "למחרת יום-הכיפורים". רמז משה רבנו לישראל, שלא רק ביום-הכיפורים צריכים להיות חדורים ברגש של סליחה ומחילה, לחיות באהבה ורעות, אלא גם למחרת יום-הכיפורים יש להמשיך במידות הללו.

(רבי משה מקוברין)

רגש של חברות

"ויקהל משה... אלה הדברים אשר ציווה ה'". לקבץ את כל עדת בני-ישראל כדי לנטוע בהם רגש של אחדות וחברות – הרי זה "אלה הדברים אשר ציווה ה'" –  זה התפקיד והשאיפה, זה יסוד כל התורה כולה.

(הרב יצחק-יעקב ריינס)

מניעת מחלוקת בקודש

כאשר בא משה רבנו להקים את המשכן, ראה שקודם לכול יש לאסוף את בני-ישראל ולטעת בהם אחדות. לצערנו קורה שדווקא כינוסים במקום קדוש, כמו בית-כנסת ובית-מדרש, עשויים ליהפך חלילה למחלוקות ולמריבות.

(דברי ישראל)

יום שיש בו ערך

הרבי הרש"ב מליובאוויטש אמר פעם אחת לבנו הרבי הריי"צ: כאשר אתה משכים בבוקר ולומד ומתפלל - פעלת משהו; אבל אם לא בא לידך לעשות טובה ליהודי בפועל ממש, יום יבש הוא. עליך לבקש ולהתפלל לקב"ה שיזמין לך יהודי הזקוק לטובה.

לא לאבד את הזכות

הרבי המהר"ש מליובאוויטש פירש את הפסוק (אסתר ד,יד) "רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר ואת ובית אביך תאבדו": הרבה שלוחים למקום לשלוח על-ידם רווח והצלה לבני-ישראל, אך מי שלא עוזר לחברו, עליו נאמר "את ובית אביך תאבדו" – תפסידו את הזכות. אסור לאבד את הזכות הגדולה להיות שליח ה' לעשות טובה ליהודי שני.

 


 
תגובות
1.
אחדות ישראל- מאת: בועז אופיר
בועז אופיר-05/12/06 07:10

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)