חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:44 זריחה: 5:50 ט"ו בתמוז התשפ"ד, 21/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שלמה אוהב את השְׂלָו חי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1849 - כל המדורים ברצף
לא לפחד מהקדושה
חדש על המדף
עבודת צוות של משה ואהרון
פסח שני
לא נביא ובן נביא
הנבואה חוזרת
במעמקי המערה האפלה
רציתי לשאול
פתיחת הארון
שלמה אוהב את השְׂלָו חי

"התורה מתארת לנו במדויק את אורח חייו של השלו, כפי שאנחנו יודעים בימינו לאור מחקרים רבים"

יותר ממאה מינים של בעלי-חיים מגדל שלמה-דניאל הורוביץ בחווה שלו, שדה בר, ליד היישוב נוקדים, בצפון הרי יהודה. על כל יצור ייתן לכם הרצאה מקיפה; מאורחות חייו, מגוון המינים שלו על פני כדור הארץ, ועד הקשר היהודי, אם יש. אחד מבעלי-החיים ששלמה אוהב במיוחד לספר עליו למבקרים הוא השְׂלָו, העוף שבני ישראל אכלו במדבר.

שלמה אוחז את השלו בידיו המלטפות ויורה מידע ראשוני: "השלו הוא ממשפחת הפסיונים. השַׂלְוִים חיים בעיקר באזורים מדבריים ויבשים. יש כמה מינים בולטים, ובהם: השלו הסיני והשלו היפני. בארץ ישראל אנחנו רואים את השלו הנודד, שבא אלינו מאירופה".

חיפוש יצורים בשיחים

בעודנו מדברים על העוף המסקרן הזה, שתיכף נשוב אליו, אפשר לשמוע ברקע את ההרמוניה של בעלי-החיים בחווה, ורבים הם. איך הגיע שלמה (38) להקמת חווה גדולה כזאת, מיני-ספארי? "נכנסתי לעולם החי כשהייתי בן ארבע", הוא מחייך. "תפסתי ג'וק ואמרתי לאימא שלכדתי פרפר. משם הכול היסטוריה".

מיום שעמד שלמה על דעתו הוא מחובר לבעלי-חיים. "כשהילדים בבית הספר שיחקו כדורגל, אני הלכתי לחפש יצורים חיים בשיחים. אהבתי בעלי-חיים ולא חששתי לגדל גם עקרבים, מהזנים הלא-מסוכנים. הוריי הבינו במהרה שאני מקרה אבוד", הוא צוחק.


שלמה הורוביץ והשלו. גידול כחיית מחמד

תיאור מדויק

בחוות החיות שלו הוא מקבל קבוצות מבקרים, מדריך, מספר, משתף, ממחיש. "אני משתדל להכניס את הנקודה היהודית בכל שיחה על בעלי-החיים", הוא אומר. "למשל, כשאני מספר על השלו אני מציין את העובדה שהתורה מתארת לנו במדויק את אורח חייו של העוף, כפי שאנחנו יודעים בימינו לאור מחקרים רבים".

שלמה מספר שהשלו הוא עוף מדברי, המקנן על הקרקע. צבעו מספק לו הסוואה מושלמת, כי כשהוא רובץ על הקרקע הוא נראה כמו שיח מדברי קטן. גם הביצים שלו משתלבות להפליא עם הנוף המדברי וקשה להבחין בהן. כנפיו הקטנות אינן מותאמות לנדידה ארוכה, כמו החסידה למשל, ולכן הוא מתעייף מאוד בחציית הים התיכון, ונוחת בחוף כשהוא תשוש לגמרי, ואז אפשר פשוט לבוא ולאסוף את העופות.

ביצת שלו מול ביצת יען

ההתאמה המושלמת

שלמה מספר שכיום "אנשים מגדלים את השלו בעיקר כחיית מחמד, כי לא כדאי כלכלית לגדל את העוף הקטן למאכל. בחווה שלנו אנחנו מגדלים מעט שלווים, ואחרי תקופות דגירה מוצלחות יש לנו לפעמים חמישים עופות".

שלמה מוקסם מההתבוננות בבעלי-החיים שהוא מגדל: "כמעט בכל מין אפשר למצוא את החיבור היהודי. למשל, שמונת השרצים המוזכרים בתורה, מין הארבה שבו היכה הקב"ה את מצרים, או סוגי הקרניים שמהן אפשר לייצר את השופר. וכמובן, הבהמות והחיות הכשרות. אפשר לראות בכל יצור את ההתאמה המושלמת לסביבתו הטבעית ולתנאי חייו, וזה גורם לך שוב ושוב להכריז בהתפעלות: מה רבו מעשיך ה', כולם בחוכמה עשית".

:
ביצי השלו משתלבות להפליא בנוף המדברי


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)